Название: Medyczne skutki terroryzmu
Автор: Przemysław Guła
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Медицина
isbn: 978-83-200-5376-0
isbn:
Paweł Tarnawski, były funkcjonariusz CBŚ, 20 lat w Policji, absolwent Akademii FBI w Quantico. Pracował m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Rady UE, Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, Misji ONZ w Demokratycznej Republice Konga oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa; nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, niezależny doradca ds. bezpieczeństwa. Ma duże doświadczenie w projektach międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa zdobyte m.in. w Pakistanie, Ukrainie, Demokratycznej Republice Konga, Rwandzie, Ugandzie i Sudanie Południowym.
Kuba Jałoszyński, profesor nauk społecznych. Od ponad 30 lat zajmuje się problematyką związaną z walką i przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym. Przez 23 lata służył w warszawskim pododdziale antyterrorystycznym, w tym przez 9 lat jako jego dowódca. Twórca koncepcji utworzenia centralnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji – Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Doradca Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ds. terroryzmu, sekretarz Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych, doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych sejmu VIII kadencji. Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Anna Świątecka, doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, absolwentka Studium Polityki Zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Stypendystka Departamentu Stanu USA. Były Sekretarz Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy, współautor projektu „Polskiego planu pandemicznego”. Ekspert projektów realizowanych we współpracy z ECDC, CDC, WHO, ICAO. Prelegent na wielu międzynarodowych konferencjach dotyczących przygotowań do epi demii i pandemii chorób zakaźnych oraz reagowania na wypadek sytuacji kryzysowych. Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu chorób zakaźnych i reagowania na wypadek zagrożeń biologicznych.
Odeda Benin-Goren, R.N, C.E.N, PhD, konsultant w zakresie medycyny ratunkowej oraz przygotowania w zakresie zdarzeń masowych i katastrof Uniwersytetu Ben-Gurion w Negev. Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych (OCHA). Członek Rady Naukowej World Association of Emergency and Disaster Medicine.
Waldemar Machał, doktor habilitowany medycyny, podpułkownik rezerwy, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, specjalista anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii; pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ds. wojskowej służby zdrowia. Pracował w szpitalu polowym Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w czasie XI–XIII zmiany (2012–2013).
Krzysztof Karwan, podpułkownik, doktor medycyny, specjalista medycyny ratunkowej, aktualnie zastępca kierownika Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej WIM. Do niedawna kierownik Oddziału Przyjęć, zastępca kierownika SOR CSK MON WIM. Współautor dostosowania struktury SOR do koncepcji funkcjonowania w ramach Centrum Urazowego dla Mazowsza. Koordynator Ratownictwa Medycznego I Obwodu profiaktyczno-leczniczego MON.
© Copyright by Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Przedruk i reprodukcja w jakiejkolwiek postaci całości bądź części książki bez pisemnej zgody wydawcy są zabronione.
Autorzy i Wydawnictwo dołożyli wszelkich starań, aby wybór i dawkowanie leków w tym opracowaniu były zgodne z aktualnymi wskazaniami i praktyką kliniczną. Mimo to, ze względu na stan wiedzy, zmiany regulacji prawnych i nieprzerwany napływ nowych wyników badań dotyczących podstawowych i niepożądanych działań leków, Czytelnik musi brać pod uwagę informacje zawarte w ulotce dołączonej do każdego opakowania, aby nie przeoczyć ewentualnych zmian we wskazaniach i dawkowaniu. Dotyczy to także specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku nowych lub rzadko stosowanych substancji.
Recenzenci: prof. dr hab. med. Krystyn Sosada, dr hab. Waldemar Zubrzycki, prof. nadzw.
Konsultacja merytoryczna: ppłk dr n. med. Krzysztof Karwan
Konsultacja merytoryczna dotycząca medycyny sądowej: dr hab. n. med. Grzegorz Teresiński
Wydawca: Stella Nowośnicka-Pawlitko
Redaktor: Małgorzata Warowny
Producent: Anna Bączkowska
Projekt okładki i stron tytułowych: Kalina Możdżyńska/worksbyKalina.com
Projekt graficzny i redakcja techniczna: Maria Czekaj
eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2017 r.
(wyd. I)
Warszawa 2017
978-83-200-5376-0
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2
tel. 22 695-43-21
Księgarnia wysyłkowa:
tel. 42 680 44 88; infolinia: 801 33 33 88
e-mail: [email protected]
Informacje w sprawie współpracy reklamowej: [email protected]
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń zamieszczonych przez reklamodawców.
Skład wersji elektronicznej na zlecenie Wydawnictwa Lekarskiego PZWL Magdalena Wojtas / 88em.eu
Słowo wstępu
„To co dziś specjalne, za kilka lat będzie regularne” – tak przed dwoma dekadami prognozowali doświadczeni żołnierze naszych wojsk specjalnych. Zapowiedzi stały się faktem. Zmieniające się taktyki prowadzenia walki zmusiły szkoleniowców w jednostkach regularnych do coraz pilniejszego podpatrywania i przenoszenia do siebie rozwiązań zarezerwowanych wcześniej dla sił specjalnych. Wyraźnie to widać przy porównaniu sytuacji w Siłach Zbrojnych przed misjami na Bałkanach, a przede wszystkim w Iraku czy Afganistanie – oraz po nich.
Nie bez przyczyny podaję przykład dotyczący czerpania z wiedzy i doświadczeń wąskiej grupy specjalistów. Podobna transformacja dokonała się w sposobie myślenia o zabezpieczeniu medycznym wojska. Wielu z nas pamięta, że kiedyś za udzielanie pomocy w pododdziale odpowiadał sanitariusz wyróżniający się wśród innych żołnierzy pokaźną torbą z czerwonym krzyżem. Ale to obrazek z poprzedniej epoki. Dziś każdy żołnierz wyruszający w rejon działań wojennych ma profesjonalne przeszkolenie i wyposażenie indywidualne umożliwiające podjęcie właściwych działań w sytuacjach kryzysowych.
Co więcej, zmieniające się zagrożenia, diametralnie zmieniające sytuację bezpieczeństwa w Europie, powodują, że doświadczenia czysto wojskowe należy jak najszybciej dostosować do specyficznych potrzeb sfery cywilnej. Przetransponować do służb mundurowych i medycznych, które z wojskiem nie miały wcześniej wiele do czynienia. Co więcej, taką wiedzę należy jak najszerzej upowszechniać wśród obywateli.
Trzymacie Państwo w dłoniach СКАЧАТЬ