Название: Lepavere mõis
Автор: Erik Tohvri
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современная зарубежная литература
isbn: 9789985322314
isbn:
Armand astus pärast seda kohtumist edasi hoopis mõtlikumana ja mornimana. Jah, Uuemõisa Hermanil polnud karta, et ta vanaduspõlves hooletusse või koguni üksinda jäetakse; ometi olid temal endalgi kuskil tütar Epp ja naine Anu, kuigi sellest kooselust ametlikku abielu ei saanudki. Ka viimasest kohtumisest nendega oli nüüd vist oma paarkümmend aastat möödas, elu lihtsalt keeras sedaviisi krutski sisse. Tuli farmi uus ja kõigiti ihaldusväärne karjanaine Lehte ja meelitas vindise peaga Armandi heinapakkide vahele hullama – just siis, kui Anu trehvas piima järele tulema. Ega Armand osanud tollal uskuda, et naine asja sedavõrd tõsiselt võtab ja nad koos Epuga Lepavere tolmu jäädavalt jalgadelt pühivad. Oleks seda ette teadnud, oleks võinud ju viinaga vahet pidada, ega ta kaine peaga poleks vast hakanud kätt Lehte ihukumeruste järele sirutama… Eks need joomised seal lauda juures tikkusidki liiga tihedaks minema, aga kolhoositöö sai ikka ära tehtud, mis sest, et johmase peaga. Kolhoosivärk oligi üks üleaisalaskmine, ja siia metsade taha eksisid asjamehed haruharva, nii et vahelejäämist polnud karta.
Vanade aegade meeldetuletamine ja kurvastus selle üle, et ta üksi on jäetud, sundisid Armandi Vassili ja Nadja maja ees seisatama. Ta kõhkles – minna sisse või mitte? Viina Vassilil kindlasti ei ole, see mees ei salli viina silmaotsaski: nii nagu eluvett näeb, nii ta selle kõrist alla laseb, olgu tegemist siis kellegi toodud pudeliga, millel veel vaid lonksu jagu põhjas, või veel puutumatu korgiga äsjaostetuga, mis tal oli õnnestunud poeskäigul Nadja käest välja lunida. Armand aga oli teistmoodi mees, kes üksinda joomisest lugu ei pidanud. Ainult siis, kui ta pohmellist lõhkuva peaga hommikul ärkas ja imekombel veel kuskilt lonksujagu joodavat leidis, kulistas ta selle alla; muidu oli temal esikohal seltskond. Ka pensipäevadel poest tulles hoidus ta pudelit enne puutumast, kui tavapärane peorahvas kohal oli. Seda oli isegi Lehte imeks pannud.
„Kurat, ega ma siis joodik pole, et üksinda viina võtma hakkan!” oli Armand selle peale torisenud ja naine oli teadvalt muianud. Kuid tõele au andes pidi Lehtegi tunnistama, et isegi tol ajal, mil nad kõik veel karjafarmis töötasid, ei võtnud Armand kunagi viina seda teistega jagamata. Temale oli tähtis suhtlemine, mis joomise juurde käis; aga kui siis ots oli lahti tehtud, Armandi hillitsetus kadus ja vaid harva suutis ta oma mõõdust kinni pidada, enamasti sai viin enne otsa kui mehe isu.
Nii nagu Uuemõisa peremeest tema järeltulijate pärast, nii kadestas Armand salamahti ka neid, kes kõigi raskuste kiuste omapead põllumajandusega tegelesid. Nähes Välja või Älliku põldudel töötavaid masinaid, jäi ta alati seisatama ja jälgis huviga, kuidas adraterad põldu mustaks pöörasid või kombain isukalt viljamüüri hammustas. Miks see pilt teda huvitas, sellele ei oleks Armand vist vastata osanudki; mingil alateadvuse tasemel ta tunnetas, et tegemist on protsessiga, mis igiomaselt maaelu juurde kuulub ja kogu inimkonnale toitu annab. See protsess sümboliseeris järjepidevust, elu jätkumist, ja neid inimesi, kes endas jõudu leidsid seda üleval hoida, sai ainult kadestada. Samal ajal tegi kõik see Armandi ka nukraks, sest ta tundis ennast nende ringist välja jäetuna. Vahel oli ta üritanud mõtiskleda – miks temaga on niiviisi läinud, miks isegi tollal, kui uljalt lauldi, et igaüks on peremees, temal peremehetunnet ei tekkinud? Põlise talusulase ja uusmaasaaja pojana tundis ta ennast maamehena, aga kui nende äbarikuks jäänud taluhakatus kolhoosi võeti, ei olnud Armandil sellest kahju. Need neli aastat, mil Alberid üritasid nõukogude võimu armust saadud maatükil endale talu rajada, olid tollal teismelisele poisile vaid meelehärmi valmistanud, ja kolhoos kutsus kõik äbarikud lahkesti oma hõlma. Kolhoosis tekkis tuttav olek juba sellepärast, et sealgi ei osatud esimestel aastatel sammu seada ega teatud, millest alustada ja millele rohkem rõhku panna, kõik läks isevoolu teed ja paraku allamäge. Aga Alberite elu paranes, vähemalt eluaseme poolest; pärast suurküüditamist olid nad saanud endale tühjaksjäänud talumaja, ühe nendest, mis hiljem uudismaa alla jäi ning buldooseriga kokku lükati. Isa Aleksander oli uudismaa tegemise ajaks juba kirikuküla surnuaial, Armandile emaga anti vastvalminud kivimajas korter, ning kui ema isale järgnes, tuli naabrikülast Anu ja nad hakkasid elama nagu mees ja naine. Selle kooselu seaduslikuks vormistamisest ei hoolinud kumbki – naine kartusest, et mõõdutundeta Armand end päris põhja joob, ja mees hirmust teisele enda üle seaduslikku voli anda, sest Anu oli vägagi käreda ütlemisega naisterahvas, kes oma õiguse rõhutamiseks ei peljanud ka käsi käiku lasta. Ega Anugi viina ees risti ette ei löönud, aga tema oskas piiri pidada ja peitis vahel ka Armandi eest pudeli ära. Nii elasid nad koos neliteist aastat, kuni see Lehte-jänt nad lõplikult lahku lõi.
„Eks see ikka vanadust tähendab, et nooruspäevad silme eest läbi käivad…” ümises Armand, heitis pilgu ümberringi ja astus mööda põldudevahelist teed edasi. Selliseid jalutuskäike võttis ta tihti ette, kuigi neil peale enda tuulutamise mingit eesmärki ei olnud. Hea oli lihtsalt kõndida ja lasta mõtetel omapead joosta, kuid need mõtted kippusid viimasel ajal millegipärast kurvapoolseks jääma. Seitsmekümne kahe aastaselt pole enam palju, mida tulemas oodata ja sellest rõõmu tunda; Armandil oma üksiolekus tundus seda veelgi vähem olevat ja viimasel ajal oli talle alatasa hakanud viirastuma üksik haud kirikuküla surnuaia kaugemas sopis, millele naabrite armust pandud rist kannab vilumatu käega maalitud kirja: Armand Alber… Niisugune kujutlus pani mehe nimetust hirmust värahtama ja seda ei olnudki nii lihtne eemale tõrjuda, ammuks veel selle eest põgeneda. See oli tema elu paratamatu lõpppunkt, mis iga päevaga vääramatult lähenes.
Armand raputas end ja kiirendas sammu, nagu tahtes süngeid mõtteid endast maha jätta. Oli juba suur suvi, rukis ammugi õitsenud ja pea loonud. Väljade kohal sibasid pääsukesed, sinitaevast kirjasid valged rünkpilved. Teeserva palistas karikakarde rivi, sellesse oli lükitud siniseid karuse varrega põllulilli, mille nime mees ei teadnud. See kõik oli tuttav, igasuvine ja ometi ikka ja jälle nauditav pilt, ning Armand pidi järjekordselt tõdema, et elada on ikka paganama ilus.
Eespoolt hakkas põldude kohale venima tolmusaba ja siis ilmus ka selle tekitaja – see oli Välja Antsu helesinine „Moskvitš”. Auto lähenes, võttis hoo maha ja peatus Armandi juures.
„Ma lähen poodi – kas sa ei taha kaasa tulla? Saaksid kiiresti ära käidud!”
Poodi? Sellist plaani Armandil ei olnud, ta oli kavatsenud vaid veidi jalutada.
„Ma ei tea, kas mul…” Mees kobas kuuetaskut, seal tundusid veel mõned paberrahad olevat. Kui tõesti läheks kaasa, kuigi… kuigi siis on teada, millega see lõpeb.
Samas tuli jälle seesama painav kujutluspilt – rohtukasvanud hauaplats ristiga, millele kirjutatud: Armand Alber…
„Olgu! Jah, ma tulen kaasa!” Mees haaras autoukse käepidemest.
5
Seda, et Issanda veskid tõesti aegamööda jahvatavad, pidi tõdema ka vallavanem Mait Kaarsoo. Saksamaalt pärit mõisaostja Günter von Mühlhausen oli käinud, oma ostusooviga vallavalitsuse töökorralduse paariks nädalaks segamini pööranud ja seejärel kadunud nagu vits vette. Osa vajalikke ostupabereid oli ta kätte saanud, kuigi selleks oli Kaarsoo pidanud tegema lausa üle jõu käivaid pingutusi – kes oli enne kuulnud, et ühe kinnistu väljamõõtmine ja vajalike plaanide ning dokumentide koostamine tehakse ära vaid nädalaga? Ometi see kuidagiviisi õnnestus, sest vallavanem ei tahtnud süllekukkunud rahatoojat kuidagi käest lasta ja sellepärast polnud ta ka kitsi, kui oli vaja bürokraatiamasina üht või teist sõlme veidike määrida. Alati ei ole võimalik seadusetähtedest kinni pidada, sest ükski seadus ei saa kajastada kõiki erakorralisi juhtumeid ja olukordi. Kõike korda ajada tal aga ei õnnestunud, sest asi jooksis kinni kõrgemates instantsides, nii maavalitsuses kui katastriametis, kus kinnistu menetlemiseks ja vastavatesse kirjadesse kandmiseks pidi kuluma mitu kuud, ja niisuguses kohas polnud lootagi, et kausta vahele poetatud lillavärvilistest СКАЧАТЬ