Історія чемпіонатів Європи з футболу. Тимур Желдак
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Історія чемпіонатів Європи з футболу - Тимур Желдак страница 29

СКАЧАТЬ вересня 1967, Будапешт. Угорщина – НДР 3:1 (9ʹ, 48ʹ, 50ʹ Фаркаш 1:0, 2:0, 3:0, 58ʹ Френцель 3:1).

      4 жовтня 1967, Копенгаген. Данія – Голландія 3:2 (43ʹ – пен. Б’єрр 1:0, 54ʹ Сондергаард 2:0, 74ʹ Б’єрр 3:0, 83ʹ Суурбир 3:1, 85ʹ Ізраїль 3:2).

      11 Жовтня 1967, Лейпціг. НДР – Данія 3:2 (25ʹ Диреборг 0:1, 35ʹ – пен. Кюрнер 1:1, 38ʹ Сондергаард 1:2, 59ʹ, 73ʹ Панкау 2:2, 3:2).

      29 жовтня 1967, Лейпціг. НДР – Угорщина 1:0 (51ʹ Френцель 1:0).

Підсумкова таблиця групи 5

      Група 6. Ви нам – скільки зможете, ми вам – скільки хочемо!

      Шоста група стала найрезультативнішою у відбірковому циклі до ЄВРО-68. Італійці, румуни, швейцарці і кіпріоти (останні, якщо відверто, в якості пасивної сторони) набили у ворота суперників 55 м’ячів в 12 матчах! Більше усіх в цьому відношенні відзначилися футболісти зі збірної Румунії – 18 забитих м’ячів. Щоправда, з них одразу 12 – у ворота кіпріотів. Суперники ж румунів – Італія і Швейцарія – «відвантажили» супротивникам по 17 м’ячів, у тому числі сумарно 14 – самим румунам.

      А почалося все з розвеселої гри у Бухаресті, де у складі румунської збірної проти швейцарців дебютував маловідомий тоді нападник Мірча Луческу. Спочатку у своєму клубі Мірча – тоді ще не «Містер» – був правим нападником. Але у збірній Румунії вже був маститий правий нападник Пиркалаб. Тому після виклику в першу команду країни молодий Луческу повинен був за пару тижнів навчитися «вішати» з лівої ноги. Як сам він потім згадував, удари і навіси лівою він відпрацьовував в душовій гуртожитку… Хоч як би там було, а дебют Мірчі за збірну вдався – чотири паси Луческу з його лівого флангу призвели до розгромного рахунку 4:0. Двічі партнери завершували комбінації точними ударами, ще двічі після загострень Луческу суддя призначав пенальті, які чітко реалізував Фрациле. Спробуй скажи після цього, хто ж таки дебютував в ході ЄВРО-68 успішніше – Кройф чи Луческу.

      Втім, вже за три тижні в Неаполі веселощі з румунів як рукою зняло. Негостинні італійці почастували збірну Румунії своєю улюбленою стравою – «катеначчо». Термін цей, що найточніше перекладається українською як «забиті двері», заслуговує окремої згадки.

      Тактика «катеначчо» виникла як відповідь тактичній схемі 4–2 – 4, коли суперник атакував відразу чотирма нападникими – двома крайніми по бровкам поля (інсайди) і двома центральними (власне форварди). Ефективно протистояти такій потужній атаці (що небезуспішно застосовувалася довгі роки, до слова, і збірною СРСР), дозволяв захист з п’яти чоловік. До традиційних трьох захисників додавалися ще двоє що прикривали безпосередньо бровку і витісняли зі своєї половини поля інсайдів суперника або сковували їхні дії, розташовуючись на краях захисної лінії. Ці захисники, при переході з оборони в атаку, втікаючи вперед першими, дістали назву «вінгери» або «крила». В результаті чисельної переваги перед своїми воротами, один із захисників був позбавлений необхідності йти один в один з кимось із суперників. Він ставав вільним або «ліберо». Частіше за усе ліберо розташовувався позаду лінії з чотирьох своїх колег і мав можливість «підчищати» за партнерами, вільно переміщаючись по ширині поля.

      Помилковим є висловлювання, що СКАЧАТЬ