Kolm eemalduvat kinga. Priit Uring
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Kolm eemalduvat kinga - Priit Uring страница 6

Название: Kolm eemalduvat kinga

Автор: Priit Uring

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789949388233

isbn:

СКАЧАТЬ pärast, ainult omavahel:

      „Veel kästi öelda, et me sõime ära Järvamaa foogti Hebbi südame. Saaremaalt tuli maapaos olev liivi tark, su hõimlane, kes ohvritoimetuse läbi viis. Kõik tehti korralikult: Hebbile anti hingata küpsetatud kanepiseemnete suitsu, ta silmad hakkasid mõnust ujuma ja ihu muutus lõdvaks. Siis lõhestas tark tal ribivahe, kiskus elusast peast käega välja südame (see tuksus pärast mitu aega, hea märk!), praadis selle ohvripannil ja üheksa vanemat sõid seda võrdsetes tükkides ja pühalikus vaikuses …“ lõpetas kuller.

      Mõlemad olid kaua sõnatud. Seda viimast teadet kuuldes Vetsekese süda liigahtas. Ah siis nii kaugel on eestlaste asi, et juba vaata, et unustatud ammune, kõige võimsam ohvrikomme uuesti kasutusele võeti. Nüüd pole tõesti taganemisteed, pole allaandmist, on kas võit või surm. Ja ta teadis ühtäkki, et võtab kutse vastu, läheb tõega Ugandisse, tagasi oma isamaa külje alla, appi eestlastele, kelle mehisus oli järjekordselt kõhklematuks muutunud … Järgmisel päeval andis ta meestele korralduse teeleasumiseks.

      Madisepäeva paiku

      OODATA ÄRA IGASÜGISENE 21. september ja siis saamegi ikka ja jälle oma nahal kogeda, millised võisid olla ligilähedasedki ilmastikuolud Olustvere ja Lõhavere kandis kaheksasada aastat tagasi. Mitmest suunast, mitmest maakonnast ja nii mõnestki kihelkonnast kogunes mehi juba päevi või isegi nädalaid varem, kuni neid sai kokku vähemalt 6000 (kuus tuhat) hinge nagu kroonik märgib. Neid saabus nii hobusega, kui jalgsi. Tulek võttis ju tõesti omajagu aega, ühel rohkem, teisel vähem, oleneb sellest, kust täpselt tulekut alustati ja millal tulema hakati.

      Eks seda va hobusesõnnikutki vedeles igal pool rohkesti, kui eestlaste malev alles kogunes ja kasvas. Pidi ju heinugi kaasa võtma enne kui mindi lahingusse taplema iseenda ja maarahva pärast. Peatuspaigas aga sõid sajad suksud lisaks lagedaks nii veel viimaseid päevi haljendava sügisese rohumaa kui ka madalamad põõsad ümberringi. Kuus tuhat meestki pidid ju kükitama ja lasti seal nii vedelat kui paksu, sest nii mõnelgi oli kõht eelseisva lahingu tähenduse ja õuduste eelaimuste pärast lippama läinud, nii et fekaalihais tahtis koguni hinge matta enne kui hiljem päris tapluses endas veriseks uhamiseks läks … See oli ka tegelikuks kui nii võib öelda ekskrementpõhjuseks, miks kogu aeg ühe koha peal ei saadud paigal püsida vaid pidevalt ja aegamööda vahetas terve malev nagu mingi hiigelolend oma asupaika sadade meetrite ulatuses, jättes maha nii ratsude kui sõjameeste poolt täispasandatud, lagastatud ja lehkavad eelmised peatuskohad. Sestap tuli edasi nihkuda võimaluse korral vastutuult, et niimoodi tuulepealsest vähegi värskemat õhku kätte saada. Ja segunes seal tegelikult hobusehõng meeste higivine ja härjahaisuga, sest viimaseid kasutati heinte ja proviandi kaasavedamiseks peamiselt kui vooriloomi. Seega lisandus kogu buketile veel härjasita omalaadne lehk … Kõike seda saatsid lakkamatud hirnumised, korskamised, nohinad, inisemised, möirged, metallikõlksatused ja meeste jutukõmin või pobin, olenevalt sellest, mis päevaajaga tegemist oli. Öösiti lisandusid sellele tooni võrra vaiksemale kontserdile pimeduses põlevate lõkete praksumine, magavate meeste norskamine, peeretused ja muud unehäälitsused ning ööhelid … Aga teada sai kõike seda vaid niiöelda seespool olija ehk osavõtja, sest maastiku vahelduv reljeef ja metsakohin varjasid kõik nähtu ja kuuldu juba mõnesaja meetri kaugusel ja versta võrra eemal polnud kõigest sellest enam kuulda ega näha ei kippu ega kõppu …

      Nõnda läksid meie esiisad vastu 21.septembrile 1217, mil Madisepäeva suurimas välilahingus Suure-Jaani kandis löödi halastamatu järjekindlusega möllanud käsitsivõitluse käigus paljude teiste seas maha ka Sakala maavanem Lembitu. Mart Raud kirjutas kahekümnenda sajandi keskel tagasivaateliselt selle masendava orduvägivalla kohta, et raudkatk üle mandri ja väinajää viis laiali vabadust surmava risti ja raiuti Lembitu julge pää. Just nii võetigi maha selle mehe ülemine nupp, kelle kohta TV-3 miljonimängu saatejuht Hans Võro täiesti ajuvabalt märkis ühes ajalooteemalises saatelõigus, et see oli siis tookord meie rahvuslikule oinale tema Mihklipäevaks. Vähemalt üks saadet jälginud inimene kutsus sellest õhtust alates iga kord teda nähes saatejuhti uue nimega, milleks on Oinas …

      Mõned aastad hiljem astus sama saatejuht vabatahtlikult Eesti kaitseväkke, sai ohvitseriks ja teenis Eesti Vabariiki kuni surmani, oli niiöelda alaliselt valmis heastama oma varasemat kõnevääratust, millest avalikul arvamusel selleks ajaks arvatavasti enam aimugi polnud. Ja kas ta isegi seda omal ajal üldse tähele pani?

      Oo, reekviem!

      ILUS JÕEKE SEE NAVESTI. On vaikseid võrendikke, palju kobrulehti. Kõrkjaid ja penikeelt, kalmused kasvamas kaldamudas. Suure-Jaani kandis võib püüda kopsakaid, tumedaid, värvilisi ahvenaid. Navesti ääres.

      Kahjuks enam kunagi ei näe me Sakala maavanemat Lembitut, kel omaenese kodu lähedal, omaenese isade maal löödi mõõgaga pea otsast Madisepäeval, 21. septembril anno 1217. Pea viidi Riia linna ja sel puhul toimus Riia Toomkirikus pidulik missa. Kähku see vist käiski – korra mõõgaga säuh ja Sakala maavanema pea oli keha küljest lahti, hing ihust väljas. Või raius lätlaste sõjasulane mitu korda seda eestlaste väepealiku kaela, et pead eraldada ja maavanem oli selleks ajaks ehk juba oimetu. Noh, et hakkas ikka vastu ka ja oli ikka kähmlemist ja sõjasulane torkas ehk mõõgaga talle esmalt rindu või haavas võitluse käigus muul moel, Lembitu kaotas teadvuse ja siis alles löödi tal pea maha. Navesti ääres olevat see juhtunud.

      Sakala maavanema peata kaela otsast aga purskus punane, ikka veel elus veri. Imbus läbi rohu kodumaa mulda, sealt ehk põhjavettegi ja kusagil Siniallikate kandis keeb veega segatult siiani välja. Või nõrgus ehk mõnda lähedalolevasse kraavi, edasi Navestisse, siis jõe kaudu merre. Jäi ehk märkamatult mõnda veepiiska pidama ja nüüd ringleb alaliselt, tõuseb uduna taevasse, langeb taas vihmana alla. Kõigi maade ja rahvaste kohal. Sakala maavanema veri. Taeva tahtel jäänud igavesti vihmana maapinda niisutama.

      Riia Toomkirikus aga pobisesid saksa soost rüütlid järgnevail päevil rõõmust segastena ladinakeelseid tänupalveid. Eestlaste eriti truudusetu, sõnamurdliku, reeturliku, kavala, põikpäise, umbuskliku kuninga Lembitu tapmise puhul. Läti Henrik võidurõõmust õhevil kirjutamas Liivimaa kroonikat, kuidas liivlastel ikka oli tore ning jumalakartlik kuningas Kaupo, kes käind isegi Rooma paavsti juures bullat saamas selle eest, et toond liivlasi paganaid Kristuse kiriku rüppe. Sest mõõgavendade jumal oli võimsam kui paganate hiiepuuslikud lintide ja nõianikerdustega. Näe, paganad veel imestand, kui nende puuslikke lõhuti, et neist ei voolanudki verd. Sest nemad olid arvamusel, et hiiejumalad elavad. Ometi nägi hiiepreester lõhkumise hetkel, kuidas jumalad nutsid nähtamatuid pisaraid. Järgmisel hommikul olid puuslike tükid kastemärjad, sest jumalate veri koosneb ju kastepiiskadest.

      Ja ometi võin ma eksida, sest alles hiljuti rääkis keegi, kes oli käinud Poolas Gdanski linnas, Gdanski linna muuseunis, käinud muuseumis eksponaate vaatamas. Käinud muuseumis ringi, ühe vitriini juurest teise juurde, ühe eksponaadi juurest teise juurde. Nii täiesti võõra pilguga, kaugelt saabunud turist, ütleme, et Suure-Jaani kandist. Ja näinud ootamatult ühes vitriinis inimese pealuud, silt juures. Silt juures ja sildi peal kiri: EESTLASTE KUNINGA PEALUU.

      See oleks mu esimene eksimus Sakala maavanema Lembitu suhtes, kelle hing juba seitsesada aastat hõljub Manala väljadel kehatuna ringi, osa tema endisest verest aga sajab vihmana alla põhiliselt Sakala elanike pea kohal, Lõhavere linnamäe ümbruses. Ja meil on nüüd probleeme selle Lembitu peaga, Sakala maavanema otsast raiutud peaga. Et kuidas see ikkagi Gdanski linna muuseumi sattus? Ehk koguni peaks vabariigi valitsus saatma noodi või isegi emissari Poolamaale tagasi nõutama Gdanski linna muuseumist eestlaste kuninga pealuud. Ja kui see kätte on saadud ning kodumaale tagasi on toimetatud, siis peaksid õpetlased-eksperdid, kriminalistid, kohtumeedikud ja kunstnikud hakkama askeldama selle pealuu umber sirklite ning muude mõõteriistadega. Kiht-kihilt hakkama taastama savi või muud sellekohast materjali kasutades kudede asupaika, mis seitsesada aastat varem katsid luud, otsmikku ja põsesarnasid, kukalt ja oimusid, nina ja lõuga. Ja kui see kord teoks СКАЧАТЬ