Название: Культурология
Автор: Дмитро Донцов
Издательство: Фолио
Жанр: Документальная литература
isbn: 978-966-03-7563-5
isbn:
Залишалося шукати відповідей самостійно, отже самотужки. Бібліотек, властиво, майже не було. Отже, треба було починати з себе самих, з роздумувань у пущі, з лірики… І лірика заговорила перша. Але й лірика хоч-не-хоч керувалася на ту саму генеральну тему: як сталося? чому сталося?
Особисто думаю, що незабутній Юрій Дараган (б. петербуржець), тріумфально відкриваючи Княжу Добу і Слово о Полку і квітнучи сухітничими півоніями на запалих щоках, – щасливо прийшов до тих відкрить, саме шукаючи відповіді «чому?». Шукаючи тої ж відповіді, влаштували наші малярі (Крижанівський, Бабій, Дядинюк, Омельченко) свої – у дірявих бараках – пожалься, Боже, – вернісажі, та ще й з промовами й парадами. Шукаючи тої ж відповіді, наші актори творили «нові театри» не лише з «Чорною Пантерою» Володимира Кириловича Винниченка, а й з «Молодістю» М. Гальбе та «Мазепою» Ю. Словацького, з пародіями, спробами скетчу… Шукаючи відповіді, ми влаштовували літературні вечори (але, на щастя, не «авторські»!) з дискусійними доповідями. Читали публічні лекції у Літературно-мистецькім (не абияк розмальованім і урядженім!) клубі у таборі Щипйорно біля Каліша. У тому самому таборі, який Ю. Дараган оспівав:
Бисть тишина в Щипйорні, у шпиталі.
Бисть тишина і тіні-козаки…
…Хто це сказав? Пригадуєш, не знаєш,
Чи Гуня? чи Павлюк!? чи Гордієнко Кість?
Стояв облуплений, обдертий Каліш.
Ридав нордвест. І – нічесоже бисть…
Шукаючи відповіді, ми «відкрили» Мазепу і влаштували були йому мистецьку тризну з Байроном, Лістом, Словацьким. Може, сивий Гетьман усміхнувся тоді до нас з свого за-світу!
Шукаючи відповіді… Але вже знаючи з свіжонабутого досвіду, що шукання то нелегке в нашім таборовім задротянстві, в чудом створенім нами світку, щільно обмеженім границями огієнко-винниченківщини. І часом ми задихалися.
Аж ось несподівано опиняється серед нас р. 1922 перше число відновленого «Літературно-Наукового Вістника». Ім’я редактора – «Д-р Д. Донцов» – ми вже чули, але тільки ім’я, бо ми просто не вспіли були прочитати його перші речі. Але від того першого числа «ЛНВ» – вже дихнуло на нас першим передчуттям можливої відповіді. Це вже було щось як би прорив облоги, як би вихід у широкий світ, як би відзискання вільного духу і вільних рухів – після довгого спаралізування.
Так таборовий період нашого існування несподівано і вже навіки розколовся на дві частини: до «ЛНВ» (отже – Д. Донцова) і після «ЛНВ». Жили ми потім вже очікуванням свіжого числа цього журналу, в якім зустріли також Стефаника, як батька, Черемшину, як стрийка, і Юрія Липу, як брата. В тому ж часі наш таборянин М. Гікавий (військовий урядовець Армії, а згодом фанатично відданий і по-вояцькому обов’язковий довголітній адміністратор «Вістника»), СКАЧАТЬ