Lingvistiline mets. Valdur Mikita
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Lingvistiline mets - Valdur Mikita страница 6

Название: Lingvistiline mets

Автор: Valdur Mikita

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Языкознание

Серия:

isbn: 9789949723119

isbn:

СКАЧАТЬ süvenes minus kindel veendumus, et paljud inimesed on sünesteedid, kuid nad ei suuda oma mitmiktajust peaaegu kunagi arusaadaval viisil rääkida.

      Ei ole võimatu, et arhailine kultuur võis hõlbustada selliste isikupäraste märgisüsteemide väljaarendamist. Iga inimene pidi leidma endale kaitsevaimu. Kultuur ja keel pigem ühtlustavad inimtunnetust, mitte ei arenda inimestes seda, mis neis tegelikult olemas on. See on tõdemus, mida esmapilgul on veidi raske omaks võtta. Kuid just rikkalik füsioloogiline varieeruvus näib olevat vahend, kuidas aju säilitab oma kohanemisvõimet. Just seetõttu võis arhailine kultuur sundida arendama ka individuaalset teadvust. Põhjus peitus esmajoones selles, et väike rühm pidi leidma võimaluse säilitada põhimõtteliselt samasugust kultuurilist varieeruvust kui suur. Järelikult – väikeses rühmas peavad inimesed olema rohkem erinevad. Suures rühmas võivad nad endale lubada olla osake massist. See kehtib ka tänapäeva inimese kohta. Meie „rühm“ (kultuur) on lihtsalt sedavõrd pööraselt suur, et kultuurilise mitmekesisuse säilitamise kaitsemehhanismid lülituvad välja. Minu arvates on see üks põhjus, miks mass mõjub intellektile laastavalt – suur hulk tasalülitab perifeeria.

      Liikumissünesteetides tekitavad liikuvad objektid intensiivseid aistinguid, vastupandamatut tungi ise asjadega kaasa liikuda. Kui miski paelub sellise inimese tähelepanu, siis ta lihtsalt peab seda matkima, kas või natukene. Lapsena oli see taju teinekord sedavõrd tugev, et tundsin, kuidas mu keha paisub väliste liikumisaistingute tõttu nagu pall. Ainus võimalus oli selle rütmiga kaasa minna – hüpata, karata, joosta. Igal asjal maailmas oleks nagu oma kindel liikumisjälg.

      Mulle näib, et seda laadi sünesteedil on raskusi oma kehaskeemi stabiliseerimisega, see kipub kogu aeg laiali lagunema. Inimest saadab alaline tunne, et keha ujub, kiigub, sõidab, pulseerib, kasvab ja kahaneb – inimesel ei ole nagu õigeid piire. See on natuke selline tunne, nagu oleks veidi purjus või käiks pea ringi. Ilmselt põhjustab neid impulsse närvikava sünnipärane ülitundlikkus liikumisaistingute vastu, mis ajab aju segadusse – sa näed, et miski liigub, kuid aju tõlgendab seda hoopis käsklusena: liigu! Väiksena armastasin sageli istuda maja ees lagunenud puutrepil ja silmitseda eemalt paistvat saunakatust. Trepil istuv poiss jätab üldjuhul täiesti normaalse inimese mulje. Kuid mina kujutasin ette hoopiski seda, kuidas üks käsi venib aegamisi välja, kaevab end sauna alt läbi, ronib mööda tagumist seina üles, kuni ilmub nähtavale katuseharjal. Hetk, mil ma kujutlesin katuseharjal nähtavale ilmuvaid sõrmi, tekitas minus joovastust. Seda veidravõitu elamuste voogu ei ole lihtsalt mitte kuidagi võimalik välja lülitada. Kehaskeemiga on kaasa pandud mingi loks nagu vanas jalgrattas.

      Puuriida augulise mustri või tuules kiikuvate puuokste vaatamine võis samuti tekitada väga tugevaid aistinguid. See on tunne, nagu keha tantsiks või ujuks ringi, liugleks mööda ümbritsevate objektide piirjooni. Tavalisel inimesel on kehaskeem üsna staatiline ja ta peab oma kujutlusvõimet kõvasti pingutama, et seda muuta. Minul kippus kehaskeem kogu aeg paigast nihkuma, intensiivsematel hetkedel tundus, et keha voolab nagu jõgi. Mul läks üsna kaua aru saamaks, et mitte kõik inimesed ei koge maailma niiviisi. Aja jooksul õppisin seda tunnet üsna hõlpsasti ise esile kutsuma.

      Kui sooritada pikka aega mingit rütmilist füüsilist tegevust, hakkavad vaateväljas olevad objektid parallaksi tõttu edasi-tagasi kiikuma ja see tekitab isevärki ekstaatilisi elamusi. Usun, et enamik väärt mõtteid on sündinud n-ö jooksu pealt. Vähemasti mina suudan mõelda vaid liigutuste abil. Põhjus, miks kehaskeemi muutmine evib nii tugevat mõju psüühikale, seisneb ilmselt selles, et see nihestab ka füüsilise mina piire. Võiks öelda, et minu jaoks on aja jooksul mets tugevasti grammatiseerunud. Mets kingib tunnetuse süvastruktuuri, loob keskkonna, kus privaatkeel ellu ärkab. Kui oma sünesteetilisest kalduvusest tuletatud keeleühikud on loodud, siis on võimalik ka primitiivne süntaks – mitmiktajust pärinevaid kogemusi võib omavahel ühendada. Puuvõral saab näiteks musitseerida nagu ürgsel muusikariistal.

      Kõikidele sünesteetidele oleks tegelikult hädasti tarvis päris oma keelt, mida kõneldes nende hing hõiskama hakkaks. See pole lihtne ülesanne, sest niisuguse keele peab inimene ise endale looma. Kuid see on siiski võimalik. Hetkel, mil privaatkeel lõpuks ellu ärkab, sünnib ime. Selle keele abil leiab inimene väga paljudele hingelähedastele küsimustele vastuse, mida ta on otsinud. Selles mõttes on see maagiline keel nagu kaitsevaim. Osalt on see ka hirmuäratav, sest valikuid on ainult kaks – inimesel kas on see vaim või ei ole, rohkem võimalusi pole. Kui ta seda ei leia, ei sõlmi ta iial maailmaga päriselt rahu.

      Kui ma oleksin šamaan ja saaksin ühte mõttesse panna kogu ugriliku jõu, siis ma ütleks ainult ühe maagilise sõna. Ainult ühe, kus kõik on sees: mets. Tahaks lihtsalt julgustada otsijat avastama vaimu tõelist kõnnumaad, seda jõu ja avaruse imeväärset segu. Igal inimesel on oma emakeel ja ainult emakeeles muutub sõna tõeliselt võimsaks. Hämmastav on see, et niipea, kui leiame oma keha jaoks sobiva keele, tuleb maailm teiselt poolt inimesele iseenesest appi, sest nende „nõiamärkide“ abil saame oma unikaalseid kogemusi võimendada. Kui pole sobivat märgisõidukit, jääb osa teadvusest inimese jaoks kättesaamatuks. See on osa psüühikast, mille kohta võib öelda „tõlkes kaduma läinud“ – inimese individuaalset teadvust ei saa mitte mingi mustkunsti abil tõlkida päriskeelde, sest nii see kaotaks jõu. Inimese individuaalne teadvus on sama üksildane ja lõplik nagu sünd, saatus või surm – nendes asjades on inimene alati üksi. Ainult selle salapärase, hirmutava ja jõuduandva üksioleku taustal muutub maailm selgeks ja avaraks.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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 СКАЧАТЬ