Название: Присмак волі
Автор: Володимир Кільченський
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Исторические приключения
isbn: 978-966-14-8842-6, 9789661488419
isbn:
Усе веселіше лунали вигуки монастирців. Татар помітно поменшало, і от уже переможні крики лунали то з одного, то з іншого боку оборони. Не витримали загарбники і стали похапцем спускатись під укіс валу, перебиратися назад через частокіл. Андрій почув гучний голос Івана:
– Братці, діставайте їх стрілами, добивайте бусурманське плем’я!
Оборонці, хто чим міг, били ворога, а найбільш завзяті хлопці кинулися навздогін за татарами. Діставали шаблями тих, котрі не встигли перемахнути через частокіл.
Через деякий час усе стало затихати. Войовничих вигуків уже не чути, лише стогони поранених – своїх і чужих – різали слух. Андрій обвів поглядом місце, де щойно кипів бій, і побачив, що чимало людей сідали на землю і очманіло дивилися перед собою.
Багато лунало похвальних вигуків за перемогу – до Бога, Матері Божої, Миколи Чудотворця… І тільки зараз Андрій зійшов з рову і присів, опустивши додолу оголену закривавлену шаблю. На церковній дзвіниці переможно били в дзвони, і люди тільки зараз оговтувалися від жахів такого важкого дня, починали відчувати, що вони живі, що світ Божий існує для них.
Було вже пізно, коли хлопці, ледве волочачи ноги, побрели до своєї оселі. Тут уже юрба школярів допомагали один одному очистити снігом від крові та бруду одяг і тіло. Нічого не говорили, тільки показували, що треба чистити.
На валу горіли вогнища, і невтомна варта навмисно весело та звучно перегукувалась, а стомлені хлопці попадали на ліжники і провалилися в неспокійний сон.
Цього ранку – хто спав і хто не спав – задовго до сходу сонця були вже на ногах. Монастирські люди та козаки зі шпиталю допомагали вивозити вбитих ворогів за ворота монастиря, бо за негласною домовленістю татари могли забрати убієнних для поховання за своїм обрядом. Був звичай повертати і поранених, і полонених татар – за це, як правило, брали викуп.
Мешканці монастиря знову стали готуватися до бою, та вже до утрені приїхали толмачі з ворожої сторони і запропонували перемир’я. Убитих просили їм передати, на що отримали згоду від сотника козаків монастирської охорони. До обідньої пори була готовність до бою, а потім вирішили зробити роз’їзд по навколишній місцевості. Через деякий час козаки повернулись та повідали, що татар ніде не видно. Лишились тільки вигорілі кострища та зрубані дерева.
Радісна хвиля прокотилася у грудях Андрія: «Відбили, ми відбили бусурманів!» Те ж саме, мабуть, відчули й інші школярі. Стали обійматися та кидати шапки вгору. Зі школярського гурту декількох було поранено татарськими стрілами, але був також і убитий – Роман, якого СКАЧАТЬ