Название: Suurelt mõtlemise maagia
Автор: David Schwartz
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Самосовершенствование
isbn: 9789949561520
isbn:
Teil on juba olemas täisvarustusega labor, kus töötada ja õppida. Teie labor on igal pool teie ümber. Teie labor koosneb inimestest. See annab teile iga võimaliku näite inimtegevuste kohta. Kui mõistate, et olete teadlane omaenda laboris, pole sellel, mida saate õppida, ühtegi piirangut. Pealegi pole teil vaja midagi osta. Pole vaja maksta üüri. Pole mingeid makse. Võite laborit kasutada nii palju, kui ise tahate, ja see on tasuta.
Isikliku labori direktorina tahate teha seda, mida teeb iga teadlane: vaadelda ja eksperimenteerida.
Kas pole üllatav, et enamik inimesi mõistab nii vähe sellest, miks teised inimesed teatavat moodi käituvad, kuigi nad on kogu oma elu teistest inimestest ümbritsetud? Enamik inimesi ei ole treenitud vaatlejad. Selle raamatu üks olulisi eesmärke on aidata teil treenida end vaatlema, arendada välja sügav kaemus, süüvides inimtegevustesse. Teil tekib soov esitada endale küsimusi: „Miks on John nii edukas ja Tom püsib vaevu pinnal?”, „Miks on mõnel inimesel palju sõpru ja mõnel vaid üksikud?”, „Miks võtavad inimesed rõõmuga omaks selle, mida teatavad isikud neile ütlevad, kuid ignoreerivad täielikult, kui mõni teine inimene neile täpselt sedasama ütleb?”
Treenituna saate väärtuslikke õppetunde vaid väga lihtsa vaatluse teel.
Siinkohal kaks spetsiaalset soovitust, kuidas saada treenitud vaatlejaks. Valige täpsemaks õppematerjaliks kõige edukam ja kõige edutum inimene, keda tunnete. Seejärel, raamatu edenedes, jälgige, kui täpselt järgib teie edukas sõber edukuse printsiipe. Pöörake tähelepanu ka sellele, kuidas aitab kahe äärmuse uurimine näha siin raamatus toodud väidete tõelevastavust.
Iga kontakt, mis teil inimestega tekib, annab võimaluse näha, kuidas edu arendamise põhimõtted elus toimivad. Teie eesmärk on teha edukast käitumisest harjumus. Mida rohkem harjutada, seda kiiremini saab soovitud käitumine loomuomaseks.
Paljudel meist on sõbrad, kes kasvatavad hobi korras taimi. Me kõik oleme kuulnud neid ütlemas midagi sellist nagu: „Põnev on jälgida, kuidas taimed kasvavad. Lihtsalt vaadata, kuidas nad reageerivad toidule ja veele. Vaadata, kui palju nad nädala jooksul on kasvanud.”
Kindlasti on põnev jälgida, milliseid tulemusi võib anda tähelepanelik koostöö loodusega. Kuid see pole isegi mitte kümnendiku võrra nii paeluv kui jälgida enda reaktsioone iseenda hoolikalt kavandatud mõttejuhtimise programmile. On lõbus jälgida enda päevast päeva ja kuust kuusse kasvavat enesekindlust, tegutsemise efektiivsust ja edukust. Mitte miski, absoluutselt mitte miski siin elus ei anna teile suuremalt rahuldust kui teadmine, et olete teel edu ja saavutuste poole. Ei ole suuremat väljakutset kui anda endast parim.
2 .
RAVIGE END LÄBIKUKKUMISE HAIGUSEST –VÄLJAVABANDAMISEST
INIMESED. KUI MÕTLETE ENNAST edukusele, siis need ongi teie uuritavad – inimesed. Te uurite inimesi väga tähelepanelikult, et avastada ja seejärel kaasata nende edu tagavad põhimõtted enda ellu. Ja te tahate alustada kohe praegu.
Kui süüvite uurimusse inimestest, avastate, et edutud inimesed kannatavad mõistust halvava haiguse käes. Me nimetame seda haigust väljavabandamiseks. Iga ebaõnnestumine kannab endas selle haiguse arenenud vormi. Enamik „keskpäraseid” inimesi põeb selle haiguse kergemat vormi.
Te näete, et väljavabandamine selgitab erinevust inimeste vahel, kes on teel millegi poole ja kes suudavad vaevu hoida seda, mis neil on. Te märkate, et mida edukam on inimene, seda vähem kalduvust on tal vabandusi leida.
Kuid inimene, kes pole kuhugi jõudnud ja kellel pole ka plaane kuhugi minna, kannab alati kaasas raamatutäit põhjusi seletamaks, miks. Keskpäraste saavutustega inimesed on alati varmad seletama, miks nad ei ole teinud, miks nad ei taha, miks nad ei saa ja miks nad ei tee.
Uurige edukate inimeste elusid ja te avastate, et edukas inimene võiks, kuid ei too põhjenduseks kõiki keskpärase inimese leitud vabandusi.
Ma pole kordagi kohanud tõeliselt edukat ärijuhti, ohvitseri, müügimeest, spetsialisti või mis tahes valdkonna juhti, kes oleks otsinud ühte või mitut olulist argumenti, mille taha peitu pugeda. Roosevelt võinuks end vabandada elutute jalgadega, Truman võinuks kasutada vabandust „pole ülikooliharidust”, Kennedy võinuks öelda: „Ma olen liiga noor, et olla president., Johnson ja Eisenhower võinuks ette tuua südameinfarktid.
Nagu iga haigus, on ka väljavabandamine süveneva loomuga, kui seda korralikult välja ei ravita. Selle mõttehaiguse ohver läbib järgmise vaimse protsessi: „Mul ei lähe nii hästi, kui võiks minna. Mida ma saaksin kasutada alibina, et oma nahka hoida? Vaatame. Kehv tervis? Hariduse puudumine? Liiga vana? Liiga noor? Halb õnn? Isiklik ebaõnn? Abikaasa? Kasvatus?”
Lõpuks, kui ebaõnnestumishaiguse ohver on leidnud „hea” vabanduse, jääb ta selle juurde. Ta hakkab toetuma sellele vabandusele, et seletada endale ja teistele, miks ta ei suuda areneda.
Iga kord, kui ohver oma vabandust kasutab, tungib see vabandus sügavamale tema alateadvusse. Mõtted, olgu positiivsed või negatiivsed, kasvavad seda tugevamaks, mida enam neid korratakse. Alguses teab väljavabandamise ohver, et tema alibi on suuremal või vähemal määral vale. Mida enam ta aga seda kordab, seda enam veendub ta, et see on tõde, et otsitud alibi ongi tegelik põhjus, miks ta ei ole nii edukas, kui võiks olla.
Seega on esimene toiming teie edukaks mõtlemise programmis enda vaktsineerimine ebaõnne haiguse, väljavabandamise vastu.
Väljavabandamine ilmneb paljudes eri vormides, kuid selle haiguse kõige hullemad sordid on väljavabandamine tervise, intelligentsi, vanuse ja õnneteguriga. Nüüd vaatame, kuidas saame end nende nelja peamise vaevuse eest kaitsta.
1. „Aga mul ei ole hea tervis.”
Väljavabandamine tervisega varieerub kroonilisest väitest „Ma ei tunne ennast hästi” kuni spetsiifilise sedastuseni „Mul on see-jasee tervisehäire”.
„Halb” tervis on tuhandetes vormides kasutusel vabandusena, miks inimene kukkus läbi milleski, mida ta teha tahtis, kukkus läbi suurema vastutuse võtmisel, ei suutnud rohkem teenida, edu saavutada.
Miljonid inimesed kannatavad tervise vabanduseks toomise all. On sellel enamasti ka tegelik alus? Mõelge hetkeks kõigi tõeliselt edukate inimeste peale, keda teate ja kes võiksid kasutada, kuid ei kasuta tervist vabandusena.
Minu raviarstidest ja kirurgidest sõbrad räägivad, et ei ole olemas täiesti tervet täiskasvanud inimest. Kõigil on mingeid terviseprobleeme. Paljud annavad osaliselt või täielikult alla ja toovad tervisehädad vabanduseks, kuid edule pürgivad inimesed seda ei tee.
Puutusin ühel pärastlõunal kokku kahe hea näitega õigest ja valest suhtumisest tervisesse. Olin just lõpetanud loengu Clevelandis, kui üks umbes kolmekümneaastane meesterahvas palus võimalust minuga mõned minutid vestelda. Ta tegi komplimendi minu loengu kohta, kuid sõnas: „Ma kardan, et teie ideed ei aita mind just eriti.”
„Vaadake,” jätkas ta, „mul on nõrk süda ja ma pean end jälgima.” Ta jätkas seletusega, et on käinud nelja arsti juures, kuid need ei olnud suutnud tema probleemi põhjust tuvastada. Ta küsis, mida ma СКАЧАТЬ