Название: Nullist üheni. Märkmed idufirmade kohta ehk kuidas ehitada tulevikku
Автор: Peter Mastersiga
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: О бизнесе популярно
isbn: 9789949560264
isbn:
Monopoli tunnused
Milline näeb välja ettevõte, millel on kauges tulevikus suured rahavood? Iga monopol on ainulaadne, ent kõiki neid iseloomustab tavaliselt teatav segu järgmistest tunnustest: patenditud tehnoloogia, võrgustikuefekt, mastaabisääst ja kaubamärgiarendus.
Tegemist ei ole nimekirjaga, millesse ettevõtet luues linnukesi teha – monopoli ülesehitamiseks ei ole otseteed. Küll aga aitab neid tunnuseid silmas pidades oma ettevõtte analüüsimine teil mõelda sellele, kuidas oma ettevõte kestvaks muuta.
1. Patenditud tehnoloogia
Patenditud tehnoloogia on kõige olulisem eelis, mis ettevõttel olla saab, sest see muudab teie toote kopeerimise teiste jaoks keeruliseks või võimatuks. Google’i otsingualgoritmid annavad näiteks kõigi teiste omadest paremaid otsingutulemusi. Patenditud tehnoloogiad ülikiireks lehtede üleslaadimiseks ja päringute ülitäpseks automaatseks täitmiseks suurendavad Google’i tuumtoote jõulisust ja kaitstust. Väga raske oleks kellelgi teha Google’ile seda, mida Google tegi kõigile teistele otsimootoreid pakkuvatele ettevõtetele 2000ndate alguses.
Hea rusikareegel ütleb, et patenditud tehnoloogia peab mingis olulises aspektis olema oma lähimast alternatiivist vähemalt 10 korda parem, sest vaid siis on võimalik saavutada tõeline monopolieelis. Kõiki alla selle jäävaid edasiarendusi käsitatakse tõenäoliselt pelgalt marginaalsena ning selliseid tooteid on raske müüa, eriti juba niigi konkurentsitihedal turul.
Kõige ilmsem viis saavutada kümme korda parem toode on leiutada midagi täiesti uut. Kui ehitate midagi väärtuslikku sinna, kus varem midagi ei olnud, on väärtuse kasv teoreetiliselt lõpmatu. Näiteks ravim, mis kõrvaldaks turvalisel viisil meie unevajaduse või raviks kiilaspäisust, aitaks kindlasti kaasa monopoolse ettevõtte loomisele.
Teine võimalus on olemasolevat lahendust radikaalselt täiustada – niipea kui saate kümme korda paremaks, pääsete ka konkurentsist. PayPal näiteks muutis ostmise ja müümise eBays vähemalt kümme korda paremaks. Selle asemel et panna posti tšekk, mille kohalejõudmiseks kulub 7–10 päeva, võimaldas PayPal ostjatel makse teha kohe pärast oksjoni lõppu. Müüjad said tasu kohe kätte ja erinevalt tšekkidest teadsid nad, et kõik on aus.
Amazon tegi oma esimese kümnekordse täiustuse eriti nähtaval viisil: see pakkus vähemalt kümme korda rohkem raamatuid kui ükski teine raamatupood. Kui ettevõte 1995. aastal loodi, võis Amazon väita end olevat „maailma suurim raamatupood“, sest erinevalt raamatupoest, mille laos võib olla näiteks 100 000 raamatut, ei olnud Amazonil vaja füüsiliselt raamatuid laos hoida – niipea kui klient tellimuse tegi, tellisid nad tarnijalt vajaliku teose. Selline teenuse mitmekordne täiustamine oli nii tõhus, et sellest ülimalt löödud raamatupoekett Barnes & Noble esitas kolm päeva enne Amazoni aktsiate esmast avalikku pakkumist hagi, väites, et Amazon nimetab end ebaõiglaselt raamatupoeks, ehkki tegelikult on tegemist nn raamatumaakleriga. Kümme korda parema toote võib saavutada ka ülihea tervikliku disainiga. Enne 2010. aastat oli tahvelarvutite seis nii nigel, et tahvelarvutite turgu põhimõtteliselt ei olnudki. Microsoft tõi Tablet PC turule 2000. aastal ning Nokia tuli oma Internet Tablet’iga välja 2005. aastal, ent mõlema kasutamine oli piin. Siis tuli Apple välja oma iPadiga. Disaini edusamme on raske mõõta, ent näib ilmselge, et Apple suutis kõike varem tehtut mitu korda ületada: sellest, mida enne ei olnud võimalik kasutada, sai nüüd kasulik asi.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.