Krypto-Handel Pro. Alan T. Norman
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Krypto-Handel Pro - Alan T. Norman страница 7

Название: Krypto-Handel Pro

Автор: Alan T. Norman

Издательство: Tektime S.r.l.s.

Жанр: Личные финансы

Серия:

isbn: 9788835423539

isbn:

СКАЧАТЬ gdy wieloryby czerpią z tego korzyści. Dlatego właśnie rynek Bitcoin jest dla nich szczególnie interesujący.

      Uporządkujmy teraz, jakie rodzaje wielorybów żyją na rynku kryptowalutowym:

      ● Wcześni użytkownicy Bitcoin, którzy jako pierwsi wydobywali lub kupowali ogromne ilości monet, a teraz mają tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy Bitcoinów na swoich kontach.

      ● Zamożni inwestorzy, którym udało się kupić duże ilości Bitcoina w początkowym okresie jego popularności

      ● Duże fundusze inwestycyjne i hedgingowe

      ● Duże firmy, które mogą kupić lub wydobyć dużą liczbę monet dla własnej korzyści (np. giełdy kryptowalutowe lub producenci sprzętu górniczego).

      Według najnowszych danych, w momencie pisania tego tekstu, około 80% wszystkich wydobytych Bitcoinów należało do 110 osób. Są to wieloryby, które mają rzeczywiste dźwignie wpływu na cenę rynkową Bitcoin.

      Oto mała lista najbardziej znanych wielorybów Bitcoin:

      ● Roger Ver (150,000 BTC)

      ● Giełda Binance (160,000 BTC)

      ● Giełda Bitfinex (190,000 BTC)

      ● Firma Bitmain (350,000 BTC)

      ● Bracia Winklevoss (450,000 BTC)

      ● Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto (mówi się, że posiada milion monet).

      Jeśli myślisz, że tylko Bitcoin jest skoncentrowany w rękach wąskiego grona wielorybów, to jesteś w błędzie. To samo dotyczy innych rodzajów kryptowalut. Na przykład 40% wszystkich monet Ethereum znajduje się w top 100 portfeli kryptowalutowych tej monety. W przypadku kryptowalut Qtum, Gnosis i Storj liczba ta sięga 90%.

      Wieloryby bitcoinowe są najbardziej wpływowymi na rynku, ponieważ bitcoin ma najwyższą kapitalizację i wartość rynkową spośród wszystkich monet.

      Pomimo tych wszystkich faktów, prawie codziennie słyszę okrzyki sceptyków, że żadne wieloryby nie istnieją, a mała grupa ludzi nie może zarządzać ceną kryptowalut. Ale fakty pozostają faktami i mówią same za siebie. Ludzie posiadający w swoich portfelach kolosalne ilości kryptowalut mogą zarządzać całym rynkiem.

      Jakie więc strategie stosują wieloryby na rynku kryptowalut?

      Przedstawię kilka strategii, które wieloryby stosują na rynku kryptowalut.

      Spłukać i powtórzyć. Głównym chwytem tej strategii jest maksymalne obniżenie ceny danej kryptowaluty, aby chwilę później móc ją kupić po najniższej cenie. Realizacja tej strategii przypomina zabieranie dziecku cukierków: wieloryb sprzedaje swoje aktywa na masową skalę po cenie niższej niż rynkowa, a zwykłe małe rybki, wystraszone załamaniem kryptowalutowym, również zaczynają sprzedawać swoje aktywa. W efekcie cena kryptowaluty spada jeszcze niżej, a wtedy wieloryb kupuje monety po tej spadającej cenie. Zakup na dużą skalę sprawia, że cena ponownie wzrasta, a wieloryb powtarza swój cykl.

      Oto przykład. Wieloryb posiada 10.000 BTC. Aktualna cena wynosi 6 000 USD, a wieloryb ustawia zlecenia sprzedaży Bitcoina za 5 800 USD. Załóżmy, że "wyrzuca" na rynek 6 000 BTC. Zauważywszy to, zwykli traderzy decydują, że Bitcoin podąża za trendem spadkowym lub załamuje się. W związku z tym zaczynają pozbywać się swoich aktywów. Jeśli stanie się to masowe (do tego dążą wieloryby), cena Bitcoina może spaść do 5 000 USD lub nawet niżej. W takim przypadku wieloryb zwróci swoje 6.000 BTC, które wcześniej sprzedał i kupiłby kolejne monety po obniżonej cenie.

      A teraz policzmy. Wieloryb sprzedał swoje 6 000 BTC za 34 miliony dolarów. Jeśli cena spadnie do 5 tysięcy dolarów, to za te pieniądze będzie mógł kupić 7 tysięcy BTC. Czyli jego brudny zysk wyniesie w sumie 5 milionów dolarów. To tylko jedna runda "płukania", a wieloryb jest zainteresowany "wypłukaniem" jak największej ilości monet od zwykłych traderów.

      Spoofing. Głównym celem wieloryba w tej strategii jest sprawienie, aby inni gracze uwierzyli w załamanie lub wzrost danej kryptowaluty. Aby to zrobić, wieloryb nie musi nawet wyrzucać własnych aktywów na rynek, ponieważ wystarczy złożyć duże zlecenia na giełdzie i anulować je przed ich realizacją. Co więcej, strategia ta obejmuje zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży.

      W pierwszym przypadku, wieloryb składa zamówienie na zakup dużej ilości kryptowaluty (na przykład Bitcoin), zwiększając tym samym ścianę sprzedaży. Inni traderzy widzą to i zaczynają masowo kupować Bitcoin, oczekując wzrostu ceny. Wieloryb czeka, aż cena osiągnie swój szczyt, anuluje zlecenie i sprzedaje część swoich aktywów po zawyżonej cenie.

      W drugim przypadku wieloryb składa zlecenie sprzedaży dużej ilości Bitcoinów po cenie niższej od wartości rynkowej. Zwykli traderzy uderzają w przycisk paniki i porzucają swoje aktywa. Wieloryb czeka na maksymalny spadek ceny, anuluje swoje zamówienie i kupuje Bitcoin.

      Głównym założeniem tej strategii jest składanie zleceń, które nie mogą być zrealizowane.

      Na przykład, jeśli wieloryb sprzedaje 10.000 BTC po niskiej cenie, a reszta traderów ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby je kupić, wieloryb po prostu straci swoje aktywa. Jeśli traderom nie uda się wykupić całej kwoty, reszta graczy będzie musiała albo poczekać, aż zlecenie zostanie zrealizowane, albo sama obniżyć cenę sprzedaży. A to już jest zagranie na rękę wielorybowi.

      Gra Pozagiełdowa. Niektórzy eksperci uważają, że wiele wielorybów na rynku kryptowalutowym handluje aktywami na rynku pozagiełdowym (OTC). Jest to rodzaj czarnego rynku, na którym wieloryby mogą kupować ogromne ilości monet poza widokiem publicznym. Handel niepubliczny odbywa się w zamkniętych grupach, za pośrednictwem głównych brokerów OTC lub na giełdach, które oferują tzw. "prywatne kursy". Brokerzy, którzy oferują swoim klientom niższe ceny i współpracują tylko z największymi graczami, są szczególnie interesujący dla wielorybów.

      Na przykład znani brokerzy pozagiełdowi Circle i Cumberland mają ograniczony dostęp dla nowych podmiotów: 100 000 USD to opłata za wejście do grona ulubieńców, 250 000 USD - za handel kryptowalutami.

      Działając za pośrednictwem takich brokerów, wieloryby mogą kupować kryptowaluty od siebie nawzajem, a nawet koordynować swoje działania. Kupiwszy dużą liczbę monet, udają się na zwykłe giełdy i wpływają na cenę kryptowaluty w zależności od potrzeb.

      Może się wydawać, że wieloryby to wysokiej rangi pomponiarze. Jednak tak nie jest. Pompiarze podnoszą cenę altcoina odpowiednią dla Pump & Dump4 (pompuj i porzuć). Wywołują zamieszanie w społeczności kryptowalutowej, manipulują hakami informacyjnymi, zbierają grupy pompujące w celu zakupu monet i tak dalej. Wieloryby natomiast kołyszą rynek w kierunku preferencyjnej ceny aktywów, które posiadają. Często też działają razem, a głównym celem większości wielorybów jest Bitcoin. Mało znane altcoiny ich nie interesują.

      Jak wieloryby wpływają na rynek kryptowalut?

      Wielu inwestorów uważa, że wieloryby mają negatywny wpływ na rynek kryptowalut, pozbawiając СКАЧАТЬ