48 законів влади. Роберт Грин
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу 48 законів влади - Роберт Грин страница 38

СКАЧАТЬ одужав. Йому не треба було ні гніватись, ні клеїти дурня, він просто вдало «спонукав інших прийти до себе».

      Якщо при якійсь нагоді ви вирішите, що для вас справою честі є спонукати інших прийти до вас, і це у вас вийде, вони робитимуть це навіть тоді, коли вам це буде не потрібно.

      Образ: медова пастка для ведмедя.

      Мисливець на ведмедя

      не ганяється за своєю здобиччю.

      Ведмедя майже неможливо впіймати,

      якщо він знає, що на нього полюють,

      і в ситуації безвиході він страшенно лютий.

      Замість цього мисливець

      розкладає пастки з медовою приманою.

      Він не виснажує себе

      і не ризикує життям у гонитві, —

      кладе приману й чекає.

      Авторитетна думка: Гарні воїни примушують інших приходити до них, а самі не йдуть до чужих. Це принцип порожнечі й повноти інших і себе. Коли ви спонукуєте опонентів іти до вас, сили в них зазвичай нема. Доки ви не йдете до них, ви сповнені сил. Напад порожнечі на повноту схожий на кидання каміння в яйця (Жань Ю, коментатор XI ст. «Мистецтва війни»).

      Зворотний бік

      Хоча здебільшого найрозумніша тактика – змусити інших виснажуватися, переслідуючи вас. Буває, що раптовий і агресивний удар деморалізує і знесилює ворога. Ви не спонукуєте інших прийти до вас, а йдете до них, форсуєте ситуацію і стаєте на її чолі. Стрімкий напад може виявитися дивовижною зброєю, бо не залишає іншій людині часу на роздуми або планування. Не маючи часу на роздуми, люди припускаються помилок у своїх міркуваннях і переходять до оборони. Ця тактика протилежна до вичікування і приманювання, але функція та сама – ви змушуєте ворога реагувати на ваших умовах.

      Такі діячі, як Чезаре Борджіа і Наполеон, використовували елемент швидкості для придушування опору і контролю ситуації. Швидкі й непередбачувані кроки жахають і деморалізують. Обирайте тактику залежно від обставин. Якщо час працює на вас і ви знаєте, що у вас із ворогами сили приблизно однакові, то краще виснажити їх, примушуючи йти до вас. А якщо з часом сутужно, а вороги слабші, то очікування тільки допоможе їм відновити сили, – не давайте їм цього шансу. Ударте швидко – і їм не буде де подітись. Як сказав боксер Джо Луїс: «Бігти він може, але сховатися йому ніде».

      Закон 9. Перемагайте власними діями, а не аргументами

      СУДЖЕННЯ Будь-який епізодичний тріумф, якого ви нібито досягли своїми аргументами, є насправді пірровою перемогою. Ви розбуркуєте почуття образи і ворожнечі, що сильніші й діють довше, ніж тимчасова зміна думки. Набагато ефективніше примусити інших погодитися з вами саме своїми діями, а не словами. Показуйте, а не пояснюйте.

      Порушення закону

      131 р. до н. е. римському консулові Публію Ліцинію Крассу Диву Муціану, який узяв в облогу грецьке місто Пергам, знадобився таран, щоб пробити міські СКАЧАТЬ