Буквар миру. Книга для сімейного читання. Григорий Сковорода
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Буквар миру. Книга для сімейного читання - Григорий Сковорода страница 31

СКАЧАТЬ яку дýрні марно силкуються ввести у світ?

      Яке ж бо дурне все те, що суперечить блаженній природі!.. Ми боїмось голоду, забувши, що куди частіше люди помирають від переситу. Дурна туга сама не знає, чого бажає. Бо хіба не від нудьги й той-таки пересит? Краще вже вмерти, аніж усе життя нудьгувати в несродності. Несродність важча за будь-яке безділля. І краще вже черепасі не повзати, ніж літати. Не повзаючи, вона лише втрачає сродну забаву, а літаючи, ще й стогне, крім того, під тягарем несродності.

      Яків. Слухай, Афанасію! Чи ти чув байку про собаку-дворняку й осла, що…

      Афанасій. Так! Ми позавчора вволю насміялись, як він, позаздривши собачим ласкам, сперся копитами на пузо хазяїну.[202] Як черепасі не бувать орлом, так і ослу – придворним чоловіком.

      Єрмолай. А скажи-но, яку ж віддяку дістав осел, що стрів хазяїна придворною ласкою?

      Афанасій. Таку саму, як і слуга, котрий на людях зняв із королівського вбрання блоху.[203]

      Лонгин. Мавпа – ось справжній герб усіх оцих. Дивно, що вони її не різьблять на своїх печатках. На печатці кесаря Августа була сила: «Festine lente» – «Спіши повільно».[204] А їхні печатки прикрасили б слова: «Осмілься, хоч би що».

      Наш спільний приятель – ви знаєте, про кого я кажу,[205] – написав байку про козеня та вовка-музику, додавши до неї ось таку пораду: «Tu nihil invita dices, faciesve Minerva», тобто: «Не кажи й не роби нічого без ласки Мінерви».

      Якось я в нього спитав: що означає старовинна приказка «Без ласки Мінерви»? А він відповів: «Не пнися до того, що не дано від природи. Без Бога, як знаєш, годі й до порога. Коли не рожден, так не сунься у книжність. Ах, скільки-то люду впало у вічну муку! Чи всі ми родились, щоб вчитися в школі? Хочеш бути щасливим? Будь задоволений власною долею» […]

      Добре й росіяни кажуть: «За Богом підеш, добрий путь знайдеш». Отже, ревно слідувати Богові – це найсолодше джерело миру, щастя й мудрості. Нехай же всяк знає свою природу й упевниться, «щó приємне для Господа».[206]

      Суспільство – це те саме, що й машина. Нелад у ній буває тоді, коли її частини відступають від того, для чого вони зроблені своїм майстром.

      Сродність до землеробства

      Слухай, Афанасію! Скажи-но тепер: що ти за звірок? Що за пташка? Для чого народжений?… Мені здається, ти народжений для землеробства.

      Афанасій. Ясна річ, за своєю природою я люблю сади, поля, ліси, але справжній землероб – то мій батько.

      Лонгин. Слава Богу! Ти народився для цього тому, що інші – для іншого, а вони народжені для іншого тому, що ти – для цього. Ось воно – Царство Боже. Тільки не сперечайсь! Ладнайся орати землю, заготовляти харч для людей і скотини, водити череди чи бджоли, чи що вже там звелить тобі твій Господь. Не бійсь! Сам труд у твоїй справі буде тобі солодший за пахуче повітря, чисті потоки вод, пташиний спів та навіть плоди твоєї праці. Цього чекає від тебе твоя вітчизна.

      Коли ж не скоришся СКАЧАТЬ



<p>202</p>

Сковорода має на думці Федрову байку «Улесливий Осел і Хазяїн».

<p>203</p>

У діалозі Еразма Роттердамського «Гамірний бенкет» є історія про те, як слуга, котрий зняв блоху з одягу Людовика XI, отримав у нагороду сорок золотих. Побачивши це, інший слуга за якийсь час удав, що зробив королю ту саму послугу. Але за неї він отримав сорок ударів батога.

<p>204</p>

Як свідчив Светоній у «Житті дванадцяти цезарів» (ІІ, 25), Август любив повторювати цей вислів, маючи на думці дії взірцевого полководця, якому «менше за все личить бути поспішливим та необачним».

<p>205</p>

Тобто Сковорода як автор «Езопової байки».

<p>206</p>

Послання св. ап. Павла до ефесян 5:10.