Egiptimaa II: Eestlanna ja tuhat üks ööd. Nele Siplane
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Egiptimaa II: Eestlanna ja tuhat üks ööd - Nele Siplane страница 5

СКАЧАТЬ See saab meie koduks kõik need suvekuud, mil Kairos oma abielupabereid ajame ja kust keskuse poole pea iga päev sõidu ette võtame, kolm kolmnurkset tippu meid kauguses mõtlikult jälgimas.

      Kohustuslik külastus

      „Minu sõber jõudis eile Kairosse ja peatub teie üürikorterist paar maja edasi,“ helistab äi ühel õhtupoolikul meile teatega, et peame homme külastama minema tema egiptlasest sõpra, kes muidu samuti Saudi Araabias töötab, kuid on tulnud oma perega Egiptusesse suvepuhkust veetma. „In ša Allaah!“ (ar „Kui Jumal nii soovib!“) vastab talle läbi telefoni Mohamed ja nii on külastamise osas kokku lepitud.

      Siinne traditsioon näeb ette, et kui keegi tuleb reisilt või ka juhul, kui ta on kauemat aega Egiptusest eemal viibinud, teeb keegi sõbra perest talle viisakusvisiidi – et küsida tema käekäigu kohta, uurida, kuidas läks reis ja ega äkki midagi vaja ei ole. Sama traditsioon kehtib ka näiteks pulmade ja matuste puhul – keegi peab alati viisakusest perekonda esindama. Kuna äi on ise samuti praegu Saudis, siis peab külla minema pere vanim poeg. Ja ühtlasi mugav ka, kuna sõbra suvekorter asub ju nii lähedal.

      Võtame järgmisel päeval ühest lähedal asuvast kommipoest kandikutäie kuldpaberisse keeratud šokolaadikomme, mis püramiidja hunnikuna hõbekandiku külge kleebitud, ja asume sõbra maja poole teele. On veel varane keskpäev ja ilm on kuum, liivastel tänavatel uute majade vahel tundub see kuumus eriti kõrvetav ja kõrbelik. Seega on jahedasse tuppa kohe hea meel siseneda ja kuumusest tekkinud kerge peavalu haihtub hetkega.

      Paremat kätt jääb elutoanurk ja sealt edasi trepist üles magamistoad, vasakut kätt jääb söögituba ja sealt edasi köögiruumid. Korter on egiptlaste kohta küllalt lihtsalt sisustatud. Vähemalt võrreldes sellega, millistesse kodudesse ma varem sattunud olen. Puuduvad massiivsed antiiksed mööbliesemed ja kunstlilled, kuld ja kard, plastikust laudlinad. Mööbel on pigem araabialike sugemetega lihtne, kuid samas äärmiselt stiilne. Elutoa nurgas on pruunist puidust pitsilike nikerdustega ja tumepunase kattega diivan ja tugitoolid, mille vahel väike kuusnurkse plaadiga kohvilaud. Laes ripub tumedast metallist punase klaasiga araabialik latern-lamp. Ka söögitoa mööbel on lihtsa joonega. Kerget luksusehõngu toovad tuppa üksnes punase-valgekirjud põrandavaibad, mida on paar tükki siia-sinna keraamilistele põrandaplaatidele asetatud.

      Seinad on kogu korteris värvitud kõige lihtsamat sorti valgeks, kuid selle lihtsuse korvavad seina ääred, mis on täis lükitud mitmes erinevas suuruses ja mõõdus õlimaale, mis valgel taustal eriti hästi esile tulevad. Maalid seisavad seina ääres üksteise kõrval ja peal – seinale ei ole neid veel riputatud. Ka maalide kõrvalt rõdule viivad uksed on heleroheliste ja – siniste ning roosade ukseklaasiruutudega, mitte harjumuspäraselt valged. Aknad maalide kohal on avatud ja neist paistab tuppa suur ja tumeroheline lehispuu, nii et kätt aknast välja sirutades ulatuvad sõrmed puudelehti kahistama.

      Nii on tuba küll tagasihoidlik, kuid oma värvikülluses ja lihtsuses muutub see vägagi stiilseks ja esmapilgul kriitvalgena tundunud korter saab korraga värvi täis. Võib-olla on lihtsa ja tagasihoidliku korterisisustuse põhjuseks fakt, et tegu on üksnes suvekorteriga. Võib-olla on see aga taotluslik, sest äia sõber on nimelt kunstnik, kes töötab Saudi Araabia ühes naftafirmas disainerina ja vabal ajal maalib oma lõbuks, korraldab näituseid ja müüb mõne oma maali.

      Kunstniku proua tervitab meid kohe avasüli ja palub punasele diivanile kuusnurkse laua taha istuma. Ta läheb kööki ja mõne hetke pärast on tagasi aurava musta tee ja klaasi veega, mille kõrvale meie toodud šokolaadikomme pakub. Seni, kuni nad Mohamediga vestlevad, silmitsen seina äärde asetatud maale. Seal on stseene külaelust, farmeritest põllul, apelsinikorjajatest, rätiku varju peitunud naistest, taevalaotuses lendavatest tuvidest. Ühel pildil on kujutatud naine, kellel justkui kaks poolt, üks tumedama varjundiga ja teine heledam. Kaks naist ühes, nagu see ilmselt tihti meestele nii tundub ja vastavalt olukorrale ilmutab end kas naise heledam või tumedam pool.

      Korraga pöördub proua minu poole ja küsib muiates: „Kas sa tulid Egiptusesse meie geene parandama? Küllap teil tulevad kunagi ilusad lapsed, in ša Allaah (ar „Kui Jumal nii soovib!“).“ Kohe ühineb meiega ka kunstnikuhärra, kes nähes, et ma tema maale vaatan, küsib minu arvamust ja mõtteid. Kui talle seletan, mida nendes piltides näen, on ta meeldivalt üllatunud ja räägib mulle pikemalt Vene maalijatest ja erinevatest koolkondadest, sümbolismist.

      Äkitselt heliseb uksekell ja ukse taga seisab satelliidi paigaldaja. Egiptlased on suur telerirahvas, ilma selleta ei oska nad hästi toimida. Aga küllap on see tänapäeval nii paljude rahvaste puhul. Kunstnikuhärra saadab Mohamedi satelliiti paigaldama ja palub abikaasal meile serveerida uued tassid teed ning me suundume kolmekesi istuma rõdule, selle suure ja rohelise lehispuu alla.

      Nad uurivad minult Eestimaa täpset asukohta ja kuuldes, et see on päris põhjas, küsivad, kas seal juulikuus ka lumi maas on. Samuti huvitab neid, kas olen eluga Egiptuses rahul ja mis mind siin nii väga võlub.

      „Kogu see meelsus,“ vastan.

      „Aga kas sa vahetevahel Eestimaa järele ka igatsed?“ küsib kunstnik.

      „Ikka igatsen, vahest isegi väga. Ja vanemaid igatsen muidugi.“

      „Kui tihti sa nendega suhtled?“

      „Mitte väga tihti, telefonilt on kallis helistada. Aga paari päeva tagant ikka.“ Üürikorteris ei ole nimelt internetiühendust.

      „Äkki tahaksid minu telefoni kasutada?“ ja kunstnikuhärra ulatab mulle telefoni.

      Sellisest pakkumisest ei saa ma kohe kuidagi keelduda.

      „Tere, ema! Kuidas teil läheb? Oleme praegu ühel kunstnikul külas …“

      Vahepeal astuvad rõdule kunstniku teismelised tütred, kes paluvad luba lähedalasuvasse ostukeskusesse minna, ja loa saanud, astuvad ruttu uksest välja. Varsti jõuab rõdule ka Mohamed teatega, et satelliit on nüüd paigaldatud ja kohe suunduvad kõik kauaigatsetud telerit vaatama. Proua serveerib meile kerge eine ja nähes, et mehed keskenduvad üksnes jalgpallile, teeb mulle ettepaneku minna tüdrukutele ostukeskusesse järele.

      „Mis sa arvad, kui vana ma olen?“ küsib ta minult muiates, kui poolpimedal majadevahelisel teel kõnnime. Ta tundub äärmiselt nooruslik, tema nahk on egiptlase kohta hele ja peaaegu sile, suu- ja silmanurgas on vaid üksikud naerukortsud, olgugi et laste vanust silmas pidades on ta vähemalt üle neljakümne.

      „Ma arvan, et sa oled umbes kolmekümne viie aastane,“ vastan poliitiliselt korrektselt.

      Proua naeratab ja tema naeratusest peegeldub heameel, kinnitus, et keegi peab teda veel nooremaks, kui ta on. Küllap peitub veatu naha saladus just selles, et Saudis on naiste elu veelgi tubasem kui Egiptuses ja nii ei saa kõrvetav päike naise ilu röövida.

      Lõpuks jõuame suurde valgesse ja euroopalikku ostukeskusesse, mis oma olemuselt meenutab veidi Viru Keskust, kuid on poole suurem ja ümmarguse disainiga. Ringikujuliselt on läbi mitmete korruste uhked ja kallid firmapoed ja ringi keskel keskuse esimesel korrusel asub suur avatud kohvik. Käime läbi kõik korrused, kuid tütreid ei leia kusagilt. Pärast pikka ootamist otsustame tagasi kodu poole minna. Aga oh häda, kodus ei olegi enam kedagi! Ei ole Mohamedi ega kunstnikku, ega ole ka tütreid. Proual ei ole kaasas ka telefoni ega võtmeid ja minu telefonikrediit on otsas ning meie üürikorteri võtmed on Mohamedi taskus. Nii ei jää meil muud üle, kui maja ees oodata, kuni keegi ehk kusagilt poolt millalgi ikka tuleb.

      Väljas on juba kottpime ja selles uues inimtühjas rajoonis maja ees liivahunnikul istudes on korraga seest kõhe. Ootame pool tundi, ootame teisegi. Naisest minu kõrval kiirgab ülimat rahulikkust nagu oleks СКАЧАТЬ