Название: Punuloogia
Автор: Linda Geddes
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Медицина
isbn: 9789949276110
isbn:
Õnneks ei pea me toetuma vaid anekdootidele, et selgitada välja, kas kodused abivahendid tõesti tulemusi annavad, sest mitu teadusuurimust on nende mõjusid juba hinnanud.
Vaarikalehetee
Taimedega ravitsejad on juba sajandeid kasutanud hariliku punase vaarika (Rubus idaeus) lehti emaka sünnituseks ettevalmistamiseks. Hiljutine Ameerika Ühendriikide ämmaemandate seas korraldatud uurimus näitas, et 63 % neist soovitab vaarikaleheteed sünnituse esilekutsumiseks. Kuid uurimustes, kus vaarikalehe-ekstrakti on antud loomadele või paigaldatud emakakoele, on tulemused olnud mitmesugused: mõned neist näitasid, et vaarikalehed lõõgastasid emakalihaseid, teised aga, et need muutsid emaka kokkutõmbeid korrapärasemaks, samas näitasid kolmandad, et vaarikalehetee hoopis pikendab raseduse kestust.
Isegi kui vaarikalehetee emakat mõjutab, ei ole selge, kui palju seda tuleks juua, et tees sisalduvad ained toimiksid. Ühes väikeses uurimuses võrreldi naisi, kes võtsid alates 32. rasedusnädalast kaks korda päevas vaarikalehetablette, naistega, kes seda ei teinud. Selgus, et tabletivõtjatel täheldati väga väikest sünnituse teise etapi (pressimine) lühenemist, kuid mõju oli statistiliselt ebaoluline, mis tähendab, et tegemist võis olla juhusega.
Vürtsikas karri või kastoorõli
Kahjuks ei ole seni korraldatud ühtki uurimust, mis hindaks vürtsika karri osa sünnitustegevuse alustajana (ja kui neid oleks, pakuksin end rõõmsalt katsejäneseks). Teooria ütleb, et karris sisalduvad vürtsid ärritavad soolestikku ja tekitavad lihaste kokkutõmbeid, mis su jooksujalu tualetti saadavad, kuid võivad samamoodi levida ka emakalihasteni ning käivitada sünnitustegevuse.
Kastoorõli, millel arvatakse olevat sarnane mõju, on paremini uuritud. Kastoorõli on sünnituse esilekutsumiseks kasutatud juba vana-egiptuse ajast saadik, ja läänemaades soovitati seda sünnitusabis kuni 1950ndateni, mil said kättesaadavaks uuemad ravimid nagu syntocinon (oksütotsiini sünteetiline vorm). Paljudes arengumaades kasutatakse kastoorõli sel otstarbel praegugi. Nähtavasti on selle võtmine üpris ebameeldiv ja võib iiveldama ajada paksu viskoosse toiduõli maitse ja tekstuuri tõttu. 2012. aastal teatas üks iisraeli teadlaste rühm oma juhusliku valimiga topeltpimedast platseebokontrollitud uurimusest (mis on nii usaldusväärne kui üldse olla saab) selle kohta, kas kastoorõli kutsub sünnituse esile. Leiti, et tõenäosus sünnitustegevuse algamiseks 12 tunni jooksul pärast kastoorõli võtmist oli kolm korda suurem kui näiteks päevalilleõli võtmise korral. Samuti tundusid naised läbivat sünnituse esimest etappi märksa kiiremini. Paraku osales uurimuses vaid 80 naist, seega oleks millegi kindlalt väitmiseks vaja teha lisauurimusi. Praegu ei ole veel selge, kas vürtsikas karri võiks kastoorõli tõhusalt asendada, kuid ilmselt peab see siis olema nii vürtsikas, et põhjustab kõhulahtisust – ning sellisel juhul võid sa eelistada kastoorõli. Tavapärane annus on 114 ml, mille võib alla loputada apelsinimahlaga, kuigi enne kastoorõli võtmist oleks arukas oma arsti või ämmaemandaga nõu pidada.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.