Название: Корона. Книга 1: Єлизавета ІІ, Вінстон Черчілль. Становлення молодої королеви (1947–1955)
Автор: Роберт Лейсі
Издательство: OMIKO
Жанр: Биографии и Мемуары
isbn:
isbn:
Питання про тевтонське походження та зв’язки королівської родини стояло на порядку денному з початку війни, коли батько Дікі Маунтбеттена, принц Луї Баттенберзький, підпав під переслідування Адміралтейства у розпал «полювання» на відьом проти всього німецького. Проте нашестя в лондонське небо бойових літаків Гота спричинило серйознішу проблему, і Стемфордхам обговорив її з членом аналітичного центру «Неспокій у країні», колишнім прем’єр-міністром лордом Роузбері.
У листі від 15 травня Стемфордхам запропонував прізвище, яким могла б користуватися вся королівська сім’я, зокрема Баттенберги та Текі – «Тюдор-Стюарт». Роузберрі висловився за «Фіцрой», і впродовж наступних тижнів були проаналізовані також варіанти «Плантаганет», «Йорк», «Ланкастер» і навіть «Інгланд». Після обговорень Теки (сім’я королеви Марії) і Баттенберги вирішили піти своїм шляхом: Баттенберги стали Маунтбеттенами, а Теки – Кембриджами, залишивши Стемфордхему дилему щодо Саксен-Кобург-Гота.
Як розповідав приватний секретар, одного разу, обмірковуючи всі варіанти, він дивився у вікно на знамениту Круглу вежу й саме тоді йому спало на думку прізвище «Віндзор». Клацнуло щось. «Ти розумієш, – привітав його Роузбері, – що тільки-но охрестив династію!» Це був надзвичайний стрибок уяви. Одне лише слово «Віндзор» викликало доброзичливу твердість кам’яної Круглої вежі, що височіла на кургані, насипаному біля Темзи Вільгельмом Завойовником. Жодна монархія в історії раніше не робила цього. Прибульці та узурпатори взяли собі старі імена. Однак для давнього клану, який спокійно зіставляв себе з новою ідентичністю, вирваною з повітря, стали актуальними жорстокі реалії – плюс певна міра страху.
Сімнадцятого липня Таємна рада оголосила про зміни, а також про відмову королівської родини від усіх «німецьких ступенів, титулів, санів, звань, відзнак та прізвищ». Була створена нова династія, щоб задовольнити громадськість. Указ не дав пояснень щодо нового «винаходу», але причина була очевидна. Вона ж стане керівним принципом нового Віндзорського дому – виживання будь-якою ціною. У Німеччині кайзер завважив, що з нетерпінням чекає наступної вистави під назвою «Веселі дружини Саксен-Кобург-Готів».
Георг V, королева Марія та їхні радники з центру «Неспокій у країні» зважали на зміни, спричинені масовою індустріалізацією. Усі феодальні монархії Німеччини, Австрії та Росії з їх морганатичними шлюбами та класовими бар’єрами розглядали себе як вершину соціальної піраміди, в якій монархія стояла на плечах знаті, нижче якої розміщувалися середні класи, а ще нижче – прості люди. Ієрархія мала значення.
Це був аналіз Стемфордхема, а інстинкт підказував королю й королеві, СКАЧАТЬ