Название: Внутрішня історія. Легені. Дивовижний світ нашого дихання
Автор: Кай-Михаэль Бе
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Медицина
isbn: 978-617-12-8480-7
isbn:
До гранулоцитів легень належать два види: нейтрофіли (бо під мікроскопом у них «нейтральне» забарвлення) та еозинофіли (забарвлюються в червоне, як Еос – богиня ранкової червоної заграви). Нейтрофіли становлять понад 95 відсотків усіх гранулоцитів і відіграють важливу роль у захисті організму від збудників хвороб, насамперед бактерій і патогенних грибів. Водночас їх може активувати сигаретний дим і шкідливі речовини в повітрі. Так вони стають причиною непоступливих, хронічних запалень. Як наслідок, організм потерпає від хронічного бронхіту або ХОЗЛ. Маленька група еозинофілів початково запрограмована на захист від паразитів і червів. Щоправда, через гігієнічні заходи в багатьох частинах світу вони фактично стали «безробітними». Однак сидіти склавши руки вони не хотіли, тому взялися провокувати в бронхах запальні процеси, які призводять до астми.
Почати імунну реакцію – це одна справа, завершити – геть інша, але так само важлива. Особливо складно після захисної імунної відповіді приборкати фагоцитів, бо коли це не вдасться, то зцілення тканин зупиняється, запалення почувається як у себе вдома і в найгіршому разі може стати хронічним. Саме тому Т-гелпери не задумуються над вибором методів! Інакше кажучи, Т-гелпери грубо ліквідують клітини-пожирачі. Точніше, наказують клітинам-кілерам їх ліквідувати. Жорстоко? Лише за певних обставин. Гранулоцити так чи інак дотримуються непохитної, хай і безсердечної трудової моралі. Якщо їх не застосовувати понад добу, гранулоцити вчиняють «запрограмоване самогубство», а їхні лави поповнюють новобранці. Тобто не тільки в житті не ввійти двічі в одну річку – зустріти двічі той самий гранулоцит теж не вдасться. Їхній колектив щоденно змінюється.
Кого ще бракує в команді? Першої леді, суфлерки, особистого шеф-стратега – так званої дендритної клітини. Дендритні клітини відіграють в імунній системі легень центральну роль. Вони постійно й безпосередньо контактують із Т-гелперами й визначають їхній порядок денний. Лише дендритні клітини можуть заходити до Т-гелперів у будь-який час, не стукаючи. Це нашіптувачі імунної системи. Їхня функція полягає в «представленні» всіх чужорідних СКАЧАТЬ