Jüri Jaanson. Sauruse tee. Gunnar Press
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Jüri Jaanson. Sauruse tee - Gunnar Press страница 12

Название: Jüri Jaanson. Sauruse tee

Автор: Gunnar Press

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949470617

isbn:

СКАЧАТЬ rahulduseks ja äri eduks pole neil küll vaja sõudma hakata.”

      Čop, iseseisva Sloveenia esimene spordistaar

      Kui Jüri Jaanson valmistub augustis 1995 favoriidina Tampere MM-finaaliks, iseloomustab ta Päevalehe palvel vastaseid. 189 cm pikkuse sloveeni Iztok Čopi kohta ütleb nii: “Ma ei tea, miks Čop kahepaadist ühesesse kolis, aga ta on siingi edukas. Ta on väga sitke sell – kui viga näeb, nõelab kohe.”

      Üllatusvõitja Čop vastab pärast finaali: “Paarimees läks Ameerikasse, siis mõtlesin, et proovin aastakese ühepaati. Aga kõik on kenasti läinud, pärast tänast võitu ei taha ma ühepaadilt kuhugi minna.”

      17. juunil 1972 sündinud Iztok Čop sõuab juba poisina nädal noorema klubikaaslase Denis Žvegeljiga roolijata kaheses. Suvel 1989, kui Jaanson võidab nende kodujärvel Bledil esimese MM-medali, tulevad Čop ja Žvegelj juunioride maailmameistriks. Aasta hiljem korratakse edu, täiskasvanute MM-il Tasmaanias aga sõutakse 7. kohale roolijata neljases. MM-il 1991 esindavad 19-aastased kutid viimast korda juba lagunenud Jugoslaaviat, meeste MM-ilt tuleb hõbe.

      1992 lähevad Čop ja Žvegelj Sloveenia ajalukku, võites iseseisvunud riigile esimese olümpiamedali – pronksi. Uuel suvel kaob Žvegelj ookeani taha, aga Čop lööb läbi ühepaadil, jõudes MM-il pronksini. 1995 teeb ta uut ajalugu, võites Sloveeniale esimese MM-kulla.

      “Arvasin Tamperes ekslikult, et Müller on peamine vastane. Piltideltki on näha, et jälgin Chalupa, mitte Čopi käitumist. Čop oli kogu hooaja nii-öelda tausta esimene mees. Püsis seal seni, kuni nõelaski vastikult,” ütleb Jaanson. “Too kaotus püsis mul visalt meeles. Alles 1996, kui Václav Chalupa mu Tšehhisse oma võistlusele kutsus, sain tõeliselt positiivse emotsiooni: alistasin finaaliduellis Čopi!”

      1996. aastal jääb Čop olümpial neljandaks, samuti kahel järgmisel MM-il. 1999 on ta koos Luka Špikiga paariskahesel maailmameister ja 2000 olümpiavõitja – see on Sloveenia esimene olümpiakuld. Ta võidab tähtsaid medaleid veel ühesel, paariskahesel, paarisneljasel. Čop on 2005. aastaks startinud suurvõistlustel viies paadiklassis!

Jyri_Jaanson

      Iztok Čop ja Jüri Jaanson.

      Sügisel 2005 osaleb Čop Tartus Emajõe sprindil ja räägib: “Tufte ja Jaanson on head suusatajad, kuid Norra ja Eesti suusakoondisse pääseda pole kerge. Sloveenias siirduvad kõik, kes suuski valdavad, kas mäe- või laskesuusatamisse. Mullu tulin paarissprindis Sloveenia meistriks.”

      Torinos jääb siiski käimata, kuid sõudmise MM-il võidab Čop koos Špikiga 2006 kahese hõbeda ja 2007 kulla. Pekingi olümpial aga jäävad nad viimasele kohale sõidus, mille Jaanson ja Tõnu Endrekson lõpetavad hõbedaga.

      2010 lõpetab Čop sõudekarjääri omapärasel moel. Bledi järvel peetaval MK-sarja avaetapil esindab ta koos norralase Olaf Tuftega paariskahesel Norra klubi Horten Roklubb. Kaotades lõpuheitluses Allar Rajale ja Kaspar Taimsoole, tulevad sõudelegendid neljandaks.

      “See ei pruukinud olla veel lõplik loobumine! Ütleme nii, et esialgu võtsin vaid 20 aasta pingutustest aja maha. Isu sai täis, aga tuleb ehk tagasi. Vajan uusi väljakutseid!” hüüatab Čop paar kuud hiljem. “Treenin iga päev, ehkki mitte liialt range kavaga. Hoian end vormis, et vajadusel noori ergutada, neile tippspordis kogemusi anda. Mis Jaansonil viga! Eestist kerkib igal aastal uusi vahvaid mehi, kellele jätta tulevikukoorem. Mina istuks meelsasti paarisneljasesse ja lihviks minekut, aga ei tea täpselt, kas kolm sellist noort kokku saabki ja kas alaliit on valmis projekti toetama.”

      Čop ei imesta Jaansoni pika karjääri üle: “See on võnkunud üles-alla, ehk on ta mõnel aastal tipp-pingest vaimset puhkust saanud. Ka mina armastan meie ala, usun sellesse piiritult, naudin sõudepaadis iga tõmmet, tahan edasi püüelda – aga vajan selleks seljatagust organisatsiooni, nagu treener, meedikud, alaliit, kaaslased.”

      Sloveenia rahvuskangelane Iztok Čop elab abikaasa Petra ja kahe tütrega pisilinnas Radovljicas, otse Bledi järve lähistel.

      “Iztok on tore semu, olen käinud Sloveenias tema võistlustel. Ja ta kinnitab, et mäletab mind juba 1989. aasta Bledi MM-ist,” noogutab Jaanson.

      Ianakiev, vastane 15 aastaks

      Esimene oluline võistlus, kus Jüri Jaanson ja bulgaarlane Ivo Ianakiev lähevad rajal kokku, on 1995. aasta MM-i eelsõit. Jaanson liigub otse poolfinaali ja sealt hõbedale, Ianakiev aga kordab eelmise aasta saavutust – D-finaali võitu.

      “Eelsõitu ma loomulikult mäletan. Ianakiev üritas anda mulle korralikku lahingut ja juhtiski tükk aega,” sõnab Jaanson. “Aga et ta D-finaali langes, tuleb mulle tagantjärele üllatusena. Pigem oleksin arvanud, et võime sel MM-il veel mõnes järgmises sõidus kohtuda. Ehk oli väsimuse põhjuseks tema suur lihasmass, mis laseb end põhjalikult kurnata.”

      Kumbki ei osanud 1995. aastal arvata, et nad kohtuvad edaspidi kahes olümpiafinaalis ja seisavad 2004 koos pjedestaalil.

      12. oktoobril 1975 sündinud Ivo Dimitrov Ianakievi isa Dimitar on sõudnud kolmel olümpial, jõudes kaheksapaadil 6. kohani. Pojad Ivo ja kaheksa aastat noorem Martin on saanud isalt nii sõudja kasvu – mõlemad on 194 cm pikad sajakilosed mürakad – kui ka sõudja koduse kasvatuse. Isa on juhendanud mõlemat poega kaua, nüüd treenib Martinit juba Ivo, kes on jõudnud vennast märksa kaugemale.

      Kuni Martin kasvab, tunnistab Ivo Ianakiev vaid ühepaati. Ta tuleb juunioride MM-il 1992 viiendaks. 1996 Ianakiev olümpiale ei pääse.

Jyri_Jaanson

      Ivo Ianakiev.

      MM-il tuleb ta 1997 C-finaalis Jaansoni järel teiseks ja 1998 kolmandaks. 1999 on Bulgaaria esinumber MM-i 5. kohaga Eesti sõudjast juba edukam. 2000. aasta Sydney olümpial kohtutakse kahel korral: lohutussõidu võidab selgelt Jaanson, ent finaalis jääb ta Ianakievi kannul kuuendaks.

      Olümpia vaheaastatel 2001–2003 on Ianakiev stabiilsem, sõudes korra ka MM-finaalis, ent kui 2003. aasta MM-il kindlustab Jaanson endale otse olümpiakoha, siis Ianakiev tuleb sellega toime alles suvel 2004. Ammused rivaalid rivistuvad Ateenas ühe eelsõidu starti. Jaanson jääb peale. Finaali jõuavad mõlemad.

      Nad valivad üsna ühesuguse taktika, olles esialgu kaks viimast, poolel maal sõutakse peaaegu kõrvuti kolmanda-neljandana. Siis spurdib Jaanson juhtima. Kui ta saab pärast hõbedast finišit pildi ette, siis selgub, et Ianakiev on vinnanud end pronksini. Nii minnakse seltsis medalisillale, kaaslaseks võidukas norralane Olaf Tufte. “Ma olen sõudnud selle hetke nimel 16 aastat!” hõiskab Jaansoni põlisvastane, kes pole varem suurt medalit saanud.

      Martin kannab juba kaela ja Ianakievid otsustavad kahepaadi kasuks. MM-il tullakse 4. ja 5. kohale, Pekingi olümpial 2008 langetakse poolfinaalis medalikonkurentsist napilt välja. Neljandaks jäädakse sõidus, millest lähevad finaali… Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson.

      Waddell, ka judoka, ragbimängija ja purjetaja

      Jaansonist ligi kümme aastat noorem, 7. jaanuaril 1975 sündinud uusmeremaalane Robert “Rob” Normann Waddell püsib kolm aastat, 1998–2000 maailma parima sõudja troonil. Ta võidab hakatuseks kaks MM-tiitlit ja seejärel Sydney olümpia. Edu üheks laiemaks aluseks peetakse maksimaalse hapnikutarbimise võimet, mida on nimetatud kõigi maailma sõudjate parimaks.

      “Waddelli pealt nägime, milleks loodus on võimeline. Tema sõudetehnika oli üsna toores, aga minek võimas! Muinasjutt!” vaimustub Jaanson, kes СКАЧАТЬ