Название: Іван Мазепа
Автор: Олег Друздєв
Жанр: Биографии и Мемуары
Серия: Українці. Історія нескорених
isbn: 978-966-14-9847-0, 978-966-14-9846-3, 978-966-14-9092-4
isbn:
На вибори не прибуло багато церковних ієрархів, що робило цю елекцію недійсною, але за «наполегливих вимог депутатів гетьмана», як напише згодом у своєму щоденнику П. Ґордон, вибори відбулись. І скільки б не писав згодом гетьман до Василя Голіцина із запевненнями, що не давав вказівок своїм посланцям, заперечити факт прямого свого втручання він не міг. Адже в такій важливій справі без вказівки свого керівника ні Мазепа, ні інші полковники, які прибули з ним на вибори, впливати на хід подій не наважились би. До цього варто додати, що свого неприхильного ставлення до митрополита Мазепа не позбувся, навіть коли вже був гетьманом.
Хід подальших подій визначила зовнішня політика. Князь Василь Голіцин, будучи людиною вельми освіченою й прозахідною, почав проводити політику внутрішніх реформ та орієнтації на Європу. Одним з важливих її пунктів стало входження Московської держави до так званої Священної ліги, головним ворогом якої була Оттоманська Порта (Туреччина). Така політика означала пряму конфронтацію з Кримським ханством, а це, у свою чергу, не відповідало інтересам України. Прелюдією до цього став Вічний мир між Московією та Річчю Посполитою, який фактично закріпив роздільність України й поставив хрест на досягненнях Хмельницького. Маючи амбіції гетьмана «обох берегів», Самойлович відрядив до Голіцина Мазепу. Той мав переконати царського фаворита, який визначав політику держави, у недоцільності даної угоди. А у випадку, якщо рішення стосовно неї ухвалено, запропонувати низку додаткових положень про статус Запорізької Січі як такої, що мала підпорядковуватись царю (а за фактом гетьману), та суто релігійне положення, за яким не мали переслідувати православних Правобережжя.
Однак головною проблемою, яку приніс власне Вічний мир, стала ініціатива Польщі стосовно московських походів до Криму. При опорі цій ідеї Мазепа знову проявив себе чудовим стратегом і знавцем ситуації в регіоні. У своїх аргументах він виходив з дуже простої логіки: подолати кочовиків одним ударом буде практично неможливо, а тактика захоплення фортець по дорозі на півострів є неефективною, оскільки через нестачу продовольства в регіоні утримати їх буде неможливо. Більше того, татари отримають чудовий шанс атакувати власне московські землі. Мазепу не послухали, і дарма, згодом всі його перестороги справдились із феноменальною точністю.
Самойлович ще не раз опирався ідеям Голіцина, котрий розглядав Гетьманщину як засіб здійснення своїх планів і мав образу на гетьмана за те, що той підтримав колись Ромодановського в суперечці з ним та не підтримав його власні плани. Того ж року він сам відмовився посилати своїх послів для переговорів із поляками. У приватній розмові з думним дяком Українцевим взагалі прямим текстом сказав, що «Криму ніякими методами не завоюєш і не втримаєш».
Наступного року до Москви вирушив вже Кочубей з проханням до царів домагатись СКАЧАТЬ