Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Потік. Психологія оптимального досвіду - Мігай Чиксентмігаї страница 3

СКАЧАТЬ зібрано понад сто тисяч таких «зрізів переживань» із різних куточків світу. Висновки книжки, яку ви тримаєте в руках, ґрунтуються саме на цих даних.

      Дослідження потоку, розпочаті мною в Університеті Чикаго, поширилися нині по всьому світу. До роботи приєдналися дослідники в Канаді, Німеччині, Італії, Японії та Австралії. Найбільший банк даних за межами Чикаго зібрано на сьогодні в Інституті психології медичного факультету Університету Мілана (Італія). Поняття потоку вважають корисним психологи, які вивчають щастя, задоволеність життям і внутрішню мотивацію, соціологи, які вбачають у ньому противагу аномії та відчуженню; антропологи, які досліджують феномени ритуалів і станів колективного піднесення (ейфорії). Дехто намагається за допомогою явища потоку пояснити закономірності розвитку людства, інші – релігійний досвід.

      Але потік не є предметом суто академічних досліджень. Уже через кілька років після першої публікації теорію почали застосовувати для розв’язання різних практичних проблем. Там, де метою є підвищення якості життя, теорія потоку може вказати шлях. Вона надихнула на створення експериментальних навчальних програм, бізнес-тренінгів, розроблення товарів і послуг для дозвілля. Теорія потоку використовується для генерації ідей і практик у клінічній психотерапії, реабілітації неповнолітніх правопорушників, організації заходів у будинках для людей похилого віку, працетерапії інвалідів, у проектуванні музейних експозицій. Усе це відбувалося протягом десяти років після появи в наукових журналах перших статей, присвячених явищу потоку, і є ознаки того, що вплив цієї теорії в майбутньому лише зростатиме.

      Загальний огляд

      Хоча було вже написано багато статей і книг про потік для фахівців, це вперше дослідження оптимальних переживань представлено широкому колу читачів з метою обговорити його можливий вплив на життя конкретних людей. Однак ця книга не належить до посібників типу «Зроби сам». Тисячі таких томів стоять на полицях або припадають порохом на складах книжкових магазинів, пояснюючи, як стати багатими, сильними, коханими чи стрункими. У них, як у кулінарних книгах, розповідається, як досягти певної обмеженої мети, що її насправді мало хто здатний досягти. Але навіть якщо поради спрацюють, що буде потім, коли хтось якимсь незбагненним чином таки перетвориться на стрункого, м’язистого, усім любого мільйонера? Зазвичай відбувається от що: людина знов опиняється у відправній точці, з новим списком бажань, так само незадоволена, як і раніше. Для справжнього задоволення людині потрібно не схуднути чи розбагатіти, а почуватися добре у своєму житті. У пошуках щастя часткові рішення не спрацьовують.

      Хоча ці книжки пишуться з найкращими намірами, вони не здатні надати рецепти досягнення щастя, тому що оптимальне переживання залежить від здатності контролювати те, що відбувається у свідомості, мить за миттю, і кожна людина має досягти його, виходячи з власних індивідуальних СКАЧАТЬ