Влада і насолода. Андрей Маклаков
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Влада і насолода - Андрей Маклаков страница 10

Название: Влада і насолода

Автор: Андрей Маклаков

Издательство: Ранок

Жанр: Политика, политология

Серия: #PROScience

isbn: 978-617-09-5842-6

isbn:

СКАЧАТЬ а лише про взаємозв’язок. У редукуванні Символічного, в експансії «браку», у нарцисичному виродженні правлячих еліт чітко проступає причинно-наслідковий зв’язок із втратою будь-якого «social cohesion», «громадянського суспільства», якого гостро потребують ідеологи Євросоюзу і Сполучених Штатів, а також націоналістичні лідери безлічі інших країн.

      Цим визначається багато що. Що нижче фокусується «брак», то більш крихким, більш роздробленим стає «велике Ми», на зміну якому приходить маса дрібних націоналізмів, нарцисичних ідентичностей і просто гіпертрофованих «Я». Колишнє «Ми, народ» змінює уявлення про те, що «держава – це я»; відчуття приналежності до чогось великого змінює егоїстична замкнутість і відчуття фальшивості того, що відбувається.

      Для системи, яку неможливо подолати активним опором, загрозу являє тільки масова апатія. Для подолання зростаючої пасивності виборців політикам доводиться витрачати всі мислимі й немислимі ресурси, включно з державним насильством або мімікрією під улюбленців публіки. Якби Джордж Буш не скористався можливістю розпочати війну в Іраку, він був би змушений – так само, як Блер, Берлусконі чи Саркозі – удатися до найбільш витонченої демагогії та мімікрії, щоб зберегти бодай якусь видимість моральної легітимності. І схоже, єдина категорія політиків, якій це ще вдається, окрім тих, хто готовий до здійснення етнічних чисток або розв’язування збройних конфліктів, – це ті, хто остаточно змішав політику з лицедійством.

      Активна «гра на пониження», гламуризація політики, злиття її з шоу-бізнесом і секс-індустрією, а також безнадійні спроби «відродження духовності» шляхом нагнітання націоналістичних пристрастей – такою є плата за післявоєнний «прогрес гуманізму», що вивільнив сили «браку».

      Не треба бути пророком, щоб на тлі дедалі частіших спроб закручування гайок під приводом боротьби з порнографією, наркоманією або алкоголізмом, «відродження духовності», що вживаються правлячими колами, передбачити марґіналізацію і спустошення всього, що вкладається в поняття «суспільство». Коли політика з процесу рефлексії та обміну ідеями перетворюється на недиференційоване «нетто», суспільство, своєю чергою, перетворюється на підступні соціальні брижі. Одночасно із цією тенденцією наростають розпад і баналізація політики та суспільного життя, відбувається злиття публічного й інтимного, розкладання всього, що раніше визначалося поняттями «народ», «нація» і «державна політика». У цьому проявляється принцип реверсивності: десятиліття – ба більше, століття – нарцисичного захвату владою й експансії «браку» обертаються перманентним розпадом політичного тіла.

Глобалізація та світовий глум

      Професор Лондонської школи економіки Річард Сеннет у книжці «Падіння публічної людини» звернув увагу на проблему змішування публічного й інтимного просторів, коли все таємне, приватне демонстративно вихлюпується назовні, а суспільний СКАЧАТЬ