Opowieści z Narnii. C.S. Lewis
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Opowieści z Narnii - C.S. Lewis страница 1

Название: Opowieści z Narnii

Автор: C.S. Lewis

Издательство: PDW

Жанр: Книги для детей: прочее

Серия: Opowieści Z Narnii

isbn: 9788372788771

isbn:

СКАЧАТЬ arni" target="_blank" rel="nofollow" href="#i000000080000.jpg"/>C.S. LEWISLEW, CZAROWNICAI STARA SZAFA
IlustrowałaPAULINE BAYNESPrzełożyłANDRZEJ POLKOWSKI

      Tytuł oryginału:

      THE CHRONICLES OF NARNIA.

      THE LION, THE WITCH AND THE WARDROBE

      The Lion, the Witch and the Wardrobe copyright © 1950 by C.S. Lewis Pte. Ltd.

      Copyright renewed 1978 by C.S. Lewis Pte. Ltd.

      The Chronicles of Narnia®, Narnia® and all book titles, characters and locales original to The Chronicles of Narnia are trademarks of C.S. Lewis Pte. Ltd.

      Use without permission is strictly prohibited.

      Illustrations by Pauline Baynes; Copyright © 1950 by C.S. Lewis Pte. Ltd.

      Coloured art by Pauline Baynes; copyright c 1998 by C.S Lewis Pte.Ltd

      Copyright © for the Polish translation by Andrzej Polkowski

      Published by Media Rodzina

      under license from the CS Lewis Company Ltd.

      Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk lub kopiowanie całości albo fragmentów książki – z wyjątkiem cytatów w artykułach i przeglądach krytycznych – możliwe jest tylko na podstawie pisemnej zgody wydawcy.

      www.narnia.com

      ISBN 978-83-7278-877-1

      Harbor Point Sp. z o.o.

      Media Rodzina

      ul. Pasieka 24, 61-657 Poznań

      tel. 61 827 08 60, faks 61 827 08 66

      www.mediarodzina.pl

      [email protected]

      Konwersja: eLitera s.c.

Rysunek 4Rysunek 5

      DO LUCY BARFIELD

      Moja Droga Lucy,

      Napisałem tę opowieść dla ciebie, ale kiedy zaczynałem ją pisać, nie zdawałem sobie sprawy, że dziewczynki rosną szybciej niż książki. W rezultacie jesteś już za stara na bajki, a kiedy tę książkę wydrukują i oprawią, będziesz jeszcze starsza. Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek wrócić. Możesz wtedy zdjąć tę książkę z jakiejś wysokiej półki, odkurzyć i powiedzieć mi, co o niej myślisz. Prawdopodobnie będę wtedy tak głuchy, że nie będę nic słyszał, i tak stary, że nie będę niczego rozumiał, ale na pewno będę wciąż twoim kochającym cię ojcem chrzestnym.

C.S. LEWIS

Rysunek 6

      ROZDZIAŁ 1

      Łucja zagląda do szafy

Rysunek 7

      BYŁO RAZ CZWORO DZIECI: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Opowiem wam o tym, co im się przydarzyło. Podczas wojny wysłano je z Londynu na wieś, aby były bezpieczne w okresie bombowych nalotów na miasto. Zamieszkały w domu pewnego starego Profesora, który żył w głębi kraju, na wsi, dziesięć mil od najbliższej stacji kolejowej i dwie mile od najbliższej poczty. Profesor nie miał żony i mieszkał w wielkim starym domu, ze swoją gospodynią, panią Macready, i jej trzema pomocnicami. (Jeżeli już chcecie wiedzieć, to nazywały się Ivy, Margaret i Betty, ale w tej historii nie odegrały większej roli.) Profesor był bardzo stary i miał krzaczastą, białą brodę, która łączyła się z równie siwą czupryną, a rosła tak gęsto i obficie, że na twarzy pozostawało już niewiele wolnego miejsca. Dzieci szybko go polubiły, choć przy pierwszym spotkaniu w drzwiach starego domu wydał im się postacią tak bardzo dziwaczną, że Łucja (która była najmłodsza) trochę się go przestraszyła, a Edmund (który był następny w kolejności wieku) o mało nie wybuchnął śmiechem; uratowała go chusteczka, w której ukrył twarz, udając, że wyciera nos.

      Pierwszego wieczora, kiedy dzieci powiedziały już Profesorowi dobranoc, pobiegły na górę do swoich sypialni. Tyle było jednak spraw do omówienia, że przed położeniem się do łóżek chłopcy przyszli do pokoju dziewczynek na krótką naradę.

      – No, to się nam udało, nie ma co – powiedział Piotr. – Założę się, że tu będzie fantastycznie. Ten stary pozwoli na wszystko, co tylko nam przyjdzie do głowy.

      – Uważam, że to strasznie miły staruszek – powiedziała Zuzanna.

      – Och, dajcie spokój – przerwał im Edmund, który był już zmęczony, a pragnął sprawiać wrażenie nie zmęczonego, co zawsze wprawiało go w zły humor. – Przestańcie tak gadać.

      – To znaczy jak gadać? – spytała Zuzanna. – A w ogóle powinieneś już leżeć w łóżku.

      – Próbujesz przemawiać jak mama – powiedział Edmund. – A kim ty właściwie jesteś, że mówisz mi, kiedy mam iść do łóżka? Sama sobie idę do łóżka.

      – Myślę, że lepiej będzie, jeśli wszyscy pójdziemy już spać – wtrąciła się Łucja. – Jak usłyszą, że jeszcze rozmawiamy, będzie awantura.

      – Nie będzie żadnej awantury – powiedział Piotr. – Mówię wam, że to taki dom, w którym nikt nie będzie sobie specjalnie zawracał głowy tym, co robimy. A zresztą i tak nas nie usłyszą. Z jadalni idzie się tu prawie dziesięć minut przez te wszystkie korytarze i schody.

      – Co to za dziwny odgłos?! – spytała nagle Łucja. Nigdy jeszcze nie była w tak dużym domu i na samą myśl o tych wszystkich długich korytarzach, z rzędami drzwi wiodących do pustych pokojów, ciarki przebiegły jej po plecach.

      – To tylko jakiś ptak, głuptasie – powiedział Edmund.

      – To sowa – powiedział Piotr. – Wygląda mi na to, że trafiliśmy do prawdziwego raju dla ptaków. Jeśli chodzi o mnie, to idę do łóżka, a wam radzę zrobić to samo. Od jutra rozpoczynamy badanie okolicy. W takim miejscu można znaleźć rzeczy, o jakich wam się nie śniło. Widzieliście te góry w pobliżu? A te lasy? Tu mogą być orły. Mogą być jelenie. I jastrzębie.

      – Borsuki! – dodała Łucja.

      – Lisy! – dodał Edmund.

      – Króliki! – dodała Zuzanna.

      Ale następnego ranka obudziło ich monotonne bębnienie deszczu, tak gęstego, że przez okno nie było widać ani gór, ani lasów, ani nawet strumyka płynącego przez ogród.

      – Oczywiście MUSI padać! – stwierdził Edmund. Właśnie skończyli śniadanie z Profesorem i byli już na górze, w pokoju, który im przydzielono. Był to długi, niski pokój z dwoma oknami wychodzącymi na dwie różne strony świata.

      – Och, СКАЧАТЬ