Чорний вершник. Володимир Малик
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Чорний вершник - Володимир Малик страница 8

СКАЧАТЬ уже полумиском, підійшов до неї, двома пальцями взяв налисник і вправно вкинув собі в рот.

      – М-м-м, смачно! Дуже смачно! – сказав несподівано чистою українською мовою. – Спасибі господині, яка вміє так смачно готувати… Як моя ненька! – Він швидко проковтнув і другого налисника, витер об полу кожуха руку, враз посуворішав. – А тепер – збирайтеся всі!

      – Збиратися?.. Куди? В Крим?! – зойкнула Стеха і впустила додолу порожню миску.

      – Ми не кримчаки! Ми буджацькі татари! – заперечив юнак і гордовито додав:– Я Чора, син аккерманського мурзи Кучука!

      – Один біс – що в Крим, що в Буджак… Неволя всюди однакова! – буркнув дід Онопрій.

      – Досить розмові Збирайтеся і виходьте! – відрізав Чора і пішов з хати.

      Татари виштовхали всіх надвір.

      Хутірський вигін був геть запруджений нажаханими людьми. Довкола пантрували кінні ординці. Посеред майдану, на узвишші, гарцював на гарячому карому коні чорнобородий вершник. Чора підвів до нього своїх полонених, шанобливо вклонився.

      – Батьку, весь хутір уже тут. Ось привів останніх!

      – Гаразд, Чоро. Ти молодець у мене – будеш гарним воїном!

      Аккерманський мурза Кучук! Недобра слава йшла про нього по Україні… Полонені прикипіли поглядами до його обличчя, темного, обвітреного, з гострими розкосими очима і великим, як і в Чори, ротом, що ошкірювався хижуватою посмішкою… Страшний людолов! Продаж бранців став його ремеслом. Кожного року він не раз і не два, а кілька разів робив спустошливі напади на Україну, без жалю плюндрував села, виганяв худобу, забирав у неволю людей. Відважний, хитрий і жорстокий, він завжди умів уникнути зустрічі з переважаючими силами козаків, і тому одноплемінники дивилися на нього як на щасливця, з яким безпечно ходити у військові походи. Його чамбул завжди був переповнений шукачами легкої наживи.

      Мурза торкнув коня, під'їхав до бранців. Ще здалеку він помітив дівчат і зупинився перед ними. Важкий уважний погляд упав на русокосу рожевощоку Стеху. Він любив русявих.

      Дівчина сполотніла. Цей погляд не віщував нічого доброго. О, вона знала, що їй доведеться витерпіти, якщо ординці запроторять її у свої степові улуси! Довічна неволя, безпросвітна праця, наруга й знущання – то її майбутня доля. Або ж місце рабині-наложниці в гаремі хана, мурзи чи багатого турецького бея…

      Потім Кучук перевів погляд на Златку.

      – Гарненькі! – прицмокнув язиком. – Ти чуєш, Чоро? За таких можна взяти в Стамбулі по копі золота! – Він, як і син, добре говорив по-українськи. – Або й по дві, клянусь аллахом!..Якщо ми їм не знайдемо іншого місця… – При цьому він ще раз пильно глянув на Стеху.

      Чора промовчав, мабуть, не смів перечити батькові. А мурза нахилився з коня, пальцями взяв Стеху за підборіддя.

      – Як тебе звати, красуне?

      – Стеха, – тихо відповіла дівчина, благальне дивлячись на чоловіків, котрі напружено стежили за кожним рухом мурзи.

      Вона СКАЧАТЬ