Название: Справа майстра-червонодеревника
Автор: Александр Красовицкий
Издательство: OMIKO
Жанр: Исторические детективы
Серия: Історичний детектив
isbn: 978-966-03-9555-8
isbn:
– Ні, – енергійно захитав головою Аристарх, – колись фотоапарати були досить громіздкими, складалися з двох ящиків. Зараз такі використовують хіба у фотоательє.
– А ви не любите фотоательє?
– Ненавиджу. Хоч і набивав руку саме там. Не люблю зрежисовані фото, вони несправжні.
Тарас Адамович здивовано гмикнув, підсунув ближче до фотографа частину ніжки розтрощеної шафи.
– А які ж справжні?
– Складно пояснити. Ви… читали «Фауста», пане слідчий?
Тарас Адамович примружився, але не відповів.
Фотограф висунув об’єктив, клацнув затвором фотоапарата.
– «Спинися, мить!», – урочисто проказав він і додав: – Найпрекрасніші – зупинені миті на фото. Людина не бачить, що її фотографують, вона рухається так, як звикла. Сміх, сльози, вигуки, усмішка – все на таких фото видається справжнім. Ось тільки громіздкий апарат не дозволить вам вихопити таку мить. Навіть більш легкі моделі – з об’єктивом-міхом – вимагають багато уваги, – він знову клацнув затвором фотоапарата.
Тарас Адамович поклав поряд на підлозі дві, зірвані з петель, половинки дверцят шафи й відійшов. Аристарх байдуже сфотографував і продовжив свою оповідь:
– Установити апарат на штатив, навести на різкість по матовому склу, потім – замінити матове скло касетою з пластинкою, зробити фото. Потім – знов замінити касету матовим склом, скласти триногу. Досить просто проґавити ідеальну мить для фото.
– А ваш пристрій дає змогу не проґавити? – запитав Тарас Адамович.
– Двооб’єктивний фотоапарат, – мовив Аристарх, – так, дає змогу. Не найкращий, але в наш час я радію й такому.
– У наш час? – не зрозумів слідчий у відставці.
– Війна. Заводи з виробництва оптики працюють із перебоями – з Германії вже давно ніхто не постачає скло. Запас скла – то ще не така проблема, як крокус, – він звів очі на зацікавленого співрозмовника й пояснив, – сам колись працював на заводі – розумію деякі нюанси. Німецькі майстри не хотіли відкривати секрет виготовлення крокусу.
– А що це? – запитав слідчий, перекладаючи уламки й занотовуючи щось у нотатник.
– Полірувальний порошок для скла і лінз. Секрет його знали лише кілька майстрів. Хоча, врешті, секрет німецького крокусу вдалося вивідати, чи то лиш плітки…
– І як саме? – запитав Тарас Адамович.
– Банально. За допомогою ключа, якого дібрали до шухляди письмового столу одного з майстрів.
Тарас Адамович востаннє окинув оком кімнату з розтрощеною шафою і вийшов. Секрет майстра-червонодеревника виявилося вивідати складніше, ніж таємницю майстра німецьких оптиків. На подвір’ї він упіймав Мірин занепокоєний погляд, наспіх попрощався з фотографом і запросив дівчину та молодого слідчого на чай.
– Що скажете про шафу? – запитав Яків Менчиць уже за столом, СКАЧАТЬ