Сім основних уроків з фізики. Карло Ровеллі
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Сім основних уроків з фізики - Карло Ровеллі страница 4

СКАЧАТЬ коли зіштовхуються з чимось іншим. Квантові стрибки з однієї орбіти до іншої – це єдиний засіб, який вони мають, щоб бути реальними: електрон, таким чином, – це набір стрибків від однієї взаємодії до іншої. Коли ніщо його не турбує, він не має точного місця. Він взагалі не перебуває на жодному місці. Це так, якби Бог створював світ не за допомогою ліній, що їх непросто стерти, а наніс його пунктиром у вигляді нечіткої схеми.

      У квантовій механіці об’єкт не має визначеного розташування, допоки не зіштовхнеться з чимось іншим. Щоб описати такі об’єкти між взаємодіями, ми використовуємо абстрактні математичні формули, що мають сенс не в реальному просторі, а лише в абстрактному математичному світі. Але гірше попереду: ці стрибкоподібні взаємодії, що переміщують об’єкт з одного місця в інше, трапляються не якимось передбачуваним чином, а є переважно випадковими. Неможливо передбачити, де електрон знову з’явиться, можна тільки вирахувати ймовірність, що він вигулькне тут чи там. Питання ймовірності постає в самому серці фізики, де, здавалося б, усе підкорюється чітким, непохитним та незмінним універсальним законам.

      Чи не здається це абсурдом? Це здалось абсурдним Ейнштейну… З одного боку, він висуває Гейзенберга на Нобелівську премію, визнаючи, що він зрозумів про світ щось фундаментальне, з іншого – ніколи не упускає шансу побурчати, що все це не має особливого сенсу. Молоді леви з Копенгагенської групи були в сум’ятті: як можливо, щоб Ейнштейн думав так? Їхній духовний батько, який мав мужність думати про, здавалося б, неосяжне для людського розуму, відступає і боїться стрибка в невідомість, до якого сам спонукав. Той самий Ейнштейн, котрий показав, що час не є універсальним, а простір є викривленим, тепер стверджує, що світ не може бути аж таким дивовижним.

      Бор терпляче розтлумачує Ейнштейну нові ідеї. Ейнштейн завзято заперечує. Він проводить ментальні експерименти, щоб продемонструвати суперечливість нових ідей: «Уявіть коробку, наповнену світлом; і от ми даємо одному фотону можливість втекти звідти на певний час…» – так починається його знаменитий уявний експеримент з «коробкою світла».

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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 СКАЧАТЬ