Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm - Edgars Auziņš страница 5

Название: Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ Petjas izpratnes trūkumu par uzdevumu, tad šādas zēna uzvedības iemesls var būt viņa izglītības aktivitātes veidošanās trūkums: nespēja izmantot pieaugušo piedāvātos līdzekļus (novērošana, salīdzināšana, grupēšana utt.), Paškontroles prasmju trūkums.

      Vai ir nepieciešams parādīt un uzlikt bērnam 6 gadu vecumā spēju zīmēt, spēlēt, veidot utt.?

      Tamāras māte (5 gadus veca 9 mēnešu meitene) vēlējās, lai viņas meita zinātu un spētu daudz ko darīt. Viņa nolēma sistemātiski strādāt ar meitu. Viņas māte viņai atkārtoti parādīja, kā likt blokus, lai uzceltu māju. Zīmēšana aprobežojās ar pašas manas mātes zīmējumu kopēšanu. Pat spēlē meitai tika uzliktas noteiktas darbības. Vai māte izvēlējās pareizās metodes Tamāras audzināšanai un izglītībai?AtbildeŠāda izglītības sistēma neattīsta meitenes neatkarību spēlēšanā, zīmēšanā, projektēšanā utt. Tieša demonstrācija, kas prasa vienkāršu imitāciju, dod pozitīvu rezultātu tikai agrīnā vecumā. Bērns apgūst darbības ar priekšmetiem, viņš attīsta runu, viņš ir aktīvs. Pirmsskolas vecumā mainās izglītības raksturs: bērnam tiek dota lielāka neatkarība, izvēloties darbības metodes, rotaļlietas utt. Alus darīšanas konflikta iemesls ir tas, ka Tamāras māte neradīja apstākļus meitenes neatkarības izpausmei. Ja viņa nemainīs komunikācijas formu ar meitu, pieprasīs beznosacījumu paklausību, tad nākotnē meitenei var attīstīties gribas vājums, iniciatīvas trūkums, neatkarības trūkums. Iespējams, ka meitene vispār atteiksies mācīties kā protesta pazīme. Izglītībai pirmsskolas periodā jāveicina paša bērna darbības izpausme un jābūt izglītojošai.

      Vai ir nepieciešams ļaut bērnam palīdzēt mājas darbos, zinot, ka viņa palīdzība ir tikai šķērslis?

      Natašas māte (6 gadus veca meitene) saka: "Manai meitai ir vēlme man palīdzēt. Neatkarīgi no tā, kādu darbu es uzņemos, tas ir tieši tur. Bet kādu palīdzību tas sniedz, tas ir tikai šķērslis. Es viņu izsūtu pastaigāties, bez viņas es ātri pārvaldu mājsaimniecību." Vai Natašas mātei ir taisnība? Kādu padomu jūs varat dot savai mātei?AtbildeNatašas māte ir nepareiza. Izmantojot šo pieeju, Natašas vēlme strādāt var pakāpeniski izzust. Meitene jāiekļauj kopīgajā aktivitātē, vadot šo darbību. Lai izveidotu stabilu darba motivāciju, ir nepieciešams iemācīt Natašai īpašas darba darbības, novērtēt viņas darba rezultātus.

      Vai ir nepieciešams attīstīt spēju mācīties pirmsskolas vecuma bērniem?

      Daži vecāki uzskata, ka bērns apgūs spēju mācīties skolā, un bērnudārzā par to ir pāragri runāt. AtbildeVecāku viedoklis ir nepareizs. Izglītības aktivitāšu elementu veidošana pirmsskolas vecumā palīdzēs bērnam veiksmīgi apgūt skolas mācību programmu. Spēja mācīties" paredz, pirmkārt, izpratni par izglītības uzdevuma nozīmi, kas veikts, lai mācītos, spēju atšķirt izglītības uzdevumus no praktiskām, dzīves situācijām. Valsts pirmsskolas izglītības kontekstā bērni tiek mācīti klasēs, kas tiek veiktas saskaņā ar īpašu programmu. Visā pirmsskolas bērnībā didaktiskā spēle izrādās visefektīvākais līdzeklis zināšanu asimilēšanai. Ja agrīnā un vidējā pirmsskolas vecumā tā nozīme ir ļoti augsta, tad vecākajā vecumā tā dod iespēju virzīt izglītības uzdevumus.

      Agrīnā pirmsskolas izglītība

      Skolotājs mācīja trīs gadus veciem bērniem izjaukt un salikt piramīdu, kas sastāv no 6 gredzeniem. Saskaņā ar viņa norādījumiem bērni atrada lielāko gredzenu, salīdzinot tos, liekot tos viens otram virsū un uzliekot to uz stieņa. Pēc skolotāja lūguma viņi salīdzināja atlikušos gredzenus ar tiem, kas tika likti uz stieņa. Tas turpinājās, līdz piramīda tika samontēta. Kāds bija atskaites punkts (kritērijs) mācībām? AtbildeŠis mācīšanās veids ir efektīvs. Mēraukla bija lielākais gredzens, ar kuru tika salīdzināti visi pārējie. Šajā gadījumā mērījumi var būt gredzeni, kas ņemti par pamatu izmēram, biezumam utt.

      Koncepcijas veidošanās pamatmodeļi bērniem

      Dažāda pirmsskolas vecuma bērniem tika jautāts, kas ir lelle. Atbildes bija dažādas. Ļena: "Lelle ir šeit." (Rāda.) Ņina: "Lelle ir paredzēta spēlēšanai." Zina: "Lelle ir galva, rokas, kājas, mati." Olga: "Lelle ir rotaļlieta." No bērnu atbildēm nosakiet viņu aptuveno vecumu. Kādi ir galvenie koncepcijas veidošanās modeļi bērniem? AtbildeAptuvenais bērnu vecums: Ļena – 2,5-3 gadi (norāda konkrētu objektu); Ņinai ir 5 gadi (izceļ īpašību, kas ieguvusi vislielāko nozīmi); Zina ir 5-6 gadus veca (apraksta objektu, nosaucot zīmes bez īpašas secības); Ole ir 6-7 gadus vecs (identificē galvenās iezīmes, ar kurām objektu var piešķirt noteiktai kategorijai). Jēdzienu veidošanās likumsakarības bērniem ir šādas: daudzu atšķirīgu iezīmju identificēšana uztvertajā objektā; vairāku objektu un to īpašību salīdzinājums; būtisko pazīmju identificēšana; pazīmju vispārināšana un to apzīmēšana ar vārdu. Bērnu idejas nevar spontāni pārveidot par veidotām koncepcijām. Tos var izmantot tikai jēdzienu veidošanā. Koncepcijas un loģiskās domāšanas formas, kas balstītas uz to pielietojumu, bērni iegūst, apgūstot zinātnisko zināšanu pamatus. Vecākajā pirmsskolas vecumā tiek organizētas bērnu ārējās orientēšanās darbības ar pētāmo materiālu. Bērns saņem līdzekļus, kas nepieciešami, lai ar savu rīcību priekšmetos vai to attiecībās atšķirtu tās būtiskās iezīmes, kurām jāiekļaujas jēdziena saturā. Turpmākā koncepcijas veidošanās gaita ir organizēt bērna pāreju no ārējām orientējošām darbībām uz darbībām prātā. Šajā gadījumā ārējie līdzekļi tiek aizstāti ar verbālu apzīmējumu.

      5 gadus vecu bērnu iztēles iezīmes

      Kādi bērna darbības produkti būtu jāizpēta, lai iegūtu nepieciešamos datus?AtbildeLai noskaidrotu bērnu iztēles īpatnības, viņi pēta zīmējumus, ēkas un aplikāciju darbus. Dažos gadījumos tiek analizēti bērnu stāsti.

      Bērnu zīmēšanas iezīmes

      Kādas bērna zīmējuma iezīmes var izskaidrot ar šādiem attēliem: paraugi, kurus bērns nevarēja novērot personīgi; zīmējumi, kas attēlo smaržu; zīmējumi, kas attēlo kustības procesu (nevis brīdi, bet procesu!); Rasējumi-shēmas, rasējumi-plāni. AtbildeBērns savā zīmējumā iekļauj vizuālās uztveres pieredzi, grafiskos modeļus, kas aizgūti no citiem, visu, ko viņš ir iemācījies, darbojoties ar objektiem. Bērnu zīmējumos, kas atbilst vizuālajai uztverei, ir attēli par to, ko bērns zina, rīkojoties ar priekšmetiem, pieskaroties tiem. Ir iespējams sastapties ar attēliem, kuru prototipus bērns nevarēja novērot personīgi, kā arī zīmējumi, kas attēlo smaržu, zīmējumi-shēmas, zīmējumi-plāni utt. Pirmsskolas vecuma bērns vēl neapgūst vizuālos līdzekļus. Tikai pakāpeniski viņš tos apgūst pieauguša cilvēka ietekmē. Zīmējums atspoguļo daudzus bērna psihes aspektus.

      Bērnu runas īpatnības

      4 vai 5 gadus veci bērni bieži lieto izteicienus "smadzeņu zemestrīce", "sapuvuši sērkociņi", "shod-basām kājām" utt. Kāda bērnu runas iezīme izpaužas šajos paziņojumos? Tāpēc viņi izgudro jaunus runas skaitļus un izkropļo vārdus, kurus viņi zina.

      Mazu bērnu domāšanas iezīmes

      Saša (2 gadi 1 mēnesis) norādīja uz lelles krēslu un jautāja mātei: "Kas tas ir?" "Mammu, nekādā veidā, nekādā veidā." Mamma pasmaidīja un teica, ka tas ir leļļu krēsls. Kādas domāšanas īpatnības Saša izpaudās šajā situācijā?AtbildesSaša to izdarīja, jo viņam ir attīstījusies vizuāli СКАЧАТЬ