Програми, які вимагають від вас кожного дня щось писати – чи робити щось інше, – створені з добрими намірами, та, як на мене, очікувати від них реальних результатів не варто. Не важливо, як довго ви дотримуєтеся певного розкладу, урешті-решт, ви його порушуєте. Більшості з нас послідовність не притаманна. Мій приятель щоранку медитував упродовж трьох тижнів, і воно йшло йому на користь. Тепер він ледве не соромиться того, що не витримав такого графіка.
«Невже ти серйозно сподівався, що медитуватимеш кожного Божого ранку решту свого життя?» – запитала я. «Тебе послухати – то, схоже, я впадаю в крайнощі, – відповів він, – проте я все одно почуваюся невдахою».
Знайте: завжди, коли надто багато людей не відповідають вимогам, справа не в людях, а у вимогах.
Я хочу тут створити програму, яка відповідатиме звичайному ритму життя реальних людей. Усі спроби запровадити жорсткі зміни у власний розпорядок дня є дещо необачними: річ у тому, що ми ніколи нічого не знаємо напевно. На моїй пам’яті було зруйноване не одне непохитне переконання, і наші погляди змінилися на протилежні. Цікаво, скільки людей страждають тепер від проблем зі спиною через те, що їх учили сідати з положення лежачи та піднімати ноги, не згинаючи коліна? Цікаво, скільки людей мають підвищений рівень холестерину, бо десятиліттями нас переконували їсти якомога більше м’яса та якомога менше вуглеводів? У 30-ті роки ХХ ст. багато американців грудне вигодовування вважали негігієнічним і антинауковим! Хто знає, яку з беззаперечних істин буде спростовано наступною?
Такі перетворення мають насторожити всіх нас – ми не повинні брати близько до серця кожне нове судження, яке змушує нас удаватися до радикальних змін. Часом деяка «непослідовність» стає рятівною та не дозволяє вам по-справжньому нашкодити собі. Стара порада «міра понад усе» стосується самовдосконалення не менше, ніж потурання своїм бажанням. Іноді мені здається, що більшість наших переконань відносно того, щó є для людини корисним, швидше тримається на релігійних пережитках із нашого пуританського минулого, ніж на реальній оцінці тієї чи іншої дії. За настановами робити щось кожного дня криється думка, що ми маємо докладати неабияких зусиль, аби бути доброчесними, – інакше ми непомітно перетворимося на аморальних осіб. Наче забувши щодня помолитися, ви забули би про існування Бога.
Так само я раджу вам ставитися скептично до програм із самовдосконалення, які беруть за взірець успішності відомих мультимільйонерів із нашого минулого: уважають, що вони викликають захоплення, бо немилосердно змітали зі свого шляху все, що ставало їм на заваді. Якщо ж придивитися до цих промисловців пильніше, можна помітити не лише їхню одержимість, СКАЧАТЬ