Challengeri sügavik. Ragne Kepler
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Challengeri sügavik - Ragne Kepler страница 8

Название: Challengeri sügavik

Автор: Ragne Kepler

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789949850013

isbn:

СКАЧАТЬ et on nende räpaste kaartide jagamisest tüdinenud ja otsustab toime panna väikese süütamise. Ja kui ma neist ühte vaatan – hoolega vaatan –, näen näost, et tema see ongi. Olen saanud vägeva märguande, justkui hääl oleks öelnud, et ma ei saa meie hotelli tagasi minna. Kuna see mees jälgib mind. Võib-olla jälgivad nad kõik. Võib-olla tegutsevad kõik need poolpidused nimekaartide jagajad koos. Ja ma ei saa meie hotelli tagasi minna, sest seda tehes lähebki nii. Niisiis veenan ma jalavalu käes vinguvat õde edasi minema, aga ei ütle talle põhjust. Korraga tunnen, et minu ülesanne on teda kaitsta.

      „Lähme vaatame Caesars Palace’i hotelli,“ ütlen Mackenziele. „See pidavat väga vinge olema.“

      Sisenedes tunnen ennast natuke kindlamalt. Sissepääsu valvavad tohutud odadega kivist tsentuuriod, seljas soomusrüüd. Ma tean, et need on kõigest dekoratsioon. Samas annavad kivikujud tunde, et olen räpaste salalike süütajate eest kaitstud.

      Parfüüme, teemante, nahka ja karusnahku müüvate poodide juures on alkoov, kus seisab veel üks skulptuur. See on Michelangelo Taaveti täiuslik marmorkoopia. Las Vegases on kõik täiuslik koopia. Eiffeli torn, Vabadussammas, pool Veneetsia linna. Inimeste lõbustamiseks võltsitud maailm.

      „Kuule, kes see alasti tüüp on?“ küsib Mackenzie.

      „Ära ole rumal, see on Taavet.“

      „Oh,“ ütleb ta ega küsi õnneks: „Milline Taavet?“ Selle asemel küsib ta: „Mis tal käes on?“

      „Ragulka.“

      „See pole ragulka moodi.“

      „See on piibli ragulka,“ selgitan talle. „Millega Taavet Koljati tappis.“

      „Oh,“ ütleb Mackenzie. „Kas võime nüüd minna?“

      „Kohe.“ Ma ei saa veel lahkuda, sest Taaveti kivisilmad on mu paigale naelutanud. Taaveti keha on pingevaba, nagu oleks kuningriik juba tema päralt, aga näoilme… täis muret ja südamevalu, mida ta püüab varjata. Hakkan mõtlema, kas Taavet polnud mitte minu moodi. Nägi igal pool koletisi ja mõistis, et neist jagu saamiseks ei jätku ragulkasid.

      23 Kaheksa koma viis sekundit

      Mu vanemad on meie esimesel Las Vegase etendusel natuke vintis.

      Nad ei tülitse enam selle üle, kes on süüdi, et nad kasiinos rahast ilma jäid. Nad otsustavad sellest üle olla. Sõna otseses mõttes.

      Teate, igal hotellil Las Vegases on mingi tõmbenumber. Kõige suurem tõmbekas on Stratosphere Tower, torn, millel on väidetavalt 113 korrust, ehkki minu meelest mõõdetakse Las Vegases korruseid Las Vegase skaalas, mis venib ja tõmbub kokku ning sobitub iga valega just nii, nagu vaja. Ometigi on ümar klaastipp betoontorni otsas üsna muljetavaldav. Liftipoiss väidab, et neil on läänemaailma kõige kiiremad liftid. Lasvegaslaslased ja nende liftid.

      Neljakorruselises kettakujulises tipus asub pöörlev restoran ja elava muusikaga sohvabaar. Inimesed istuvad punastes samettoolides ja joovad neoonvärvi jooke, mis tunduvad radioaktiivsed. Tornis on ka atraktsioonid. Üks neist pakub võimalust kukkuda vabalanguses pea 108 korrust, ilma et sul oleks teel isegi madrats seltsiks. Aga kaamera kukub koos sinuga ja salvestab su simuleeritud surma, et saaksid taaselustada need 8,5 sekundit hiljem oma elutoa mugavuste keskel.

      „Tahad proovida?“ küsib isa. „Järjekorda pole.“

      Alguses arvan, et paps teeb nalja, aga sädemekesest pilgus saan aru, et ei tee. Minu isa jääb harva purju, aga kui jääb, saab temast halbade valikute tegemise musternäidis.

      „Tänan, ei,“ ütlen talle ja püüan minema pääseda. Isa krabab minust aga kinni ja ütleb, et see on pereüritus. Tal on sooduspääsmed. Kaks ühe hinnaga. Neli kahe hinnaga. Selline tehing.

      „Lõõgastu ometi, Caden,“ ütleb ta. „Sukeldu universumisse.“

      Minu isa ei elanud kuuekümnendatel, aga alkohol muudab ta registreeritud vabariiklasest Woodstocki uitavaks hipiks.

      „Mida sa kardad, Caden? See on täiesti ohutu.“

      Meie ees hüppab keegi rakmetes ja sinises kostüümis tühjusesse, kaob torni kõrvalt alla ega ilmu enam nähtavale. Inimesed aplodeerivad ja minu sõrmed muutuvad tuimaks.

      „Kas keegi mõnikord laiaks ka kukub?“ küsib keegi neoonjoogiga kaame tuhajuhan lõbusõitu tegevate inimeste kohta ja naerab siis koos oma ohmudest sõpradega. „Maksaksin, et seda näha.“

      „Me kas läheme perega kõik koos või ei lähe keegi,“ teatab isa. Nüüd hakkab õde mind mõjutama ja hädaldab, et mina rikun alati tema elu ära. Ema ainult kihistab, sest Margarita-kokteil teeb temast alati neljakümneaastase kehas kaheteistaastase.

      „Noh, Caden,“ ütleb isa. „Ela hetkes, mees. See on midagi, mida sa kogu elu mäletad.“

      Õigus. Kogu 8,5 sekundit.

      Lõpetan vaidlemise, sest nad on kolmekesi ühe vastu. Kui ma siis pilgu isa silmisse tõstan, näen ma seda. Sama asja, mis peitus kaarte jaganud tüübi pilgus, kes tahab meie hotelli maha põletada. Kes mu isa tegelikult on? Mis siis, kui kogu myu elu on olnud võltsing, nagu Veneetsia Stripil, ja see kõik on toimunud selleks, et mind siia saada ja meelitada mind surnuks hüppama? Kes need inimesed on? Ja kuigi osa minust teab, kui naeruväärselt mu mõtted kõlavad, siis teine osa neist toetab seda jubedat “mis siis, kui?” mõtet. See on sama osa minust, mis pärast õudusfilmi salamisi voodialuseid ja kappe kontrollib.

      Enne kui ma arugi saan, oleme sinistesse rõivastesse pugenud ja seisame nagu astronaudid sillal. Õde hüppab esimesena, sest tahab tõestada, et on kõige julgem tüdruk maamunal. Siis kinnitatakse tross ema külge ja tema hüppab, kihistamisest saab sukelduv kriise, ning isa ootab mu selja taga, hoolitsedes selle eest, et läheksin enne teda. Ta teab väga hästi, et kui mulle võimalus anda, sõidan alla hoopiski liftiga.

      „Küll sa näed, et see on vahva.“

      Aga selles pole midagi vahvat, sest see minu peas elav ja voodi alla vaatav murepilv on nüüd nagu maast tõusev udu. See lehvib üle mu mõistuse nagu surmaingel üle Egiptuse esmasündinute.

      Inimesed – hästirõivastunud inimesed vaatavad tigusid süües ning kiiritust juues oma pöörlevas restoranis mõõduka huviga läbi Stratosphere’i tipu klaasseina – ja ma mõistan, et olen osa õhtusest meelelahutusest. Nagu tsirkuseski soovib igaüks salamisi, et keegi alla lartsataks.

      Ja minu hirm ei tulene ainult võbinast kõhusopis. See pole adrenaliin Ameerika mägede kõrgemas punktis kukkumise eel. Ma tean kindla peale – KINDLASTI –, et nad ainult teesklevad, nagu nad kinnitaksid mu trossi. Et minu elu lõpebki tohutust kiirusest tingitud valuplahvatuses. Nende kõigi pilkudest aimub tõde. Teadmise valu tapab mind rohkem, kui tapmine ise tapaks − seega hüppan, et see kõik juba kord lõpeks.

      Karjed, karjed ja karjed torni kõrvalt alla põhjatusse musta auku on nii tõelised, et jään alatiseks uskuma − see ongi tõsi. Olgugi et 8,5 sekundi pärast aeglustub liikumine ja mind püütakse torni jalamil kinni. Olen nii üllatunud, et ma veel hingan. Värisen edasi ja mu ainus võit sellest kohutavast ööst on see, et pärast mind hüppav isa hakkab teel alla oksele – aga isegi see ei võta ära põrgulikku musta augu tunnet, et seisan endiselt millegi mõeldamatu veerel.

      24 Ära arva, et see on sinu oma

      Ärkan СКАЧАТЬ