Название: Археологiя. Дитяча енциклопедія
Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Жанр: Книги для детей: прочее
isbn:
isbn:
Розкопки проводяться лише за спеціальним дозволом, що має назву «Відкритий лист», – він видається Польовим комітетом Інституту археології НАН України.
Відкриті листи бувають чотирьох категорій:
– форма № 3 надає право на археологічні розвідки та зовнішній огляд пам’ятки без будь-яких земляних робіт;
– форма № 2 дозволяє розвідки та розкопки невеликих за площиною пам’яток (до 20 м2);
– форма № 1 дозволяє досліднику будь-які археологічні роботи;
– форма № 4 видається в аварійних випадках для дослідження пам’яток, яким загрожує знищення внаслідок дії стихійних сил чи під час земляних робіт.
Важливою частиною роботи археолога є документальне оформлення дослідження. Під час розкопок пам’ятка фактично знищується. Тим більш ретельним має бути написання звіту про розкопки. Звіт повинен містити такі дані:
– відомості про організацію робіт, джерела матеріального забезпечення, учасників розкопок та їхні функції, завдання дослідження;
– відомості про процес та результати дослідження пам’ятки, ілюстровані кресленнями, фотографіями та малюнками;
– відомості про методику розкопок;
– загальні наукові висновки, яких дійшов дослідник.
Крім того, до звіту додається відкритий лист, опис усіх письмових, графічних, фотографічних та інших матеріалів і довідка від установи, що прийняла колекцію на зберігання.
Лабораторні дослідження
По закінченні польових робіт усі матеріали надходять до лабораторії для подальшої обробки та вивчення. Ця робота не менш копітка й відповідальна, ніж розкопки. Вивчається форма кожної речі, визначається її призначення, матеріал, з якого вона була зроблена, техніка її виробництва, місце й час її виготовлення.
Матеріал передусім піддається камеральній обробці, тобто консервації, реставрації та інвентаризації.
Консервація – це така обробка речей, яка захищає їх від деформації та знищення. Так, наприклад, берестяні грамоти (документи, що написані на верхньому тонкому шарі березової кори) розмочують у гарячій воді з содою, обережно розгортають і затискують між герметично закритим склом.
Під час розкопок гробниці Тутанхамона було знайдено черевики фараона, вишиті бісером. Збереглися малюнок та форма вишивки, але основа й нитки згнили, і черевики могли розсипатися від легкого дотику. Тоді черевики, не доторкуючись до них, обприскали розплавленим СКАЧАТЬ