Название: Baltā princese
Автор: Filipa Gregorija
Издательство: Apgāds KONTINENTS
Жанр: Зарубежные любовные романы
isbn: 978-9984-35-687-7, 978-9984-35-687-1
isbn:
– Man viņa ir nepieciešama! – Es vaimanāju kā bērns. – Jūs nesūtītu prom savu māti. Viņai vienmēr jābūt jums blakus!
– Viņa kalpo mūsu dzimtai, – Henrijs atgādina. – To pašu es lūdzu jūsu mātei. Viņa vēl joprojām ir daiļa sieviete un prot būt karaliene. Ja viņa būtu Skotijas karaliene, mēs visi justos drošāk. – Henrijs pieceļas, abām rokām aptver manu piebriedušo vidukli un ielūkojas manā raižu apēnotajā sejā. – Elizabete, es jūsu dēļ būtu gatavs uz jebko, – viņš saudzīgi nosaka. – Nebēdājieties, kad nesat zem sirds mūsu dēlu. Lūdzu, neraudiet. Tas kaitē jums un bērnam. Lūdzu…
nevajag raudāt.
– Mēs pat nezinām, vai tas ir dēls, – es saīgusi atgādinu. – Jūs visu laiku to atkārtojat, bet no tā nekas nemainīsies.
– Protams, tas ir zēns. – Henrijs pasmaida. – Vai tik skaista meitene varētu man dāvāt ko citu, nevis skaistu pirmdzimto dēlu?
– Man nepieciešama māte, – es paziņoju un, pacēlusi skatienu, ieraugu sava vīra sejā kaut ko tādu, ko nemūžam nebiju gaidījusi. Riekstbrūnajās acīs vīd maigums. Viņš izskatās iemīlējies.
– Toties man viņa nepieciešama Skotijā, – Henrijs saka, tomēr balsī skan piekāpīgums.
– Es nevaru laist pasaulē bērnu, ja man blakus nav mātes. Ja nu kaut kas notiks?
Tā ir mana stiprākā trumpja kārts.
Henrijs vilcinās. – Vai vēlaties, lai viņa palīdz jums mūsu dēla dzemdībās?
Es pamāju. – Mātei jābūt man blakus līdz kristībām. Citādi es nespēšu mierīgi gulēt nošķirtībā.
Vīrs noskūpsta mani uz galvvidus. – Labi, dodu jums savu goda vārdu. Jūs mani pakļaujat savai gribai kā burve. Un jūsu māte varēs doties uz Skotiju pēc bērna piedzimšanas.
Vestminsteras pils, Londona, 1486. gada marts
Henrija māte sajūsmināta plāno un vada karalisko ceļojumu. Mana māte, kas rīkojusi daudz ceļojumu, svētku un apciemojumu, klusēdama vēro, kā lēdija Mārgarita uz vairākām dienām nozūd karaliskajā garderobē kopā ar drēbniekiem, šuvējām, kurpniekiem un cepurniekiem, cenšoties radīt savam dēlam tērpus, kas apžilbinās ziemeļniekus tā, ka tie pieņems Henriju kā savu karali. Viņa rīkojas kā jebkura uzurpatoru dinastija, kas nav pārliecināta par savu vērtību, un vēlas, lai Henrijs var tēlot savu lomu līdz pat pēdējam sīkumam. Viņam jātēlo karalis; ar titulu nepietiek.
Mēs ar māti uzjautrināmies par to, ka lēdijai Mārgaritai zināma tikai mana tēva priekšzīme; tas viņu mulsina. Mans tēvs bija neparasti garš un izskatīgs, un viņam vajadzēja tikai ienākt istabā, lai valdītu pār visiem klātesošajiem. Viņš jūsmoja par jaunākajiem tērpiem un skaistiem, bagātīgiem audumiem un krāsām. Viņš daudziem šķita neatvairāmi pievilcīgs un nespēja atteikties no šādas uzmanības. Sievietes vienmēr bija nedaudz iemīlējušās manā tēvā, bet viņu vīrus pārņēma vienlaikus apbrīna un skaudība. Turklāt viņam blakus vienmēr bija mana neparasti daiļā māte un vairākas skaistas meitas. Mēs vienmēr līdzinājāmies vitrāžai kustībā, dailes un grācijas ikonai. Lēdija Mārgarita zina, ka mēs bijām neparasta karaliskā ģimene – majestātiska, auglīga, daiļa un bagāta. Kalpodama galmā, viņa pati savām acīm redzēja, kādus mūs ierauga valsts; mēs bijām valdnieki no pasakas. Viņa gandrīz zaudē prātu, cenšoties panākt, lai viņas neveiklais, bālais, klusais dēls līdzinātos mums.
Viņa atrisina šo problēmu, apberot Henriju ar dārgakmeņiem. Viņš nekur nerādās bez spožas piespraudes pie cepures vai kādas nenovērtējami dārgas pērles ap kaklu. Viņa cimdus rotā briljanti, segliem ir zelta kāpšļi. Māte ietērpj viņu sermuļādās, it kā Henrijs būtu kāda svētā relikvija Lieldienu gājienā, bet viņš tik un tā izskatās pēc jaunekļa, kas dzīvo pāri saviem līdzekļiem un spējām. Viņš ir vienlaikus godkārs un nobijies, un viņa seja ir ļoti bāla purpurkrāsas samta ielokā.
– Žēl, ka nevarat man pievienoties, – Henrijs noskumis atzīstas kādā pēcpusdienā, kad mēs Vestminsteras pils stallī izvēlamies viņam zirgus.
Es jūtos tik pārsteigta, ka nopētu vīru un pārliecinos, vai viņš neņirgājas.
– Vai domājat, ka es jokoju? – Henrijs pajautā. – Nē. Es tiešām vēlos ceļot kopā ar jums. Visu savu mūžu jūs esat ar to nodarbojusies. Visi apgalvo, ka jūs mēdzāt sākt dejas sava tēva galmā un runājāt ar sūtņiem. Un jūs apceļojāt visu valsti, vai ne? Zināt gandrīz visas pilsētas un ciematus?
Jā, tauta mīlēja manu tēvu un Ričardu, it īpaši ziemeļu apgabalos. Katru vasaru mēs pametām Londonu un devāmies uz citām Anglijas pilsētām, un tur mūs sagaidīja kā eņģeļus, kas nolaidušies no debesīm. Ikkatras grāfistes augstmaņi svinēja mūsu ierašanos, rīkojot krāšņus gājienus un mielastus; vairākums pilsētu dāvināja mums zeltu. Neskaitāmi mēri, padomnieki un šerifi ir skūpstījuši man roku jau kopš brīža, kad vēl sēdēju mātei klēpī.
– Man visur sevi jāizrāda, – Henrijs bažīgi turpina. – Jāiedveš uzticība. Jāpārliecina cilvēki par to, ka es viņiem dāvāšu mieru un turību. Un man tas viss jāpanāk tikai ar smaidu un rokas mājienu, jājot garām?
Nesavaldījusies es iesmejos. – Jā, izklausās neiespējami. Bet nav nemaz tik slikti. Neaizmirstiet, ka visi sapulcējušies ceļmalā tikai tādēļ, lai redzētu jūs. Viņi vēlas redzēt diženu karali un gaida smaidu un rokas mājienus. Viņi cer uz laimīgu valdnieku. Jums tikai jārada atbilstošs iespaids, un visi jutīsies apmierināti. Un atcerieties, ka viņiem nav nekā cita, uz ko skatīties. Nedaudz vairāk iepazinis Angliju, Henrij, jūs sapratīsiet, ka šeit nenotiek gandrīz nekas. Raža iet bojā, pavasarī līst pārāk daudz, vasara ir pārāk sausa. Piedāvājiet tautai labi ģērbtu, jaunu, smaidīgu karali, un jūs būsiet visaizraujošākais, ko viņi redzējuši daudzu gadu laikā. Viņi ir nabadzīgi ļaudis, kam trūkst jautrības dzīvē. Jūs būsiet viņiem lieliskākā izklaide, it īpaši tāpēc, ka māte jūs izrādīs kā svētbildi, ietītu samtā un nokaisītu ar dārgakmeņiem.
– Aiziet pārāk daudz laika, – viņš ņurd. – Mums jāiebrauc gandrīz visos namos un pilīs pa ceļam, lai uzklausītu uzticības apliecinājumus.
– Tēvs mēdza teikt, ka garo runu laikā viņš lūkojas pāri augstmaņu galvām uz ļaužu pūli un rēķina, cik tie varētu viņam aizdot, – es stāstu. – Viņš nekad neklausījās vārdos, tikai saskaitīja govis laukos un kalpotājus pagalmā.
– Aizdot? – Henriju mani vārdi aizrauj.
– Mans tēvs uzskatīja, ka labāk ir lūgt naudu pavalstniekiem, nevis vērsties pie parlamenta ar aicinājumu paaugstināt nodokļus. Parlaments СКАЧАТЬ