Лазарит. Симона Вилар
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Лазарит - Симона Вилар страница 62

Название: Лазарит

Автор: Симона Вилар

Издательство:

Жанр: Исторические приключения

Серия: Тінь меча

isbn: 978-966-14-5935-8, 978-966-14-5939-6

isbn:

СКАЧАТЬ імперії, захопили турки-сельджуки, які заснували там свою державу.

      32

      Даян – суддя, найвищий авторитет із релігійних питань у євреїв.

      33

      Мезуза – сувій пергаменту з текстом іудейської молитви в спеціальному футлярі, який прикріплювали до зовнішнього косяка єврейського будинку. Текст проголошував єдність Бога й існування заповіту між Ним та єврейським народом. Є звичай торкатися до мезузи пальцями й цілувати її, заходячи в дім і виходячи з нього.

      34

      Сімара – довге плаття в євреїв, що прилягає до тіла й застібається від верху до низу.

      35

      Левон II – цар Кілікійської Вірменії з 1187 до 1219 рр. Час його правління був епохою розквіту Кілікії, коли вона стала однією з найвпливовіших країн Близького Сходу.

      36

      Опрісноки – заст. коржі.

      37

      Міква – резервуар для ритуальних очисних омовінь.

      38

      Кіпа – маленька кругла шапочка (плетена чи з тканини), що прикриває маківку; традиційний єврейський головний убір.

      39

      Зіммі (араб.) – «той, хто має покровителя», підопічний. Так називали «людей Писання» – євреїв і християн, які живуть в ісламських країнах. Вони мали право вільного віросповідання за умови сплати особливого податку, який не поширювався на мусульман. Крім того, зіммі заборонялося брати шлюб із мусульманками й мати рабів-мусульман.

      40

      Алія (івр.) – «сходження». Так називали повернення євреїв на землю Ізраїлю. Починаючи з ХІІ ст. переслідування євреїв християнською церквою зумовило їхній наплив у Святу землю. Євреї поселялися переважно в чотирьох святих для правовірних юдеїв містах: Єрусалимі, Хевроні, Цфаті та Тверії.

      41

      Базилевс – титул візантійських імператорів.

      42

      Тиверіада – князівство в Єрусалимському королівстві і стародавнє місто на узбережжі Галілейського озера (нині озеро Кінерет в Ізраїлі).

      43

      Йдеться про султана Саладіна, що його власне ім’я було Юсуф ібн Аюб. Саладін (Салах ад-Дін) – почесне прізвисько, яке з арабської перекладається «Благочестя віри».

      44

      Жерар де Рідфор (1141–1189) – один з найбезславніших магістрів ордену тамплієрів. Вважають, що саме через нього хрестоносці зазнали поразки у битві при Хаттіні. Потрапивши в полон, Жерар де Рідфор під тиском Саладіна наказав тамплієрам здати низку фортець, завдяки чому його було звільнено. Згодом сарацини полонили Жерара де Рідфора й відрубали йому голову. У змальований у романі час (весна 1191 р.) в ордену тамплієрів не було очільника – Великого магістра.

      45

      Сучасний Ашкелон в Ізраїлі.

      46

      Капітул – загальні збори членів чернечого або духовно-лицарського СКАЧАТЬ