Название: Корона. Книга 1: Єлизавета ІІ, Вінстон Черчілль. Становлення молодої королеви (1947–1955)
Автор: Роберт Лейсі
Издательство: OMIKO
Жанр: Биографии и Мемуары
isbn:
isbn:
У Лондоні королева Марія намагалася сформувати власну відповідь на жахливі наслідки війни. У Ютландії зазнали втрати 6000 британських сімей, 6000 смертей – в одному бою; 57 470 загинули в перший день битви на Соммі, 1 липня, – а це більше, ніж було вбито в Кримській та Бурській війнах разом. Того серпня на цегляних стінах терасних будинків у лондонському Іст-Енді почали з’являтися різнокольорові «вуличні святині» – народні меморіали, створені місцевими жителями на честь тих людей, які раніше жили там, а тепер втратили життя.
Імена загиблих були обрамлені прапорами, квітами та стрічками, а також фотографіями полководців та членів королівської родини. Коли того серпня королева Марія з’явилася в Хакні майже без охорони, переходячи від святині до святині, величезні натовпи зібралися, щоб підбадьорити її. Королева схилила голову та поклала квіти біля кожного з десяти «почесних вівтарів», довго розмовляючи з тими, хто був у жалобі. Чоловіки та жінки відверто плакали. Важко було уявити, щоб якась принцеса з Німеччини, Австрії чи Росії отримала б такий теплий і привітний відгук від свого народу – якби справді хтось із них наважився поговорити зі своїми підданими на вулиці.
Проте події в далекому Петербурзі змінили хід подій. «Погані новини з Росії, – зазначив Георг V у своєму щоденнику 13 березня 1917 року, – в Петрограді практично спалахнула революція». Через два дні прийшла звістка про те, що його двоюрідний брат Нікі, цар Микола II, був змушений зректися престолу: «Я в розпачі». Російська революція позначилася на монархіях по всій Європі. Упродовж 18 місяців зреклися трону ще два імператори, разом з вісьмома правлячими королями – всі жертви військової поразки – і навіть на монархіях країн-переможниць позначилися зміни: «Я помітив, як рука російської революції, – завважив полковник Ансворт, офіцер Армії порятунку з Ессексу, – торкнулася певного прошарку людей. Їхнє ставлення до короля та королівської родини змінилося. На вулицях, в поїздах і в автобусах чути розмови… Мій друг побачив у залізничному вагоні другого класу напис: «До біса короля. Ми всі королі». Залізничні вагони другого класу були еквівалентом бізнес-класу в літаках сьогодні. Отже, замислювався Ансворт, чи не можуть гасла у вагонах третього класу бути ще радикальнішими?
Серпень 1916 року. Королева Марія відвідує «вуличні святині» Хакні, народні меморіали, створені в найбідніших районах Лондона на честь місцевих жителів, загиблих на війні. Королева схиляла голову біля кожного з них і клала букетик квітів
У червні 1917 року фінансовий радник Георга V, лорд Ревелсток, звернувся до приватного секретаря короля лорда Стемфордхема із пропозицією краще інформувати першу особу країни про антимонархічні та республіканські настрої у країні. «Не вагаючись можу сказати, – з обуренням відповів той, – що нема у світі суверена, СКАЧАТЬ