Название: Tervist, proua president!
Автор: Katrin Lusti
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Биографии и Мемуары
isbn: 9789949486564
isbn:
Klassijuhataja Ly Madissoon on õpetaja Vungoga päri. Evelin Ilves sobib ka tema meelest esimese leedi rolli suurepäraselt. Ainus, mis tema jaoks endise õpilasega seoses küsimust tekitab, on see, miks ei käi Evelin Ilves teiste õpilastega koos koolija klassikokkutulekuil.
“See on ainus asi, mille üle tema endised klassikaaslased vahel arutavad,” ütleb Madissoon, “iga kord, kui nad kokku saavad, veavad nad kihla, kas Evelin tuleb või ei tule. Aga näed – jälle ei tulnud!”
Endine klassijuhataja Madissoon loodab, et Evelin Ilves ei ole riigi esimese leedina uhkeks läinud. Õpetaja sõnul hoiab ülejäänud 1986. aastal lõpetanud klass ka praegu veel kokku ja ta on endisi õpilasi mitmeid kordi klassikokkutulekutel kohanud.
“Samas – mul tütar käis Evelini kokaraamatu esitlusel ja kui ta tahtis mulle autogrammi raamatusse saada, siis olevat Evelin mind hästi mäletanud,” arutleb ta ning lisab, et Evelin Ilves olla tema jaoks kokaraamatusse kirjutanud isegi lühikese pühenduse: armsale klassijuhatajale.
Õpetaja Madissoon ise pole aga Evelin Ilvest pärast kooli lõppu näinud.
Klassiõde Tiiu Vilu sõnul on Evelin siiski mõnel ammusel klassi- või koolikokkutulekul käinud, 1990ndate alguses näiteks.
“Seal oli ta küll kohal, aga rohkem ma ei mäleta…” märgib ta ja parandab end, “kuigi ega ma ju ise ka pole kõikidel kokkutulekutel käinud.”
Norras elav Tiiu Vilu ütleb, et kunagise klassiõena on tal praegust riigi esimest leedit võimalik paremini mõista kui neil, kes teda ei tunne.
“Usun, et paljud ei saa aru, miks ta nii hulga asjadega tegeleb. Inimesed võivad arvata, et see tuleb pidevast soovist esineda,” räägib ta.
Vilul on õigus. Paratamatult võib rahvale jääda mulje, et meie esileedi on meediasõltlane, kes püüab huviorbiidis püsida ükskõik millise asjaga. Nii on ta kaamerasilma ette jäänud, rulluisud kaelas, kuulmise järgi viiulit õppides, fotograafiat harrastades, süüa valmistades või riideid disainides…
“Olles Eveliniga koos koolis käinud, siis minu jaoks on tema karakter arusaadavam,” selgitab endine klassiõde Tiiu Vilu. “Mina tunnen seda Evelini, kes käis laulukooris, mängis trummi, õmbles ja käis iluvõimlemistrennis. Ta ongi selline!”
KOLMAS PEATÜKK
Ülikool, uued sõbrad ja romaan tuntud poliitiku pojaga
Esileedina armastab Evelin Ilves oma paljudes sõnavõttudes rõhutada Tartu Ülikooli arstiteaduskonna õpinguid. Sellele viitavad ka paljud tema tervislikkust ja õiget toitumist puudutavad valupunktid, mille pärast ta justkui Eesti vabariigi ihuarst pidevalt südant valutab.
Vastab tõele, et Evelin Ilves on lõpetanud 1993. aastal Tartu Ülikooli ravi eriala, mis kuulub tänapäeval arstiteaduskonna alla.
Tartu Ülikooli arstiteaduskonna emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos selgitab aga, et kuigi esileedi on lõpetanud meditsiinieriala, on ta residentuuri astumata saanud diplomi vaid üldarstina. See tähendab seda, et Evelin Ilves saaks ülikoolis omandatud haridusega hetkel töötada vaid perearsti abina ning seaduse järgi ei ole tal võimalik iseseisvalt arstina praktiseerida.
“Tööd arstina leiab ta ka muidugi ainult juhul, kui tööandja on nõus ta üldarsti diplomiga oma alluvusse võtma,” räägib emeriitprofessor Maaroos, kelle sõnul suunduvad tudengid pärast arstiteaduskonna lõpetamist tavaliselt konkreetset eriala õppima ja teevad vajaliku teadustöö, mis annab neile hiljem võimaluse valitud eriala arstina karjääri teha. Elupõline õppejõud lisab, et kuigi Evelin Ilves ei saa arstina töötada, ajab ta siiski riigi esimese leedina õiget joont.
“Kõik ta mõtted on ju vajalikud,” arutleb Maaroos, “iseasi, kas ta alati neid õigesti väljendab. Nagu see, et ta soovitab süüa kallimat šokolaadi, mida ei ole kõigil võimalik osta…”
Kuigi proua Maaroos mõtleb viivu, lõpetab ta lause positiivsel noodil: “Ometi on Evelini sõnavõtud olulised. Tervislik toitumine ja kehaline koormus on vajalikud teemad, millele tuleb tähelepanu juhtida.”
Aga miks ikkagi ei läinud Evelin Ilves pärast ülikooli lõpetamist residentuuri ja ei viinud ema eeskujul tekkinud lapsepõlveunistust arstiks saamisest kindla lõpuni?
Paar aastat Evelinist varem lõpetanud kopsuarst Kaiu Pikk arvab, et sellele küsimusele on lihtne vastus.
1990ndate algus oli arstidele ja eriti selle ala noortele lõpetajatele üks raskemaid aegu. Ligi pooled toonastest lõpetajatest läksid tollel ajal meditsiinist üldse ära.
“See oli arstide jaoks keeruline periood. Palgad olid enneolematult väikesed ja puudus aparatuur,” kirjeldab Kaiu Pikk toonast olukorda.
1993. aastal, kui Evelin Ilves lõpetas Tartu Ülikooli, töötas temast kaks aastat vanem Pikk juba noore arstina kopsuhaigla pulmonoloogia osakonna residentuuris.
Esimest leedit meenutab Kaiu Pikk hägusalt ajast, mil too käis oma kursuse grupiga Tartu kopsukliinikus praktikal.
“Mida ta täpselt seal tegi, ma kahjuks enam ei mäleta,” lisab ta.
Nii nagu ei mäleta Evelin Ilvest Kaiu Pikk, ei tule ta nägu silme ette ka tema kunagistel õppejõududel.
Tartu Ülikooli arstiteaduskonna vanemad olijad nagu emeriitprofessorid Ain-Elmar Kaasik, Reinhold Birkenfeldt, Edvitar Leibur ja Heidi-Ingrid Maaroos teatavad kõik justkui ühest suust, et toonased kursused olid suured ja tudengeid üksikult meenutada on neil raske.
“Eveliniga otseselt ei tule mul küll praegu midagi meelde,” mõtiskleb Maaroos, kuid lisab et Evelin Ilvese lõpetamisaastat arvestades pidi ta esimesele leedile ülikooli ajal kindlasti loenguid pidama.
Ka emeriitprofessor Ain-Elmar Kaasik arvab, et ta oli Evelin Ilvese õppejõud. Sügavamaid meenutusi esileedist pole aga ka temal kui arstiteaduskonna ühel vanemal olijal.
Õppejõududel on õigus, 1993. aastal ravi põhiõppe lõpetanud kursus oli tõesti suur ja see koosnes 125 tudengist.
Tänaseks on sellest kursusest sirgunud palju Eesti juhtivaid arste ning Evelin Ilves ei ole kaugeltki oma kursuse ainus prominentne nimi.
Üks avalikkusele tuntumaid samal aastal ravi eriala lõpetanud inimesi on Evelini südamesõbranna Maris Jesse, keda presidendiproua viisaka kätlemise asemel iga-aastasel vabariigi aastapäevaballil emotsionaalselt telekaamerate ees embab.
Naised said parimateks sõbrannadeks juba ülikooli esimesel kursusel ja Jesse asendas õige pea Evelin Ilvese jaoks tema lapsepõlvesõbrannat Kristi Karelsohni.
“Sisseastumiseksamitele sõitsime koos ja peatusime sellel ajal Evelini isa Tartu Annelinna korteris,” meenutab Karelsohn, kelle sõnul oli kõrghariduse omandamine pärast keskkooli lõppu nii Evelini kui ka tema enda jaoks täiesti iseenesestmõistetav.
“Meis ei tekkinud kordagi küsimust, kas minna edasi õppima või mitte,” räägib Karelsohn, kelle sõnul olid nad mõlemad Eveliniga sisseastumiseksamite ajal närvis, kuid enesekindlad.
Kuigi Evelini vanemad elasid selleks ajaks juba mitmeid aastaid lahus, oli Kristi Karelsohni sõnul Evelini ja tema isa Lembitu vaheline suhtlus nagu isal ja tütrel ikka.
Lembit oli eksamite ajal tüdrukutele toeks СКАЧАТЬ