Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Потік. Психологія оптимального досвіду - Мігай Чиксентмігаї страница 30

СКАЧАТЬ її. Тому те, що їх притягує, – не патологічне задоволення від загравання з небезпекою, а цілком здорове відчуття своєї здатності контролювати потенційно небезпечні сили.

      Тут важливо зрозуміти, що види діяльності, які викликають переживання потоку, навіть, здавалося б, найризикованіші з них, влаштовані так, що практик може набути відповідні вміння, які зведуть імовірність похибки якомога ближче до нуля. Альпіністи, наприклад, розрізняють дві групи небезпек – «об’єктивного» й «суб’єктивного» характеру. Перші – непередбачувані фізичні події, з якими ви можете зіткнутися на горі: раптовий шторм, лавина, каменепад, різке падіння температури. До цих загроз можна підготуватися, але неможливо їх усі передбачити. Суб’єктивні небезпеки виникають унаслідок браку в альпініста певних навичок, зокрема через нездатність правильно співвіднести складність маршруту і свої сили.

      Отже, весь сенс сходження полягає в тому, аби по змозі уникнути об’єктивних небезпек і повністю виключити суб’єктивні шляхом суворої дисципліни й ретельної підготовки. Тому альпіністи щиро вірять у те, що дертися на Маттерхорн безпечніше, ніж переходити вулицю на Манхеттені, де об’єктивні небезпеки – таксисти, кур’єри-велосипедисти, автобуси, грабіжники – набагато менш передбачувані, ніж на горі, й де особистісні навички не збільшують шансів пішохода на виживання.

      Як показує цей приклад, люди насолоджуються не відчуттям, що все під контролем, а усвідомленням того, що вони здатні взяти під контроль складну ситуацію. Неможливо пережити це відчуття, якщо ви не готові відмовитися від безпеки повсякдення. Тільки коли людина по-справжньому ризикує і при цьому здатна впливати на результат, стає зрозуміло, чи справді вона здатна контролювати ситуацію.

      Винятком є азартні ігри, що хоча й приносять насолоду, але засновані на випадкових результатах, на які жодним чином не впливають особистісні навички. Як крутнеться колесо рулетки, яка випаде карта в блек-джеку – гравець не може цим керувати. У цьому випадку відчуття контролю не має стосунку до переживання насолоди.

      Однак найбільш завзяті любителі азартних ігор свято вірять, що вплив їхніх умінь на результат є вирішальним. І вони, як правило, стурбовані питанням контролю навіть більше, ніж ті, у чиїх захопленнях навички справді дають змогу впливати на ситуацію. Гравці в покер переконані, що саме їхні здібності, а не випадок допомагають їм вигравати. Програвши, вони будуть винуватити лиху долю, однак шукатимуть власний промах, що призвів до такого результату. Гравці в рулетку розробляють складні системи прогнозування обертів колеса. Загалом любителі азартних ігор часто вважають, що володіють даром передбачення, хоча б у рамках обмеженого набору цілей і правил, що визначають їхню гру. І це найдавніше відчуття контролю, попередниками якого є ритуали провіщення майбутнього, поширені в кожній культурі, – одна з головних принад, які пропонує гральний бізнес.

      Відчуття СКАЧАТЬ