Название: Я від Яники
Автор: Яника Мерило
Издательство: OMIKO
Жанр: Техническая литература
Серия: Шедеври нон-фікшн
isbn: 978-966-03-9647-0
isbn:
Але вже скоро сталося те, що часто траплялося в епоху доткомів. Прийшла податкова і зажадала, щоб Яска оплатив податки від продажу частини акцій стартапу. Усі, як і раніше, розраховували, що ринок продовжить рости. Але він не ріс, і вільних акцій виявилося недостатньо, щоб сплатити податки. А решта акцій були під забороною продажу, що теж часто трапляється, коли продаєш частку в компанії. Тоді для якірних інвесторів починається період «lockup», у перебігу якого акції продавати не можна, щоб не «розгойдати» ціну на них. Інакше інші власники акцій сказали б: «Ага, той, хто знає, більше продає, значить мені теж треба продавати», і почалося б падіння курсу, хоча причин для цього не було. До того ж, треба дати сигнал, що засновники залишаються мотивованими.
Тільки за одну рекордну ніч ціна акцій, які залишалися під забороною продажу, упала на 8 мільйонів євро. Ти просто дивишся, як все падає і не маєш жодної можливості на щось вплинути. У результаті Яска пройшов через особисте банкрутство і якийсь час їздив на моєму «Ягуарі»: мені він не був особливо потрібен – я ж пішки ходила і на роботу, і по центру.
На сьогодні Яска створив карту оплати Pckt, мета якої – навчити дітей користуватися грошима. Ми досі дружимо. Ось такі бувають історії й життя.
Розділ 8
Реформи 90-х, журналістика й четвертий рік у Фінляндії
Не пам’ятаю, коли саме, але мене почала цікавити економіка новітнього часу країн, що розвиваються: Прибалтики, Росії та України після розпаду СРСР; шлях проведення реформ чи їхня відсутність, розвиток ринків й економік; як різні молоді й немолоді команди вибрали шлях своєї країни, намагаючись майже навпомацки перейти від розваленого соціалізму до відкритої й успішної ринкової економіки.
«Ми навіть не знали, що є можливим, а що – ні, тому творили дива», – написав потім у своїх мемуарах перший прем’єр Естонії Март Лаар.
«Про таке ми читали лише в підручниках і не думали, що це можливо зробити в житті», – додав те саме радник реформ в Естонії, колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт.
Я читала все, що тільки на цю тему публікувалося, – від книг до статей, і це було моїм справжнім основним хобі. Коли мені було 19 чи 20 років, найбільший медіаолігарх назвав мене «найкращим в Естонії фахівцем з економіки країн, що розвиваються». Це, звичайно, було перебільшенням, але вже з підліткового віку я насправді дуже захоплювалася ринками, реформами й аналітикою. Чомусь розуміла суть і могла аналізувати і, як виявилося пізніше, прогнозувати. Із 2015 року під час переїзду в Україну я вирішила принципово не бути в політиці, бути технократом і лише зрідка дозволяти собі «мудрувати». Ти або говориш, або робиш. Але коли ти робиш, твої слова сприймають інакше, не так, як коли ти просто сторонній аналітик.
Але тоді, у далекому 2001 році, я ще мудрувала. Якось вийшло, СКАЧАТЬ