Название: Juured erinevas mullas
Автор: Pia Pajur
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная фантастика
isbn: 9789949275731
isbn:
Hommikul ärgates ja aknast välja vaadates nägi Heli pilves taevast ning tundis suurt kergendust. Talle olid küll alati meeldinud vihm ja torm ja raju ning niisuguse ilmaga jalutamine, aga paljalt pilvise taeva üle rõõmustada oli tal esimene kord. Ta keetis gaasipliidil kannutäie vett ja pani tõmbama suure kruusi teed. Tükk aega mässas ta konservikarbi avamisega, kuni sai nii palju kaant lahti, et teelusikas sisse mahtus. Tädi Juulie teesõelaga kurnas ta tee teise kruusi ja segas sinna ära kaks korralikku lusikatäit suhkrut. Siis võttis eilsest järele jäänud saianuki ja hakkas sööma. Räim tomatis maitses saiaga hästi ja kuum magus tee andis energiat. Üle hulga aja tundis ta end uue päeva hakul reipana ja väljus kodunt varakult.
Ajalehekioskist möödudes käis tal peast läbi mõte, et kõige rohkem igasuguseid kuulutusi ilmub Õhtulehes ja neile peaks pilgu peale heitma. Ta pööras ringi, läks kioski juurde tagasi ja vaatas väljapandud ajalehti. Muidugi, eilset Õhtulehte näha polnud, see oli läbi müüdud nagu alati. Aga ikkagi küsis ta: „Ega eilset Õhtulehte pole järel?” Müüja vaatas talle korraks otsa, kummardus siis, võttis kuskilt alt sõna lausumata ühe lehenumbri välja ja pani letile. Heli ulatas kaks kopikat, naeratas müüjale ja tänas. Küllap oli müüja hoidnud seda numbrit mõnele oma tuttavale, kes aga ei andnud näole, ja nii vedas minul, mõtles Heli.
Heli oli oma toas esimene tööle jõudja. Ta pani jaki kappi puu peale, istus oma laua taha ja tegi Õhtulehe lahti. Korterikuulutusi oli ainult üks: „Korralik tütarlaps saab elamispinna, kui aitab vanemat naisterahvast kodustes töödes.” Töökuulutusi oli palju ja Heli hakkas neid otsast lugema. Vajati treialeid, koristajaid, sekretäre, elektrikuid ja kõikvõimalikke muid ametimehi ning kõiki neid Tallinna, mis tähendas, et elamispinnast ei saa juttugi olla, ja Heli tuju hakkas langema. Ta oli juba lehte käest panemas, kui lasi silmadel käia veel üle viimase kuulutuse: „Kahala kolhoos vajab kiiresti raamatupidajat ja karjakut. Elamispind olemas.” Heli teadis umbkaudu seda kohta – bussiga ehk tund aega sõita. Aga mis tähendab üldse koht, kui seal antakse elamispind, hõiskas Heli süda. Ja see on maal, keset ilusat suvist Eestimaad, eemal Tallinnast ja mälestustest.
Ta kirjutas telefoninumbri märkmikku ja vaatas kella. Paari tunni pärast oleks parim aeg helistada, siis on kõigil hommikused kiired asjad aetud, aga lõunani veel tükk aega, ükskõik millal seda seal ka ei peetaks. Heli mõtles, et ta läheb ja võtab selle kõne postkontorist, sest polnud kindel, kas ta oma toas ikka oleks kõne ühendamise ajal üksi. Ta ülemus oli kena inimene, naljasoonega ja heatahtlik, kuid ikkagi polnud tal vaja teada, mis plaane Heli peab, eriti veel seda, mis põhjusel ta neid peab.
Tööpäev algas. Heli ootas ära esimese sobiva momendi, võttis käekotist sessikutse ja ulatas ülemusele. „Olen juba paar päeva unustanud üle anda, äärepealt oleksin jälle unustanud – see on ülikooli sessikutse.”
Ülemus võttis paberilehe oma kätte ja uuris seda. „Aa, laupäevast oled juba Tartus.” Siis tõstis pilgu seinakalendrile ja ütles murelikult: „Ja oled ära kolm nädalat. See tähendab, et peame ühe palgapäeva üle elama ilma sinuta.” Siis pani kutse oma mapi vahele ning ütles: „No pole viga, elame kambakesi üle. Keegi raamatupidamisest tuleb ehk appi. Ja kas sinul on siis kõik tükid korralikult selgeks õpitud?”
„Natuke ikka on ka.”
„Natukesest on vähe. Vaata ette, kui tagasi oled, on mu esimene küsimus: kas olid tubli tüdruk või ei.”
„Annan endast parima. Aga mul olekski vaja korraks raamatukokku joosta, ajan veel kohustuslikku kirjandust kokku.”
„Lase käia. Eks sa ise tea paremini, mis asjad sul vaja enne ärasõitu lõpetada.”
Postkontoris tellis Heli Kahalasse kaugekõne kestusega viis minutit kokkuleppel, et sellest üle mineva aja maksab ära kõne järel. Juba natukese aja pärast hõigati välja Kahala kõne ja kabiini number ning Heli läks kabiini. Kui ta oli öelnud, miks ta helistab, vastati talle: „Raamatupidaja me juba leidsime, aga kas te ei soovi karjakuks tulla? See on üks eraldi seisev laut, ainult 45 lehma ja karjamaa on ka lähedal. Karjamaa ühel küljel on loomadel ees jõgi ja kahel pool aed, nii jääb praktiliselt valvata vaid üks külg. Saame karjakule anda ka ratsahobuse.”
„Ratsahobuse?” kordas Heli. „Aga kes lehmi praegu karjatab?”
„Kaks koolitüdrukut. Nad arvasid kevadel, et töötavad kogu suve, aga nüüd enam ei jaksa. Laste asi, tüdisid ära. Teile aga annaksid nad vabu päevi küll.”
Kuupalgaks öeldi 40 rubla, mis oli küll rubla jagu Heli praegusest niigi väiksest palgast vähem, kuid karjakule oli ette nähtud iga päev tasuta liiter piima, puhkepäeva eel kaks liitrit. Liiter piima ja päts leiba päevas, sellest ju piisab, käis Helil peast läbi. „Ja elamispind?” küsis Heli.
„Metskonna majas lauda lähedal on üks väike pliidiga tuba vaba. Kui see on liiga väike või muidu ei meeldi, siis zootehnik elab meil oma majas ja tema ütles, et kui vaja, võiks ta mõneks ajaks ühe toa teile loovutada.”
Niisiis oli asi otsustatud. Lepiti kokku, et kuna laupäeval on kolhoosi veoautol linna asja, siis tagasiteel võtab see kaasa ka Heli koos kogu ta kraamiga.
Teel tagasi tööle tükkis Helil näole lai õnnelik naeratus, jalad kippusid kepsu lööma ning tal oli tükk tegemist, et end vaos hoida. Tööl helistas ta Imbile ja ütles, et tahaks teda pärast tööd näha. Nende vahel kehtis kirjutamata seadus, et kui sõbranna sind vajab, lükatakse kõik muu, ka kohtumine kallimaga edasi ja võetakse kas või jõuga vajalik aeg, sest sõbranna võib vajada tuge, ärakuulamist, abi, nõuannet, mida tahes ja see on tähtsam kui poisid või mehed, ükskõik kuidas neid ka ei nimetataks. Nad olid veendunud, et mehed võivad nende ellu tulla ja sealt ära minna, seda ei tea iial ette, kuid nemad Imbiga olid kogu keskkooliaja istunud ühes pingis ja polnud midagi, mis neid lahutada võiks. Nad olid täiesti kindlad, et kui neist ka ükskord saavad perekonnainimesed ja neil on mees ja lapsed, et ka siis leiavad nad võimaluse põigata kodunt välja, et üheskoos kuskil mõnusas kohvikus juttu ajada, rääkida ilmast ja inimestest ning tunda rõõmu sugulashingest, kes mõistab sind, kel on alati põnevaid mõtteid, kellega on huvitav koos olla ja kes on sulle alati toeks.
Ja nii oli neil selgi õhtul palju arutamist ja tulevikuplaanide tegemist. Imbi pakkus välja, et üks nädalavahetus sõidab ta maale Helile külla, nad jalutavad, päevitavad ja ujuvad, sõidavad ratsa ning muidugi saavad lõputa juttu ajada. Järgmine nädalavahetus tuleb Heli linna ja nad saavad siis pool päeva kohvikus istuda ning arutada, mis nad nädala jooksul põnevat lugenud või mõelnud on, mida huvitavat on juhtunud ja mida kõike toredat nad võiksid edaspidi ette võtta.
Ärasõidu eelõhtul lõpetas Heli pooleli olevad tööd, seadis dokumendid korda, et neis oleks ükskõik kellel kerge orienteeruda, ja korjas kokku oma vähesed isiklikud asjad. „Ma siis läksin,” hüüdis ta ülemusele juba ukse poole liikudes.
„Kena on. Ole siis tubli tüdruk,” vastas see ja süvenes uuesti paberitesse. Helil oli natuke paha mõttest, et kuigi ta ise teadis end siia mitte kunagi enam tagasi tulevat, varjas ta seda teise inimese eest. Ta lihtsalt poleks talunud pärimisi, et miks ja kuhu ja milleks, millele oleks järgnenud masendavalt palju häid nõuandeid ja soovitusi. Nädala pärast СКАЧАТЬ