Название: Tants lohedega II osa
Автор: George R. R. Martin
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежное фэнтези
isbn: 9789985341483
isbn:
Pjedestaal oli mustast marmorist ja meister Caleottist kolm jalga pikem sammas. Tüse väike meister tõusis kikivarvule, aga ei ulatunud ikka. Areo Hotah oli valmis talle appi minema, aga Obara Sand liikus esimesena. Isegi piitsa ja kilbita nägi ta välja kui raevukas mees. Kleidi asemel kandis ta meestepükse ja säärteni ulatuvat linast tuunikat, mis oli vöö kohalt vasest päikestega vööga kokku tõmmatud. Tema pruunid juuksed olid kuklasse krunni seotud. Krahmates kolba meistri pehmete roosade käte vahelt, asetas ta selle marmorsambale.
„Mägi ei ratsuta enam,” lausus prints tõsiselt.
„Kas tema surm oli pikk ja piinarikas, ser Balon?” küsis Tyene Sand toonil, mida neidis kasutaks uurimiseks, kas tema kleit on kaunis.
„Ta röökis päevi, mu emand,” vastas valge rüütel, kuigi oli selge, et ta tegi seda vastumeelselt. „See kostis Punases Kantsis kõikjale.”
„Kas see teeb teile muret, ser?” päris emand Nym. Ta kandis nii õhukest ja peent kollasest siidist kleiti, et küünlavalgus paistis sellest läbi ja tõi nähtavale selle alla kedratud kulla ja vääriskivid. Tema riietus oli nii siivutu, et valge rüütel näis teda vaadates ebamugavust tundvat, aga Hotah kiitis selle heaks. Nymeria oli pea alasti olles kõige vähem ohtlik. Vastasel juhul varjas ta kindlasti riiete all tosinat nuga. „Ser Gregor oli neetud jõhkard, kõik nõustuvad sellega. Kui üks inimene kannatusi vääris, siis oli see tema.”
„Olgu sellega, kuidas on, mu emand,” kostis Balon Swann, „aga ser Gregor oli rüütel ja rüütel peaks surema mõõk käes. Mürk on tapmiseks ilge ja räpane viis.”
Emand Tyene naeratas selle peale. Tema kleit oli kreemjas ja roheline, pikkade pitsist varrukatega ja nii tagasihoidlik ja süütu, et kõik teda vaatavad mehed peaksid teda neidistest kõige vooruslikumaks. Areo Hotah teadis tõtt. Tema pehmed ja jumetud käed olid sama surmatoovad kui Obara mõhnalised, kui mitte veelgi surmatoovamad. Ta jälgis teda hoolikalt, olles valvas iga väiksemagi sõrmeviibutuse puhul.
Prints Doran kortsutas kulmu. „Nii see on, ser Balon, aga emand Nymil on õigus. Kui üldse keegi piinarikast surma väärib, siis oli see Gregor Clegane. Ta tappis minu kalli õe, purustas tema imiku kolba vastu seina. Ma loodan, et ta põleb mingis põrgus ja Elia ja tema laps on saanud rahu. Sellise õigluse järele on Dorne janunenud. Mul on hea meel, et olen elanud piisavalt kaua, et sellest osa saada. Viimaks ometi on Lannisterid oma kiitlemise teoks teinud ja maksnud selle vana veritasu.”
Prints jättis Ricasso, oma pimeda hooviülema ülesandeks tõusta ja toosti öelda. „Isandad ja emandad, joome nüüd Tommeni, Esimese Omanimelise, Andaalide, Rhoynarite ja Esimese Rahva Kuninga, Seitsme Kuningriigi Isanda terviseks.”
Teenijad hakkasid külaliste vahel hooviülema kõne ajal ringi liikuma ja kantavatest lähkritest pokaale täitma. Veiniks oli Dorne’i kange, tume kui veri ja magus kui kättemaks. Pealik ei joonud seda. Ta ei joonud pidusöömingutel kunagi. Ka prints ise ei osalenud. Temal oli tema oma vein, mille oli valmistanud meister Myles ja mida oli moonipiimaga tugevalt tembitud, et leevendada tema paistes liigeste põhjustatud piina.
Valge rüütel jõi, sest see oli kombeks. Tema kaaslased niisamuti. Ka printsess Arianne, emand Jordayne, Jumalaarmu isand, Sidrunisalu rüütel, Tondimäe emand… isegi Ellaria Sand, prints Oberyni kallis konkubiin, kes oli koos mehega Kuningalinnas, kui too suri. Hotah pööras rohkem tähelepanu nendele, kes toosti ei joonud: ser Daemon Sand, isand Tremond Gargalen, Fowleri kaksikud, Dagos Manwoody, Põrgupalu Ullerid, Konditee Wyls. Kui probleeme tekib, siis algataja on üks neist. Dorne oli raevukas ja lõhenenud maa ning prints Doran ei suutnud seda tarvilikult ohjes hoida. Paljud tema enda isandad pidasid teda nõrgaks ja oleksid heal meelel astunud Lannisteride ja Raudtroonil istuva poisskuninga vastu sõtta.
Peamised nende seas olid Liivamaod, printsi hukkunud venna Oberyni, Punase Siu sohitütred, kellest kolm olid pidusöögil kohal. Doran Martell oli printsidest arukaim ega olnud tema valvurite pealikul asja tema otsuseid kahtluse alla seada, aga Areo Hotah imestas siiski, miks oli ta otsustanud emandad Obara, Nymeria ja Tyene nende üksildastest kongidest Odatornis vabadusse lasta.
Tyene keeldus Ricasso toostist pominal ja emand Nym käeviipega. Obara lasi neil oma pokaali ääreni täis valada ja kallas siis punase veini põrandale. Kui teenijatüdruk maha valatud veini ära koristama kummardus, lahkus Obara saalist. Printsess Arianne palus mõne hetke pärast viisakalt vabandust ja läks naisele järele. Obara ei pööra oma raevu kunagi väikese printsessi vastu, teadis Hotah. Nad on sugulased ja ta armastab printsessi.
Pidusööming venis mustal marmorsambal irvitava kolba pilgu all poolde öösse. Seitsme jumala ja Valvkonna seitsme venna auks kanti ette seitse rooga. Supp koosnes munadest ja sidrunitest, pikad rohelised piprad olid täidetud juustu ja sibulatega. Laudadele kanti silmupirukaid, meega glasuuritud kabunaid, Rohevere põhjast välja tõmmatud lutsukala oli nii suur, et tema lauale kandmiseks oli vaja nelja mehe rammu. Seejärel kanti ette maitsev ussipada, mis sisaldas koos lohepiparde ja veriapelsinidega tasasel tulel keedetud seitsme mao tükke, kuhu oli teravuse lisamiseks pandud ka sorts mürki. Kuigi ta ei maitsenud seda, teadis Hotah, et moorpraad oli tuliterav. Keele jahutamiseks järgnes šerbett. Magusroaks serveeriti igale külalisele kedrasuhkrust kolp. Kui koorik murda, leiti selle seest magus munaroog ning ploomi- ja kirsikilde.
Printsess Arianne naasis täidetud piparde ajaks. Minu väike printsess, mõtles Hotah, aga Arianne oli juba täisnaine. Tema kantav tulipunane siidikleit ei jätnud sellest mingit kahtlust. Hiljuti oli ta ka muul moel muutunud. Tema salaplaan Myrcella kroonida oli reedetud ja purustatud, tema valge rüütel oli Hotahi käe läbi verise lõpu saanud ja ta ise oli Odatorni üksindusse ja vaikusesse vangistatud. See kõik oli teda vaguramaks muutnud. Miskit oli veel, mingi saladus, mille tema isa oli talle enne vabadusse laskmist usaldanud. Mis see oli, seda pealik ei teadnud.
Prints oli asetanud oma tütre enda ja valge rüütli vahele aukohale. Arianne naeratas tagasi oma kohale lipsates ja sosistas midagi ser Balonile kõrva. Rüütel otsustas mitte vastata. Mees sõi vähe, pani Hotah tähele: lusikatäis suppi, amps pipart, kabunakoib, natuke kala. Ta keeldus silmupirukast ja proovis moorpraest vaid ühe pisikese lusikatäie. Isegi see pani tal otsaesise higist leemendama. Hotah tundis talle kaasa. Kui ta ise esimest korda Dorne’i saabus, oli tuline toit tal sisikonna keema pannud ja keele ära põletanud. See oli aga aastaid tagasi; nüüd oli tema juus valge ja ta võis süüa kõike, mida dornlasedki.
Kedrasuhkrust kolpade serveerimisel tõmbus ser Baloni suu kriipsuks ning ta heitis printsile pika pilgu, et mõista, kas teda narritakse. Doran Martell ei teinud sellest väljagi, aga tema tütar küll. „See on kokkade väike nali, ser Balon,” sõnas Arianne. „Dornlaste jaoks pole isegi surm püha. Ma loodan, et te ei pahanda meie peale.” Ta silitas sõrmedega valge rüütli käeselga. „Ma loodan, et olete Dorne’is viibimist nautinud.”
„Kõik on olnud väga külalislahked, mu emand.”
Arianne puudutas tema mantlit kinnitavat tülitsevate luikedega rinnanõela. „Luiged on mulle alati meeldinud. Siinpool Suvesaari ei küündi ühegi teise linnu ilu nende lähedalegi.”
„Teie paabulinnud vaidleksid sellele vastu,” sõnas ser Balon.
„See võib nii olla,” kostis Arianne, „aga paabulinnud on kenitlevad, uhked ja upsaka kõnnakuga kirevas sulis linnud. Eelistan iga hetk rahulikku СКАЧАТЬ