Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm - Edgars Auziņš страница 6

Название: Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ izskats nekavējoties izraisa uzmanības novirzīšanu uz to. Līdz pirmsskolas bērnības beigām uzmanības stabilitāte palielinās par aptuveni 2 reizēm. Bērni sāk kontrolēt savu uzmanību, apzināti virzīt to uz noteiktiem objektiem un parādībām un palikt uz tiem, izmantojot noteiktas metodes. Brīvprātīga uzmanība veidojas tāpēc, ka pieaugušie iekļauj bērnu jaunās aktivitātēs, vada un organizē viņa uzmanību. Papildus situācijas līdzekļiem, kas organizē bērna uzmanību, ir vēl viens svarīgs līdzeklis – runa. Bet piespiedu uzmanība joprojām ir izplatīta visā pirmsskolas bērnībā, tāpēc pirmsskolas izglītību nevar balstīt uz uzdevumiem, kas prasa pastāvīgu brīvprātīgu uzmanību. Lai to uzturētu klasēs ar pirmsskolas vecuma bērniem, tiek izmantoti rotaļu elementi, produktīvas aktivitātes un biežas izmaiņas darbības formās. Vecākā pirmsskolas vecumā bērni jau spēj pievērst uzmanību aktivitātēm, kas viņiem iegūst intelektuālu nozīmi (mīklu spēles, mīklas). Līdz 7 gadu vecumam bērni sāk intensīvi attīstīt brīvprātīgas uzmanības spēju, kas ir svarīgs nosacījums izglītības pasākumu organizēšanai skolā.

      Pirmsskolas vecuma bērna atmiņas attīstības iezīmes

      Petya (4 gadi 5 mēneši) tika lūgts apskatīt attēlus, tad viņi tos aizveda un lūdza nosaukt attēlotos objektus. Zēns nespēja nosaukt daudzus priekšmetus, kurus viņš tikko bija pārbaudījis attēlos. Mišam (4 gadi 5 mēneši) tika atļauts aplūkot tos pašus attēlus, un viņam tika lūgts atsevišķi atcelt to objektu attēlus, kas var būt nepieciešami virtuvei, bērnu istabai un pagalmam. Tad viņi arī paņēma no viņa attēlus un lūdza viņu uzskaitīt uz tiem attēlotos objektus. Zēns izsauca visus vārdus. Kādas pirmsskolas vecuma bērna atmiņas attīstības iezīmes ir atspoguļotas šajos piemēros?AtbildeIepriekš minētie piemēri atspoguļo svarīgu pirmsskolas vecuma bērna atmiņas attīstības iezīmi – objektu piespiedu iegaumēšanas kvalitāti. Mišas gadījumā šī īpatnība izpaudās pilnīgāk nekā Petjas gadījumā, jo viņš aktīvāk rīkojās ar viņam piedāvātajiem attēliem. Atmiņa pirmsskolas periodā attīstās visintensīvāk, bet paliek piespiedu kārtā visā pirmsskolas vecumā. Iegaumēšana un atcerēšanās notiek neatkarīgi no bērna gribas un apziņas. Piespiedu iegaumēšana ir netiešs bērna uztveres un domāšanas darbību rezultāts. Vidējā pirmsskolas vecumā sāk veidoties patvaļīgas iegaumēšanas un reprodukcijas formas, un vecākā pirmsskolas vecumā tās ir ievērojami uzlabotas. Brīvprātīgo atmiņas formu apguve notiek pirmsskolas vecuma bērnam pieaugušā vadībā.

      Zīmēšanas iezīmes 3 gadus veciem bērniem

      Ņemot zīmuļus un papīru, Seryozha teica, ka viņš uzzīmēs karavīru. Tomēr, kad zīmējums bija gatavs, zēns apgalvoja, ka ir uzzīmējis vilcienu. AtbildeAtbildeŠāda parādība ir diezgan dabiska. Tas ir raksturīgs bērniem no 3 gadu vecuma. Šajā vecumā bērni vēl nezina, kā rīkoties saskaņā ar iepriekš noteiktu mērķi. Viņi viegli zaudē savu mērķi, tāpēc viņu rīcība bieži noved pie cita rezultāta, kas nav saistīts ar iepriekš izvirzīto mērķi.

      Attieksme pret rotaļlietām maziem bērniem

      Kolya (2 gadi 5 mēneši) labprāt spēlē ar tādām rotaļlietām kā piramīda, ligzdojoša lelle, austiņas. Viņa māte, iepazīstinot dēlu ar piramīdu, iemācīja viņam atšķirt gredzenus pēc izmēra, krāsas un iemācīja viņam pareizi stiept gredzenus. Iemācījusies spēlēt ar piramīdu, Kolya ir tikpat gatava spēlēt ar austiņām. Viņš ir aktīvs, emocionāls, priecīgs, izrunā vārdus vairāk, mazāk, vienādi utt., Saskaņā ar rīcību. Un Sveta ģimenē (2 gadi 8 mēneši) šādas rotaļlietas tiek dotas visas uzreiz. Sākumā meitene aktīvi reaģē, bet ātri zaudē interesi par rotaļlietu. Kāds ir iemesls bērnu atšķirīgajai attieksmei pret vienām un tām pašām rotaļlietām?AtbildeBērnu atšķirīgās attieksmes pret vienām un tām pašām rotaļlietām iemesls ir saistīts ar viņu prasmju atšķirīgo attīstību. Bērni labprāt dara to, ko viņi jau zina, kā darīt. Liels skaits rotaļlietu novērš Sveta uzmanību, nedod viņai iespēju koncentrēties uz kādu vienu darbību. Gaisma netika mācīta rīkoties ar priekšmetiem. Mazs bērns pats nevar pareizi apgūt darbības ar priekšmetiem. Meitenes pirmo darbības izpausmi var izskaidrot tikai ar objektu novitāti. Kolina mamma rīkojās pareizi. Viņa mācīja dēlam, kā strādāt ar priekšmetiem: viņa nedeva viņam jaunu rotaļlietu, kamēr viņš nebija iemācījies dažādas darbības ar vienu, iedrošināja viņa rīcību un attīstīja savu runu.

      Mazuļa pirmie soļi

      Manai sievai ir 1 gads. Viņa staigā, turot mātes roku, bet atsakās staigāt pati. Kas vecākiem jādara, lai palīdzētu mazulim pārvarēt bailes, kas saistītas ar viņa pirmajiem soļiem (spriedze, līdzsvara zudums, kritieni)?AtbildeVecākiem nevajadzētu parādīt savam bērnam savu spriedzi, bailes, neapmierinātību mazuļa nekvalitatīvu kustību, viņa kritienu gadījumā. Pretējā gadījumā bērnam var tikt ieaudzinātas bailes un viņš ilgu laiku pārtrauks staigāt.

      Vai spītība ir iedzimta?

      Petjas māte (4 gadi 7 mēneši) vērsās pie skolotāja pēc padoma: ko darīt ar savu dēlu, kurš kļūst arvien spītīgāks? Viņa teica, ka arī zēna tēvs un vectēvs bija spītīgi. "Varbūt tas ir iedzimts?" mana māte jautāja. AtbildeMammas raizes nav nepamatotas, taču viņa kļūdās savos spriedumos. Spītības kā nemotivētas neatlaidības rašanos ietekmē nevis iedzimtība, bet gan nepareiza audzināšana. Bērniem spītība var būt protesta forma, neapmierinātības izpausme ar bērna attīstošās neatkarības un iniciatīvas nepamatotu apspiešanu.

      Pieaugušo uzvedība – paraugi

      Mazo Varenku pacienājām ar šokolādes tāfelīti. Meitene nolauza mazu gabaliņu un skrēja pie mātes: "On." "Laba meitene," mana māte slavēja, "ēd sevi, tu esi maza meitene." Varenka atnes vecmāmiņai kārumu. Viņa izliekas, ka iekost, sasit lūpas, slavē mazmeitu: "Dāsna meitene. Cik garšīgi! Paldies!" Varenka piedāvā cienastu vectēvam, bet viņš atsakās: "Es jau zinu, ka tu neesi mantkārīgs, tu esi laipns." Vectēvs viņai uzsit pa galvu. Varenka skrien pie savas skolnieces māsas un ienes mutē šokolādes gabaliņu. Un… Vienā mirklī šokolāde pazūd aiz vaiga!

      Varenka izplūda asarās. Māte, vecmāmiņa un vectēvs visi uzreiz ņirgājas par vecāko māsu: "Tas nav kauns, es aizvainoju mazo! Viņa ir liela, bet viņa nesaprot!" Varenka ir pārtraukusi raudāt, klausās pieaugušo piezīmes, ir skaidrs, ka viņa piekrīt vecāko viedoklim. Analizējiet pieaugušo rīcību. Vai pieaugušie pareizi novērtē Varenkas un viņas māsas uzvedību?Kādas rakstura iezīmes var veidoties meitenei šajā situācijā?AtbildeAdults nepareizi novērtē Varenkas un viņas māsas uzvedību. Varenkai var rasties alkatība, egoisms un vēlme novelt savu vainu uz kādu citu. Un manai māsai ir greizsirdības sajūta, negatīva attieksme pret māsu un pieaugušajiem. Pieaugušo uzvedība, viņu attiecības ar radiniekiem un paziņām, kā arī viņu attieksme pret svešiniekiem ir paraugs bērniem.

      Pozitīvas beigas pasakai

      Maša (4 gadus veca), stāstot pasaku "Sniegmeita un lapsa", izlaida eju, kurā teikts, ka Sniegmeita klausījās lapsu, nokāpa no koka, un lapsa viņu atveda mājās. Pēc vārdiem: "Nē, vilks, es baidos no tevis, tu mani ēdīsi," viņa jautrā balsī turpināja: "Ritiniet uz leju, ritiniet tālāk, es jums atnesu Sniegmeitu." Nosauciet meitenes stāsta nekonsekvences iemeslu, pasakas satura būtisko daļu izlaišanu.

      AtbildeBērna jūtas, klausoties pasaku, pārveido viņu no pasīva klausītāja par aktīvu dalībnieku. Šajā gadījumā Maša izlaida tās pasakas daļas, kurās aprakstītas viņai nevēlamās pasaku varoņu darbības. Bērni, СКАЧАТЬ