Название: Диявол у Білому місті
Автор: Ерік Ларсон
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-617-12-1005-9,978-617-12-1008-0,978-617-12-0848-3
isbn:
Усе на тому ярмарку було екзотичне, ба навіть неосяжне.
Ярмарок був розташований на площі понад 2,5 квадратних кілометрів і містив понад 200 будівель. Один виставковий зал мав такі розміри, що в ньому могли б розміститися Капітолій США, піраміда Хеопса, Вінчестерський собор, Медісон-сквер-ґарден[6] і лондонський собор Святого Павла одночасно. Один з об’єктів, який спочатку відмовлялися будувати з огляду на «монструозність», став емблемою ярмарку, настільки великою і приголомшливою, що моментально затьмарив славу вежі Александра Ейфеля, котра так ранила самолюбство американців. Ніколи до того стільки яскравих історичних фігур – як-от Буффало Білл,[7] Теодор Драйзер, Сьюзен Б. Ентоні,[8] Джейн Аддамс,[9] Кларенс Дарроу,[10] Джордж Вестінгаус,[11] Томас Едісон, Генрі Адамс,[12] Ерцгерцог Франц Фердинанд, Нікола Тесла, Іґнацій Падеревський,[13] Філіп Армор[14] і Маршалл Філд[15] – не збиралися на одній території водночас. Річард Гардінг Девіс назвав виставку «найвизначнішою подією в історії країни від часів Громадянської війни».[16]
Немає жодних сумнівів, що того літа на всесвітньому ярмарку творилися чудеса. Але й темрява зачепила крилом цю дивовижну подію. Десятки робітників загинули або дістали каліцтва під час будівництва цієї мрії, прирікши свої сім’ї на злидні. Ще п’ятнадцять людей загинуло під час пожежі, і убивця перетворив церемонію закриття події, котра мала б стати святом століття, на великий похорон. Траплялися й страшніші речі, хоча вони спливали на поверхню не одразу. Серед прекрасних творінь Бьорнема походжав убивця. Молоді жінки, які приїжджали до Чикаго подивитися на ярмарок і почати нове самостійне життя, зникали, причому востаннє їх бачили в будівлі, що належала вбивці, – вона займала цілий квартал і являла собою пародію на все, що миле серцю архітектора. Лише після виставки Бьорнем і його колеги дізналися про тривожні листи з описами зниклих дочок, котрі приїхали до великого міста й безслідно зникли.
Преса писала, що, ймовірно, десятки відвідувачів виставки зникли саме в цій будівлі.
Навіть загартовані члени клубу «Вайтчейпел», названого за районом Лондона, де діяв Джек-Різник, були вражені, дізнавшись, що саме детективи, врешті, знайшли в тому будинку, – і самим фактом, що настільки страшна людина змогла так довго приховувати свої злочинства.
СКАЧАТЬ
4
Поп-корн у карамелі.
5
Сухий сніданок із подрібненого суцільного зерна пшениці з висівками.
6
Концертно-спортивний комплекс у Нью-Йорку.
7
Справжнє ім’я – Вільям Фредерік Коді, американський військовий, мисливець на бізонів і шоумен.
8
Американська громадська діячка, виступала за скасування рабства і надання виборчих прав жінкам.
9
Громадська діячка, активістка суфражистського руху в США. Заснувала в чиказьких нетрях реформаторську громаду «Галл-гаус», котра стала центром освіти та благодійництва в тому районі.
10
Один із найвідоміших американських юристів.
11
Американський промисловець, інженер і підприємець, засновник компанії «Westinghouse Electric».
12
Видатний американський історик, письменник та інтелектуал.
13
Видатний польський піаніст, диригент, композитор, політик і державний діяч.
14
Американський підприємець і винахідник, який заснував у Чикаго м’ясопереробну фірму.
15
Чиказький підприємець, засновник великої мережі крамниць «Marshall Field & Co», яка проіснувала до 2006 року.
16
Miller, 488.