Название: Koopamees
Автор: Jørn Lier Horst
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современные детективы
isbn: 9789949622191
isbn:
Line kogemuse järgi olid inimesed alati parimad infoallikad. Eile õhtul oli ta viimase asjana salvestanud maksukaartide registri otsingutulemused nende isikute kohta, kes olid sündinud Viggo Hanseniga samal aastal ja on siiani Staverni elanikud. Ta oli leidnud 56 vastet. 28 naist ja 26 meest, kellest üks oli Viggo Hansen ise. Nimekirjas oli mitmeid tuttavaid nimesid, kelle kohta Line kindlalt teadis, et nad on püsivalt Stavernis elanud ja peaksid oskama talle midagi Viggo Hanseni kohta rääkida. Nende hulgas oli ka üks kunstnik, keda ta oli siis, kui ta veel kohalikus lehes töötas, seoses ühe näitusega intervjueerinud. Lisaks üks advokaat, kelle nimi oli Realfsen ja üks õpetajanna.
Kunstniku nimi oli Eivind Aske. Line sisestas selle otsingusse ja leidis tema kodulehe. Aske oli illustraator, maalikunstnik ja graafik, kellel olid Stavernis nii oma galerii, ateljee kui trükikoda. Line tundis ära ekraanile ilmunud pildid. Enamus neist olid tumeda värvipliiatsiga joonistatud laste portreed. Neis väljendus pehmus ja tundelisus.
Lehe alumises servas olid toodud nii mehe telefoninumber kui e-maili aadress. Ta valis numbri. Mees vastas praktiliselt kohe.
Line tutvustas ennast ja lisas selgituseks, et on teda mõned aastad tagasi intervjueerinud, kuid töötab nüüd VGs. Eivind Aske kinnitas, et ta mäletab intervjuud ja uuris, millega saaks kasulik olla.
„Ma lootsin, et võin esitada teile mõned küsimused Viggo Hanseni kohta,” ütles ta.
„Kelle?”
„Viggo Hanseni,” kordas Line. „Ta on küll praeguseks surnud, kuid te olite ühevanused ja ma mõtlesin, et olete ehk koos koolis käinud?”
Tekkis vaikus, kuni teine aru pidas. Line jäi mõtlema, kas tema ise mäletas oma klassist kõiki. Neid oli olnud üle kahekümne, kellega õppis algkoolist alates üheksa aastat samas klassis. Kui tal oleks palutud koostada nimekiri, oleks sealt kindlasti keegi välja jäänud, kuid nimesid kuuldes oleks ta neid mäletanud. Või vähemalt enamust neist.
„Viggo Hansen,” ütles mees teises toru otsas, justkui maitstes seda nime. „Jaa, ma mäletan teda. Väike kiitsakas poiss. Minu meelest oli ta sageli haige, igatahes puudus ta tihti. See ongi põhimõtteliselt kõik, mida ma mäletan.”
„Kas ma võiksin sellegipoolest teie juurest pealelõunal läbi astuda?” palus Line.
„Täna pealelõunal ja õhtul mind kodus pole, aga sa võid homme tulla, millalgi pärast nelja.”
„Lepime siis kokku kell neli,” tegi Line ettepaneku.
„Kell neli,” kinnitas Eivind Aske. „Sa oled siin ju varem käinud ja tunned teed.”
Line lõpetas kõne. Esialgu piisas sellest ühest kokkuleppest. Ta võis Eivind Askelt ju saada nende nimed, keda mees arvas endast paremini Viggo Hansenit tundvat, siis ei pidanud ta raiskama oma aega kokkusaamistele, mis võibolla midagi ei anna.
Ta otsis välja tühja lehe ja joonistas sellele plaani tänavast, kus Viggo elanud oli. See suundus vanast veehoidlast allapoole. Kõige alumises osas tegi tee kaare ja sai kokku Tyrihansveieniga, mis suundus põhja pool paralleelset tagasi üles. Line polnud varem märganud, et need kaks tänavat moodustasid pikerguse hobuseraua. Kummalgi pool teed olevatel majadel olid suured krundid, nende aedade tagant algas eikellegimaa.
Isa maja paigutas ta joonisel aadressile Herman Wildenvey tänav 7 ja Viggo Hanseni maja oli number 4, asudes teisel pool teed all kurvi peal.
Seejärel lisas ta joonisele teised majad, kirjutas peale elanike nimed ja märkis vastavalt nooltega, kas nad olid majja sisse või sealt välja kolinud.
Alustan lähimatest, mõtles Line. Nendest, kes elasid peaaegu Hanseni kõrval ja hakkan siis väljapoole liikuma.
Lähim naaber oli Greta Tisler majast nr 2. Tema oli lasteta lesk.
Teisel pool asuvas majas olid kasvanud üles Silje ja Steinar Brunvall. Steinar oli temaga samas klassis käinud, Silje oli kolm aastat noorem. Nende vanemad olid Tor ja Marianne. Linele meenus kuuldus, et Steinar oli vanematelt maja üle võtnud ja otsis telefonikataloogist seda nime. Nii oligi. Steinar elas koos kellegi Idaga. Aga vanemate kohta ei leidnud midagi.
Steinariga kohtumine võib imelik olla. Nad olid olnud lapsepõlvekallimad, küll peamiselt seetõttu, et Steinar oli olnud ainus temavanune poiss nende tänaval, tema oli esimene, kellega Line oli suudelnud ja kes oli tema rindasid katsunud enne, kui ta rinnahoidjaid kandma hakkas. See oli toimunud maantee poole jääval mäenõlval. Puu otsas oli onn, kus oli kahe jaoks ruumi nappinud. Nad olid pikutanud tihedalt teineteise vastas ja nende huuled olid peaaegu kogemata kokku puutunud. Steinar oli pannud käe Line rinnale, kampsuni peale, kuid libistanud selle edasi kampsuni alla ja sikutanud lõpuks kampsuni üles nii, et ta neid nägi. Line oli olnud 12 või 13 ja ta ei tea, mis kõik veel oleks juhtuda võinud, kui Steinari õde poleks tulnud.
Mõtted rändasid edasi. Kus oli Viggo Hansen sel päeval olnud? Kas tema oli kunagi mõnda tüdrukut või naist sellisel moel puudutanud? Oli raske ette kujutada inimest liikumas läbi elu ilma võimaluseta seda kellegagi jagada, ükspuha millisel viisil.
Ta kallas endale sisse ülejäänud kohvi, tõusis ja läks mobiiliga akna juurde. Üks naabritest tegeles parasjagu Line auto ees parkinud masina väljakaevamisega. Line valis isa numbri, toetas käe vastu külma klaasi ja ootas.
„Terekest,” vastas isa. „Ma lähen just koosolekule.”
Line keeras end ümber, toetas selja vastu aknalauda ja vaatas oma märkmeid, mis olid köögilauale laotatud.
„Ma helistan ainult ütlemaks, et tulen täna sinnakanti,” selgitas ta. „Ma jään mõneks päevaks koju.”
„Ah nii?” vastas isa. „Miks?”
„Kas sulle ei sobi?”
„Sobib ikka. Ma ei olnud lihtsalt arvestanud, et sind enne jõule näen.”
„Ma kirjutan Viggo Hansenist,” seletas ta.
„VGle? Miks?”
Line ei vastanud.
„Kas sa tundsid teda?” uuris ta selle asemel.
„Me olime teretuttavad.”
„Jah, aga tead sa temast midagi?”
Vaikus.
„Ma pean praegu koosolekule minema,” kordas isa.
„Ma arvan, et tegelikult ei tundnud teda keegi,” ütles Line. „Sellepärast ma temast kirjutangi. Sellest, kuidas on võimalik elada kogu elu täiesti üksi.”
Tekkis vaikus, isa mõtles. Jäi mulje, et ta sai asjale pihta.
„Sellest võib huvitav lugu tulla,” märkis ta. „Aga kas sa pole selle jaoks liiga lähedal seisev?”
„Kuidas?”
СКАЧАТЬ