No mīlestības līdz naidam… un atpakaļ. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу No mīlestības līdz naidam… un atpakaļ - Edgars Auziņš страница 9

Название: No mīlestības līdz naidam… un atpakaļ

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ meitene bija kā ledus gabals. Sejā nav nevienas emocijas, neviena skaļa vārda.

      Jau sēžot autobusā, kas veda Kapitolinu un viņas tanti uz reģionālo pilsētu, viņa atļāvās atpūsties, visu pārdomāt, pieņemt ar viņu notikušo, atvadīties no rozā brillēm, mēģināt aizmirst par nodevību.

      “Neuzdrošinies tagad raudāt,” tante viņai sacīja, kad viņi izgāja izstiept kājas starpstacijā. – Nevienam nevajadzētu redzēt tavas asaras. Mēs nāksim mājās, un jūs tur raudāt. Bet ne vairāk kā vienu dienu. Es saprotu, ka jums ir jāizsauc savas sāpes. Es uzskatu, ka jūsu skaistākā sajūta – jūsu pirmā mīlestība – tika netīra mīdīta smalkos putekļos. Tas ir tikai pirmais trieciens tavā dzīvē, būs arī citi. Tāpēc esi tam visam pāri, esi stiprāks, nevienam nerādi, kas notiek tavā dvēselē un kā tev sāp sirds un plīst gabalos. Pirmkārt, tas nevienu neinteresē, otrkārt, daži vienkārši gaidīs, kad jūs salūzīsit, un, treškārt, tas vienkārši nav estētiski patīkami. Nu, iedomājies, tu tur sēdi ar sarkanu pietūkušu degunu, tev arī acis ir sarkanas, kā vampīram, un tu arī skrien puņķi, uhh, bez estētikas. Tā vietā parādiet viņiem visu savu skaisto seju, aukstu, piemēram, Sniega karaliene. Lai viņi griež zobus naidā un skaudībā.

      Un Kapitolija uz visiem laikiem atcerējās viņas vārdus. Cik manai tantei bija taisnība.

      ***

      Olympiada Afanasyevna dzīvoja viena divistabu dzīvoklī. Viņas vīrs nomira pirms divpadsmit gadiem. Vienīgais dēls Ignats, divus gadus vecāks par Kapitolinu, māti pameta ar skandālu, tiklīdz bija beidzis skolu. Viņš uzauga kā gribošs puisis, “brīva personība”, kurš uzskatīja, ka visi viņam ir parādā, ka viņi viņu nesaprot un neļāva realizēt sevi. Cik daudz Olimpiāde mēģināja spriest ar savu dēlu, bet bez vīrieša rokas viņš vienkārši pārvērtās par pārdrošu, kaprīzu cilvēku, ar grūtībām pabeidza skolu un atteicās turpināt iestāties universitātē.

      Gadā, kad mans dēls pabeidza skolu, Olimpiādei veselības apsvērumu dēļ bija jāpamet un jāiet pensijā, saņemot invaliditāti. Ignāts to neņēma vērā, pieprasot, lai viņš turpina viņu atbalstīt, pirkt modernas lietas, jaunus sīkrīkus. Katru reizi viņa lūgumi beidzās ar skandāliem un draudiem pamest mājas. Apmēram pēc gada viņš vēlu vakarā pārnāca mājās un teica mātei, ka rīt ar draugiem dosies uz darbu. Kad Olimpija sāka viņam jautāt sīkāku informāciju, viņš vienkārši kliedza uz savu māti un teica, ka viņa dzīvei nevajadzētu viņu uztraukties, tāpēc viņš negrasījās viņai stāstīt, kurp dodas.

      Veselu gadu no viņa nebija nekādu ziņu, viņš neatbildēja uz viņas zvaniem un ziņām. Bet tad viņš viņai nosūtīja ziņu, ka viss ir kārtībā, un lūdza viņu netraucēt. Un mēnesi vēlāk viņš atbildēja uz viņas daudzajām ziņām, ka negrasās atgriezties mājās, viņu nemaz neinteresē mātes lietas un viņas veselība. Tāpēc, kad viņa ieradās dzimtajā pilsētā un uzzināja par Kapitolijas nepatikšanām, viņa nolēma uzaicināt viņu pārcelties pie viņas.

      ***

      Kamēr viņi brauca autobusā, viņa skatījās uz meiteni un brīnījās, kā tādu meiteni var apkrāpt. Kā viņa vēlējās, lai viņai būtu tāda meita, nevis tāds cilvēks kā Ignats, kurš nemaz nenovērtēja to, ko vecāki viņa labā izdarīja. Visticamāk, viņi ir vainīgi, ka viņi viņu izlutināja, cenšoties dot savam dēlam labāko un neiemācīja viņam vienkāršu cieņu pret vecākiem. Viņa centīsies palīdzēt Kapitolijai, kamēr viņai būs spēks. Olimpiāde lieliski saprata, ka ar savu veselību viņa neizturēs ilgi, ārsti solīja ne vairāk kā četrus līdz piecus gadus. Kamēr viņai būs laiks, viņa atbalstīs meiteni.

      Viņa redzēja, kā Kapitolija knapi aiztur asaras, tāpēc nākamajā pieturā viņa vienkārši pateica, kas viņai sirdī, un meitene viņu saprata. Viņa redzēja, ka Kapitolija savelk kopā un kaut ko izlemj pati. Kad viņi pārkāpa viņas dzīvokļa slieksni, Kapitolija ārēji bija pilnīgi mierīga, pat atrada spēku smaidīt. Jau vakarā pie tējas meitene, neko neslēpdama, izstāstīja tantei visu, kas ar viņu noticis. Olimpija redzēja, ka viņa pārdzīvo šos notikumus, bet tas bija tikai par labu, to visu izrunājot skaļi, viņa tika atbrīvota no sāpēm, kas viņu plosīja. Viņa bija pārsteigta par šo meiteni, pēc izskata tik trauslu, bet ar tādu dzīves kodolu, ko varētu apskaust.

      Viņi iemīlēja šo veidu, kā vakaros pie tējas nesteidzīgi sarunāties, daloties savās domās, bažās un bailēs. Pateicoties šādam atbalstam, Kapitolija ātri spēja savest kopā, bez iznīcinošām sāpēm atcerējās savus skolas gadus un uzklausīja jaunākās ziņas no mātes, kura viņai bieži zvanīja. Viņa uzzināja no savas mātes, ka Gļeba vecāki vairākas reizes mēģināja nodibināt ar viņiem attiecības, bieži sauca māti uz savu biroju, lai aprunātos. Pats Gļebs arī ieradās pie viņas vecākiem un lūdza piedošanu, bet tēvs ar viņu pat nerunāja. Tad Gļeba vecāki nosūtīja viņu mācīties par jūrnieku prom no savas pilsētas. Ņina centās pievērst Gļeba uzmanību, darīja visu iespējamo, tostarp šantāžu, lai viņu apprecētu ar sevi. Bet viņš nekad nepakļāvās viņas provokācijām. Tagad Nina staigā pa pilsētu un izplata tenkas par Glebu un Kapitolinu.

      Meitene klausījās visas šīs ziņas un brīnījās, kāpēc viņas draugs, ar kuru viņa bija tuvi kopš pirmās klases, to izdarīja ar viņu. Galu galā viņi nekad nav strīdējušies viens ar otru, viņa nekad nav izdarījusi neko sliktu Ņinai. Draudzene pat nekad nav pieļāvusi, ka viņai patīk Gļebs. Ja viņa to būtu kaut reizi pieminējusi, viņa nekad nebūtu atbildējusi uz puiša sasniegumiem. Kāpēc viņa to dara ar viņu? Tik ļoti sāp dabūt nazi mugurā no tuvākajiem cilvēkiem.

      Tante to skaidroja ar parastu skaudību, melnu un ļaunu, ka Kapitolijai tā paveicās, ka redzamākais puisis viņu mīlēs, bet nepievērsa draudzenei uzmanību. Tāpēc viņa bija dusmīga, mēģinot viņus nošķirt, ne velti viņa pastāvīgi apmeloja Gļebu. Bet, kad tas neizdevās, viņa izmantoja situāciju izlaidumā un ievilka puisi savā tīklā. Bet tomēr tas viņai nenesa laimi, Gļebs nekļuva par viņas vīru.

      Kapitolija labi atcerējās Olimpijas tantes vārdus.

      – Zini, Kapočka, viss, kas notika ar tevi un Gļebu, nav noticis velti. Pats liktenis tevi atņēma šim vīrietim, parādot, uz ko viņš ir spējīgs pat tad, kad viņam nebija tiesību uz tevi. Iedomājieties, ja jūs apprecējāties, viņš pavēlēja un pēkšņi kaut kas viņam neatbilst vai viņš vienkārši zaudēja interesi par jums? Viņš nolēma, ka jau ir panācis savu ceļu un tu nekur nebrauksi, tu visu izturēsi. Un vai jūs domājat, ka viņš varētu apstāties un atteikties no došanās "pa kreisi"? Nekad. Viņš kopā ar jums nemeklētu veidus, kā atrisināt problēmu, bet gan izietu ārā, lai apmierinātu savas vajadzības. Jums jāpateicas liktenim, ka tas notika šādā veidā. Ticiet man, katrs no viņiem saņems savu. Un nevajag aizvērt sirdi, tu atradīsi savu vīrieti, kurš tevi sasildīs, kurš mīlēs tevi vienu, kuram tu būsi visa pasaule. Un pat ja jūs strīdaties, viņa neskries meklēt mierinājumu pie kādas citas sievietes. Viņš darīs visu, lai jūs varētu runāt un izdomāt visas savas problēmas, viņš nekad nepārdos un nenodos.

      Tante daudz stāstīja par savas lielās ģimenes vēsturi, kur ģimenes vērtības vienmēr bija pirmajā vietā. Ar lielu cieņu viņa atcerējās savu vīru, kuram, tāpat kā Kapitolijas tēvam, nepatika jūtu izrādīšana, taču viņa zināja, ka viņš viņu mīl, aiz viņa bija kā aiz akmens sienas.

      Un dažreiz viņu sarunas skāra “to pašu” tēmu. Un atkal tante pārsteidza Kapitolīnu ar saviem uzskatiem un notiekošā vērtējumu.

СКАЧАТЬ