Історія чемпіонатів Європи з футболу. Тимур Желдак
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Історія чемпіонатів Європи з футболу - Тимур Желдак страница 33

СКАЧАТЬ квітня 1968, Неаполь. Італія – Болгарія 2:0 (14ʹ Праті 1:0, 55ʹ Доменгіні 2:0).

      6 квітня 1968, Марсель. Франція – Югославія 1:1: (66ʹ Мусемич 0:1, 78ʹ Ді Налло 1:1).

      24 квітня 1968, Белград. Югославія – Франція 5:1 (2ʹ І. Петкович 1:0, 13ʹ Мусемич – пен. 2:0, 14ʹ Джаїч 3:0, 23ʹ Ді Налло 3:1, 32ʹ І. Петкович 4:1 79ʹ Мусемич 5:1).

      4 травня 1968, Будапешт. Угорщина – СРСР 2:0 (21ʹ Фаркаш 1:0, 85ʹ Гереч 2:0).

      11 травня 1968, Москва. СРСР – Угорщина 3:0 (22ʹ Шоймоши (автогол) 1:0, 59ʹ Хурцилава 2:0, 73ʹ Бишовець 3:0).

      Фінальний турнір

      Фінальний турнір ЄВРО-68 пройшов в Італії. Півфінали були намічені в Неаполі і Флоренції. За черговим «неймовірним збігом обставин» радянській команді судилося грати з господарями турніру в місті біля підніжжя Везувію.

      Перш ніж перейти до опису і аналізу подій на полі, слід згадати усі чинники, які привели до того, що все сталося саме так, а не інакше. Радянська збірна з футболу у всі часи була швидше не збірною кращих гравців країни, які разом домагаються кращих результатів, а парадною вивіскою для імперіалістичного Заходу країни «соціалізму, що переміг». Саме втручання партійної, службістської та іншої «нефутбольної», але дуже керівної складової до складу, тренувального процесу, а зрештою – в гру спортсменів на полі, багато в чому і визначали результат цієї гри.

      Збірна, що відправилася в Італію, була зовсім не тією, яка упевнено здолала відбірковий етап і стадію чвертьфіналу. «Політичні» втрати Стрєльцова і списаного «на пенсію» Лева Яшина перед самим від’їздом доповнилися втратами Численка і Хурцилави. Двох гравців основи команда втратила за чотири дні до вильоту в Італію – такі були наслідки «мудрого партійного рішення» боротися за першість в Європі і проводити відбір на Олімпіаду одним складом. Численко і Хурцилава були зламані гравцями Чехословаччини в Остраві, де команда СРСР програла 0:3 і на Олімпіаду врешті так і не потрапила. Але й це не все! «Непотрібними» з політичних моментів на фіналі європейського чемпіонату виявилися Йожеф Сабо і Валерій Маслов.

      Втрати команди може виразити хоч би проста статистика: автори 15 м’ячів з 20, забитих збірною СРСР в розіграші ЄВРО-68, не поїхали з командою на фінал в Італію.

      І все ж радянські футболісти змогли дати господарям поля справжній бій, захопивши ініціативу з перших хвилин, незважаючи на несамовиту підтримку італійців гарячими фанатами Неаполя. Проте варто визнати, минулої зіграності у радянської команди не було. До того ж, на радість місцевих тиффозі, у воротах «Скуадри адзурри» відмінно діяв молодий ще Діно Дзофф. У результаті вже до середини тайму італійці перехопили ініціативу, влаштували справжній штурм, але він не приніс видимих результатів. Перший тайм, за великим рахунком, пройшов без моментів – з великою кількістю боротьби, в якій ніхто не хотів поступатися. У другому таймі один з кращих моментів був у Джанні Рівери, але Пшеничников сміливим кидком в ноги не дав форвардові пробити з лінії воротарського. Остання чверть години пройшла вже з перевагою збірної СРСР. На хороші ударні позиції виривалися СКАЧАТЬ