Название: Історія чемпіонатів Європи з футболу
Автор: Тимур Желдак
Издательство: Фолио
Жанр: Документальная литература
isbn: 978-966-03-7403-4
isbn:
Ріві почав з того, що повністю оновив склад і, як здалося спочатку, не прогадав. Збірна Англії 1974–1975 років дуже нагадувала нинішню збірну Німеччини – велика кількість вчорашніх юнаків та молодецька завзятість дозволяли буквально змести суперника, варто було тому хоч трохи здати. Та ось біда – не завжди суперник тремтів. І тут молодій команді Ріві елементарно не вистачило досвіду. Так було в обох іграх з командою Португалії, коли мешканці півдня просто «сушили гру», а молоді британці не могли підібрати ключів до щільної оборони і персональної опіки. Саме ці дві нічиї і коштували згодом британцям першого місця – чехословацька команда в одній із зустрічей португальців перемогла.
Хоча, не кривлячи душею, слід визнати, що путівку до чвертьфіналу команди розігрували в очному протистоянні в Братиславі. Цей матч був цікавий тим, що тривав… два дні.
Матч розпочався в критичних умовах – вологість повітря була близька до 100 %. На 16-й хвилині арбітр матчу, втративши остаточно видимість через густий туман, зупинив гру і відвів команди в роздягальні. Там команди чекали гарної погоди півгодини, але дива не сталося. За обопільною згодою сторін було вирішено дограти матч наступного дня, а щоб туман знов не сплутав карти футболістам, почати вирішили опівдні.
Вийшовши на поле, молоді англійські футболісти відразу захопили ініціативу і повели в рахунку – гол забив Чаннон. Але чи то самовпевненість зіграла з гостями злий жарт – переможний результат і навіть нічия забезпечували їм потрапляння в наступний раунд незалежно від результату останньої гри Португалія – Чехословаччина – чи то дійсно збірна ЧССР була настільки сильна, але не минуло й півгодини, як господарі переломили хід поєдинку. Спочатку «гол у роздягальню» британцям забив Нехода, а на третій хвилині другого тайму Галліс вивів Чехословаччину вперед. Особливу пікантність ситуації надає той факт, що обидва м’ячі у ворота англійців були забиті головою, хоча саме збірні з Британських островів вважаються апологетами цього спортивного елемента.
З першою відбірковою групою і збірною Англії пов’язаний ще один пам’ятний епізод відбору на ЄВРО-76, а саме новий рекорд результативності гравця в матчі. У домашній грі з кіпріотами нападник британців Малколм Макдональд забив п’ять м’ячів – вперше в історії європейських першостей. Ще й більш того, ніхто з партнерів Макдоналда так і не відзначився. Тобто, фактично, нападник поодинці переграв Кіпр 5: 0.
30 жовтня 1974, Лондон. Англія – Чехословаччина 3:0 (Чаннон 73ʹ, Белл 80ʹ, 83ʹ).
20 листопада 1974, Лондон. Англія – Португалія 0:0.
16 квітня 1975, Лондон. Англія – Кіпр 5:0 (Макдональд 2ʹ, 32ʹ, 52ʹ, 56ʹ, 87ʹ).
20 квітня 1975, Прага. Чехословаччина – Кіпр 4:0 (Паненка 10ʹ, 35ʹ, 48ʹ – пен., М. Масни 78ʹ).
30 квітня 1975, Прага. Чехословаччина СКАЧАТЬ