Название: Правознавство
Автор: Коллектив авторов
Издательство: Фолио
Жанр: Юриспруденция, право
isbn: 978-966-03-6568-1
isbn:
Право громадян створювати свої об’єднання є невід’ємним правом людини та громадянина. Згідно зі ст. 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об’єднання в політичні партії та громадські організації, а негромадяни – тільки в громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод, задоволення політичних, економічних, соціальних та інших інтересів.
Відповідно до Закону «Про політичні партії України» від 5 квітня 2001 р., політична партія – це зареєстроване згідно із законодавством добровільне об’єднання громадян, прибічників певної загальнонаціональної програми соціального розвитку, які головною метою вважають сприяння формуванню і вираженню їх політичної волі і які беруть участь у виборах та інших політичних заходах. Політичні партії беруть участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого самоврядування і працюють у них. В Україні налічується близько 190 політичних партій.
Закон України «Про об’єднання громадян» від 16 липня 1992 р. передбачає можливість створення громадських організацій, які є об’єднаннями громадян для задоволення і захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. В Україні їх багато тисяч. Це спортивні організації, профспілки тощо. На відміну від політичних партій, які завжди мають всеукраїнський статус, громадські організації можуть мати, крім всеукраїнського статусу, також міжнародний і місцевий.
Політичні партії, а також громадські організації з міжнародним і всеукраїнським статусом реєструє Міністерство юстиції України, а з місцевим статусом – районні й обласні управління юстиції. Примусово заборонити діяльність об’єднань громадян може лише суд.
Усі об’єднання громадян рівні перед законом. Ніхто не може бути примушений до вступу в об’єднання громадян чи обмежений у правах за належність або неналежність до політичних партій чи громадських організацій. Членство в будь-якій партії або громадській організації не може бути умовою зайняття посади в державній організації або ж підставою для обмеження прав і свобод людини.
Конституція України містить норму про те, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, пропаганду війни та в інших випадках забороняються.
Об’єднання громадян не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади, виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також у державних підприємствах, організаціях та установах.
Згідно із чинним законодавством, політичні партії мають широкі права, зокрема: брати участь у виборах народних депутатів України, СКАЧАТЬ