Название: Stiprāks par zobenu
Автор: Džefrijs Ārčers
Издательство: KONTINENTS
Жанр: Современная русская литература
isbn: 978-9984-35-849-9
isbn:
Otrā nodaļa
Ieraudzījis Martinesu iznākam no mājas Ītonskvērā, Kevins Refertijs ieslēdza signālu ”Brīvs”. Pavēle bija skaidrāka par skaidru – ja klients mēģinās bēgt, tā būs nepārprotama pazīme, ka viņš negrasās maksāt otru daļu par ”Bakingemas” spridzināšanu, un ir attiecīgi sodāms.
Pavēli sankcionēja Īru republikāņu armijas teritoriālās vienības komandieris Belfāstā. Kevinam vajadzēja izvēlēties, kuru no diviem dona Pedro Martinesa dēliem likvidēt, taču Djego un Luiss jau bija aizbēguši uz Argentīnu un noteikti nedzīrās atgriezties Anglijā, tādēļ dons Pedro pats kļuva par vienīgo dalībnieku šofera īpašajā krievu ruletē.
– Uz Hītrovu, – Martiness izgrūda, iekāpis taksometrā. Refertijs izstūrēja no Ītonskvēra un pa Slounstrītu brauca uz Betersi tiltu, nelikdamies zinis par pasažiera skaļajiem protestiem. Bija četri no rīta un lija, tādēļ vajadzēja apsteigt vien duci automobiļu. Refertijs šķērsoja tiltu un pēc dažām minūtēm apstājās pie pamestas noliktavas Lambetā. Pārliecinājies, ka tuvumā neviena nav, viņš izlēca no taksometra, atdarīja sarūsējušo piekaramo atslēgu, atvēra durvis un iestūrēja ēkā, pagrieza transportlīdzekli braukšanai pretējā virzienā – bēgšanai, kad darbiņš būs padarīts.
Refertijs aizbultēja durvis un iededza putekļainu spuldzi, kas karājās pie sijas griestu centrā. Tad viņš no iekškabatas izņēma revolveri un gāja atpakaļ uz taksometru. Lai gan uz pusi jaunāks par Martinesu un divkārt sportiskāks, viņš neuzdrīkstējās riskēt. Kad cilvēks domā, ka mirs, adrenalīns pārvērš viņu par supermenu pēdējā mēģinājumā glābties. Turklāt Refertijs apzinājās, ka šī Martinesam nav pirmā reize, kad viņš skatās nāvei acīs. ”Atšķirība tikai tā, ka tagad ar skatīšanos vien neiztiks.”
Viņš attaisīja aizmugures durvis un pavēcināja revolveri, mudinādams Martinesu izkāpt.
– Te ir nauda, – dons Pedro sacīja, rādīdams uz somu.
– Gribēji to atdot Hītrovā, ja? – Ja somā atradīsies pilna summa, Refertijs būs spiests atteikties no domas par sodīšanu. – Divsimt piecdesmit tūkstoši mārciņu?
– Nē, bet vairāk nekā divdesmit trīs tūkstoši. Pirmā iemaksa, tā teikt. Pārējais palika mājā, tātad… Ja mēs atgrieztos…
Šoferis zināja, ka māja Ītonskvērā, tāpat kā citi Martinesa īpašumi, jau pieder bankai. Martiness acīmredzot cerēja nonākt lidostā, iekams Īru republikāņu armija atklās, ka viņš negrasās pildīt savas norunā uzņemtās saistības.
Refertijs paķēra somu un nometa uz taksometra aizmugures sēdekļa. Viņš bija izlēmis mazliet novilcināt Martinesa nāvi – turpmāko stundu tikpat nebija nekā darāma.
Viņš ar revolveri norādīja uz koka krēslu tieši zem spuldzes. Sakaltušās asinis liecināja, ka tas arī citkārt piedzīvojis nāvessoda izpildi. Ar diezgan spēcīgu grūdienu viņš apsēdināja upuri, veikli sasēja viņam rokas aiz muguras, tad sasaitēja potītes un atkāpās, lai novērtētu paveikto.
Nu atlika vien nospriest, cik ilgi upuris vēl dzīvos. Rīcību ierobežoja tikai nepieciešamība laikus nonākt Hītrovā un nenokavēt agro rīta reisu uz Belfāstu. Refertijs ielūkojās rokas pulkstenī. Viņam allaž patika vērot sejas izteiksmi upuriem, kas joprojām bija pārliecināti, ka vēl pastāv iespēja izdzīvot.
Aizgājis līdz taksometram, Refertijs attaisīja somas rāvējslēdzēju un saskaitīja piecu mārciņu banknošu paciņas. ”Par summu viņš nemeloja, lai gan te trūkst divsimt divdesmit sešu tūkstošu.” Šoferis somu aizvēra un ieslēdza bagāžniekā. ”Martinesam tā vairs nebūs vajadzīga.”
Teritoriālās vienības komandiera pavēle bija skaidra – tiklīdz darbs pabeigts, līķis jāatstāj noliktavā, kur par to parūpēsies cits cilvēks. No Refertija tika pieprasīts vien tālruņa zvans un paziņojums: ”Paciņa ir sagatavota kolekcijai.” Pēc tam viņam jābrauc uz lidostu un taksometrs un nauda jāatstāj ilgtermiņa autostāvvietas augšējā līmenī. Tālāk to nogādās nākamais kaujinieks.
Refertijs atgriezās pie dona Pedro, kurš ne uz mirkli nebija nolaidis skatienu no sagūstītāja. ”Ja man būtu izvēle, es iešautu viņam vēderā, mazliet pagaidītu, kamēr viņš kliegdams mokās agonijā, un tad raidītu lodi kājstarpē. Ja viņš turpinātu kliegšanu, es beigu beigās iebāztu stobru viņam mutē, vairākas sekundes lūkotos acīs un tad bez brīdinājuma nospiestu mēlīti. Bet tas nozīmētu trīs šāvienus. Viens varbūt paliktu neievērots, savukārt trīs nakts vidū neapšaubāmi piesaistītu uzmanību. Nē, jāklausa komandierim. Viens šāviens un nekādas kliegšanas.”
Šoferis uzsmaidīja donam Pedro, kura acīs izdzisa cerība, tiklīdz viņš ieraudzīja revolveri.
– Pavērsim mutīti, – Refertijs sacīja gluži kā draudzīgs zobārsts, kas sarunājas ar spītīgu bērnu. Visu upuru kopējā iezīme vienmēr bija klaboši zobi.
Arī pēc ieroča vardarbīgās ielaušanās mutē Martiness nevilšus norija vienu priekšzobu, tomēr nepakļāvās. Pār sejas gaļīgajām krokām ritēja sviedru lāsītes. Pēc dažām sekundēm noklikšķēja ieroča mēlīte.
Šādos mirkļos dažs noģība, cits brīnījās, vēl kāds briesmīgi apvēmās brīdī, kad atskārta, ka joprojām ir dzīvs. Refertijs ienīda ģībstošos, jo bija spiests gaidīt atgūšanos, lai varētu atkal turpināt darbu. Martiness uzticami palika pie samaņas.
Kad Refertijs izvilka revolveri, daudzi upuri smaidīja – iedomājās, ka ļaunākais ir aiz muguras. Tad viņš pagrieza cilindru, un dons Pedro saprata, ka mirs. Atlika viens vienīgs jautājums – kad. Par to, kur un kā tas notiks, vairs nebija šaubu.
Refertijs allaž dusmojās, ja sekmīgs izrādījās jau pirmais šāviens. Personīgais rekords bija deviņi, bet vidēji vajadzēja četrus vai piecus. Par statistiku viņš gan pārāk neraizējās. Viņš iebāza stobru upurim mutē un vienu soli atkāpās, jo negribēja nošķiesties ar asinīm. Argentīnietis bija pietiekami liels muļķis un atkal pretojās, tādēļ zaudēja vēl vienu – zelta – zobu. Refertijs to pasteidzās ieslidināt kabatā un nospieda mēlīti, taču tika apbalvots tikai ar klikšķi. Viņš izvilka stobru un cerēja, ka izlauzīs upurim nākamo zobu vai vismaz puszobu.
– Trīs lietas labas lietas, – Refertijs sacīja, iegrūda ieroča stobru atpakaļ donam Pedro mutē un nospieda mēlīti. Atkal kļūda. Viņš kļuva nepacietīgs un nosprieda, ka ceturtais mēģinājums noteikti būs veiksmīgs, tādēļ dedzīgi pagrieza cilindru un pacēla galvu. Martiness izrādījās noģībis. ”Kāda vilšanās! Man patīk, ja upuri ir pie samaņas brīdī, kad lode ieurbjas viņiem smadzenēs. Jā, viņi nodzīvo vien dažas sekundes ilgāk, taču es izbaudu šo acumirkli.” Viņš satvēra Martinesu aiz matiem, ar varu atvēra viņam muti, iebāza stobru tajā un jau grasījās izšaut, kad telpas stūrī iezvanījās tālrunis. Atbalss klusumā iztrūcināja Refertiju – šis aparāts vēl nekad iepriekš nebija iedžinkstējies. Tas allaž tika izmantots, lai uzgrieztu numuru un nodotu adresātam ziņojumu no četriem vārdiem.
Viņš СКАЧАТЬ