Сліпий годинникар. Як еволюція доводить відсутність задуму у Всесвіті. Річард Докінз
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Сліпий годинникар. Як еволюція доводить відсутність задуму у Всесвіті - Річард Докінз страница 26

СКАЧАТЬ цю випадкову фразу. Вона відтворює її багато разів, але з певною ймовірністю випадкової помилки – «мутації» – під час копіювання. Комп’ютер вивчає беззмістовні мутантні фрази, «потомство» першої, й обирає одну, що хоч трохи більше нагадує потрібну нам: METHINKS IT IS LIKE A WEASEL. У цьому випадку «переможницею» в наступному «поколінні» стане така фраза:

      WDLTMNLT DTJBSWIRZREZLMQCO P

      Покращення не очевидне! Але процедура повторюється, мутантне «потомство» знову «розводиться» з цієї фрази, і відбирається новий «переможець». Це триває покоління за поколінням. Після 10 поколінь відібрана для «розведення» фраза матиме вже такий вигляд:

      MDLDMNLS ITJISWHRZREZ MECS P

      Після 20 поколінь вона буде такою:

      MELDINLS IT ISWPRKE Z WECSEL

      На цей момент на незаангажований погляд починає здаватися, що тут можна побачити схожість із цільовою фразою. До 30 поколінь у цьому не залишається жодних сумнівів:

      METHINGS IT ISWLIKE B WECSEL

      40-ве покоління підводить нас до мети на відстань лише однієї літери:

      METHINKS IT IS LIKE I WEASEL

      А в 43-му поколінні мета нарешті досягнута.

      Другий прогін комп’ютера почався з фрази:

      Y YVMQKZPFJXWVHGLAWFVCHQXYOPY,

      пройшов крізь (знову згадуючи лише кожне десяте покоління):

      Y YVMQKSPFTXW SHLIKEFV HQYSPY

      YETHINKSPITXISHLIKEFA WQYSEY

      METHINKS IT ISSLIKE A WEFSEY

      METHINKS IT ISBLIKE A WEASES

      METHINKS IT ISJLIKE A WEASEO

      METHINKS IT IS LIKE A WEASEP

      і досягнув шуканої фрази у 64-му поколінні.

      У третьому прогоні комп’ютер стартував з

      GEWRGZRPBCTPGQMCKHFDBGW ZCCF

      і прийшов до METHINKS IT IS LIKE A WEASEL за 41 покоління вибіркового «розведення».

      Точний час, який знадобився комп’ютеру для досягнення мети, не має значення. Якщо хочете знати, то вперше він виконав для мене всю роботу, поки я ходив обідати. Це зайняло приблизно півгодини. (Комп’ютерні ентузіасти можуть подумати, що це надто повільно. Причина в тому, що програму було написано бейсиком – такою собі «мовою немовлят» для комп’ютерів. Коли ж я переписав її паскалем, час виконання склав лише 11 секунд.) Комп’ютери в таких справах трохи швидші за мавп, але насправді розбіжність тут не важлива. Значення має лише розбіжність між часом, потрібним для здійснення накопичувального відбору, і часом, що знадобився б тому самому комп’ютеру в разі роботи на повну потужність із такою самою частотою для отримання цільової фрази, якби його змусили використовувати іншу процедуру, однокроковий відбір, – приблизно мільйон мільйонів мільйонів мільйонів мільйонів років. Це більше ніж у мільйон мільйонів мільйонів разів довше за нинішній час існування Всесвіту. По суті, було б справедливіше просто сказати, що порівняно з часом, який знадобився б мавпі або випадково запрограмованому комп’ютеру, щоб набрати нашу цільову фразу, нинішній загальний вік Усесвіту є мізерно малою величиною, достатньо малою, щоб цілком уміститися СКАЧАТЬ