Niguliste. Teet Kallas
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Niguliste - Teet Kallas страница 2

Название: Niguliste

Автор: Teet Kallas

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Зарубежная классика

Серия:

isbn: 9789949975716

isbn:

СКАЧАТЬ kanonaad. Riik aga näis seejuures elavat üleüldises poolkohustuslikus viinavines… Ent olgu selle tagantjäreletarkusega kuidas on. Üks on kindel – „Nigulistet” kirjutades ei võidelnud ma ei alkoholi poolt ega vastu. Ma pole enda meelest kunagi sääraseid eesmärke seadnud. Viinaravi pole kirjanduse rida.

      Ah, mis siin keerutada – kõigele lisaks või koguni ennekõike on see lihtsalt üks lugu noorusest. Nagu selgub, pole kunagi kerge olnud olla noor.

      Käsikirja 1989. aastal „Kupra” jaoks ette valmistades otsustasin algul seda põhjalikult redigeerida. Aga töö käigus kirjutasin selle tervikuna läbi. Heitsin kõrvale mitmed lihtsameelsed keerukused ja saamatud kollaaživigurid, tõin juurde aga mitmed liinid, mida ma tol kaugel ajal kas ei taibanud või ei julgenud kasutada. Küllap on kõigele lisandunud mõni märkamatu kortsuke ka autori tänasest palgest, aga sinna pole enam midagi parata. Olen ju keerulises ja kahemõttelises olukorras: mina tean täna siin, selles aegruumis kõike, mida nemad, mu sõbrad „Nigulistest”, seal ajas aimatagi ei osanud. Samas olen püüdnud oma aega, oma esteetikat, oma lõhnu ja valusid kandvat käsikirja käsitleda nii ettevaatlikult kui vähegi võimalik. Tean sedagi, et mitte alati ei kaalu professionaalne kogemus üles naiivsuse ehedust.

      Ja veel. Algselt oli „Niguliste” üheköiteline. Läbikirjutamise käigus suurenes selle maht, seetõttu ilmub romaan kahe raamatuna.

Teet KallasSügis 1989, Tallinn

      KOLMEKESI

      1

      Vastu hommikut, pisut enne valvekorra lõppu, tukastas Avo mõneks minutiks. Ta nägi põgusat, ent selget und:

      Ta on paadiga järvel. Pille sõuab. Miks Pille? Ahah, paadis on veel keegi. Mees, kellel nõelapadi süles. Täiesti võõras mees, uustulnuk tema elus ja unenägudes, ent ometi kuidagi tabamatult tuttav. Kust – teisest elust, teisest dimensioonist? Aga jätkem juurdlus, elu on ja jääb täis mõistatusi. Nõelapadi on seevastu vägagi tuttav, seesama, mida Avo on korduvalt silmitsenud ämma juures puhvetkapil. Ilusa musta tikandiga vaarikapunane nõelapadi, tubase elu atribuut. Me sõuame, me jõuame. On väga vaikne. Paat liigub hääletult ja veidi jõnksamisi nagu nukufilmis, kus tõelise vee asemel helgib sinakasroheline alusklaas. Pole välistatud, et me kõik osaleme „Tallinnfilmi” uues nukufilmis…

      Ta ärkas, kui pea vajus peopesalt lauale. Kell oli kolmveerand kaheksa.

      Hoone vibreeris vaikselt. Seinte taga undasid ja urrasid uinutavalt tohutu plahvatuspotentsiaaliga seadmed. Sealt hargnes laiali mitme linnajao majapidamisgaas. Alguses, kui ta siia tööle sattus, oli situatsioon meeli köitnud. Ta oli siis väga noor, kahvatu, vaimukas, närviline – ta mõtles tihti surmast. Aga aastad möödusid, valveosutid püsisid nagu naelutatult norminumbrite kohal, mõtted efektsest, silmapilksest, jäljetust ja samas väga meeldejäävast surmast, hukkumisest, hävimisest, saamiseks eimillekski aegruumi toimukihis olid juba sama hästi kui ununenud.

      Argipäev oli tulnud, hingeaed oli rohtunud. Ei kiisanud seal ammugi tumepunaseid surmalilli… Uuh.

      Avo haigutas lõugade naksudes, süütas sigareti, köhis kuivalt, kammis siis tõttamatult juukseid ja mõtles väheke aega oma selgele unenäole.

      Pole võimatu, et me kõik osaleme „Tallinnfilmi” nukufilmis. Vabandust, aga kes on meie režissöör?

      Siis oli uni lõplikult läinud. Ta lahendas ühe silmapilgu vältel „Spordilehe” maleülesande, mille kallal oli ennist pool ööd pead murdnud. Lihtsalt heitis pilgu diagrammile, nägi seda mingist uuest rakursist ja taipas, et pärast musta oda taandumist tuleb lüüa R:f5. Nii lihtne see oligi. Esko saaks naerda. Seega – Eskole mitte rääkida.

      Akna taga hakkas aimuma novembrihommik. Ruumis oli jahe. Iga hetk pidi saabuma vahetusmees.

      Ta tõusis laua tagant, ringutas, lonkis pesuruumi. Keeras kraani lahti ja loputas silmi. Vaatas silmanurgast seebikillu poole, aga mõtles kohe ümber. Küll pärast, kodus… Liigne kümblemine polnud talle lapsest saadik meeltmööda olnud.

      Bakteritega tuli hästi läbi saada. Polnud mõtet neid ärritada.

      Mõtles ettevaatlikult silmi kuivatades: tänaseks siis kõik … õigus, täna on ju seitsmes november … jälle riigipüha … teist aastat vaba päev… Mullu olime Pillega „Kevades”, sõime krevette ja soolamandleid, konjakit jõin ainult mina, Pille kõht oli juba üsna asjalik… Mullu sel ajal ma veel ei teadnudki, saan ma poja või tütre… Täna tuleb ilus hallikarva kodune päev… Vananeme… Muide, riigipüha on ju ümmargune… Jah, aeg läheb kiiresti, riik vananeb koos oma lastega… Kui ma muidugi üldse selle riigi laps olengi. Avo mõtles järele ja vormis lause teisiti: koos oma lihaste ja võõraslastega.

      Praguline peegliruut.

      Tere hommikust, Avo Käsper. Ah nii, sina oledki see Avo Käsper. Mõtelda! Ikka veel Avo Käsper. Huvitav, kui kaua see kestab – olla ikka üks ja seesama Avo Käsper? Kes sind tunneb? Stopp! Nii pole varahommikul aus. Kes sind tundma peakski? Mis see sulle annaks? Vaadelgem parem Avo Käsperi habet.

      See oli Avo esimene habe ja üllatas teda ikka veel pisut. Ta hargitas sõrmed punakasse karvastikku ja tegi imestunud näo. Peegel oli praguline, nägu neorealistlik. Midagi seal oli, ausalt, kunagi võis see poiss mõningaid lootusi anda … temast oleks võinud saada näiteks… (noh, kes, kes? – välisminister? pankur? maffioso? kabinetiharitlane? Ha-ha-haa, kus sa elad, mees, sa elad tillukeses vaikses Nõukogude Eestis, mis pankur, mis maffioso? Välisminister on meil aupärast küll olemas, mis aga kabinetiharitlasse puutub, siis…). Aga millest see vaevumärgatav kibestusvine vasaku vurru all või silmis? Tead, mees, kes sa oled? Sina pole isegi proletaarlane mitte, privilegeeritud klass, sa pole isegi riigiametnik, sallitav teenistujatõug. Ja poeet pole sa kah! Sina oled lihtsalt Taandatud Kirgedega Väike Kruvi, seesama väike inimene, kellest kirjanikud nii kenasti ja kaastundlikult kirjutavad. Tšehhovlik väikekodanlane. On sul sellest teadmisest parem?

      Ah, pole sa mingi väike inimene, õigupoolest oled sa jube ohtlik kuju. Irdunud kosmopoliit (ehkki mitte juut), individualismi, freudismi ja rahvusvahelise imperialismi käsilane. Või kes veel. Isa teadis kõiki neid termineid, tema oli kõrgklassi haritlane, tema tuli puhtalt välja. Sinu õnn, et elad teisel ajal – muidu oleks sind kõigi su määndunud salamõtetega tükkis juba ammu paljastatud, siit gaasijaamastki välja tiritud. Ei sind tohi kauaks peegli ette jätta. Ikka veel teed sa endale illusioone, otsekui oleksid oma sõnade ja mõtete peremees. Ei ole – nad on sinust ammu üle, nad irvitavad su üle, nad veavad sind lõõgapidi kuhu tahes – ja sa ei saa mitte millestki aru. Sa vajad karastunud vestluskaaslasi ja värskeid ajalehti.

      Avol oli janu, kuid kraani vee kõrvalmaitsega polnud ta siiani suutnud harjuda. Iga kord, kui ta häda sunnil selle hallika veega suud loputas, meenus talle, et vähem kui poolesaja meetri kauguselt algab suur kalmistute massiiv.

      Välisuks kolksatas, tuli vahetusmees. Avo lülitus silmapilk ümber. Astus lõplikult argipäeva, lihtne ja loomulik, sõbralik ja natuke unine. Ta sai oma töökaaslastega hästi läbi, eriti keerukatesse vestlustesse ei kiskunud ta neid juba ammu. Kui nii võtta, ühendas neid seesama teoreetiline šanss õhku lennata, see andis nende monotoonsele ametile siiski jumet. Nad ei rääkinud sel teemal kunagi, ent nende käepigistused olid tugevad. Tänane vahetusmees oli muuseas üks Tallinna ägedamaid filateliste ning tal oli uhke nimi: Fred Olbrey. Nad kirjutasid oma allkirjad valvežurnaali ja rääkisid paar sõna juttu. Fredi igrekil puudus täna graatsia, ta ise oli kohmetu, lõhnas viina järele. Olbrey rääkis, et eit olla pipardanud, tead ju küll, kuidas nad pipardavad, ma ei teinud absoluutselt mitte midagi lolli, ma sõin ainult sülti ja võtsin mõne piisa viina, ma ei rääkinud seltskonnas isegi СКАЧАТЬ