Название: Leia maailma parimad aktsiad
Автор: Marcus Hernhag
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная деловая литература
isbn: 9789949694976
isbn:
Väärtusinvestori kaheksa rusikareeglit
Minu kriteeriumid aktsiale, mida tasub osta
Teiste varade väärtusinvesteeringud
Lingid juhuks, kui tahad rohkem teada
Originaali pealkiri: Den enkla vägen hitta världens bästa aktier / Marcus Hernhag.
© 2017 Marcus Hernhag och Sterners Förlag.
All rights reserved.
Tõlkinud Heidi Saar
Toimetanud Anneli Innos
Korrektuuri lugenud Terje Tammearu
Kujundanud Jan Garshnek
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
Infot Äripäeva raamatuklubi raamatute kohta saate aadressil raamatuklubi.aripaev.ee või pood.aripaev.ee/raamatud ning telefonil 667 0400.
© AS Äripäev, 2021. Kõik õigused kaitstud.
ISBN 978-9949-694-96-9 (köites)
ISBN 978-9949-694-97-6
1
Otsi maailma parimaid aktsiaid
Maailma parimad aktsiad on osalused edukates firmades, mis ühiskonnas või üleilmselt kõige enam väärtust loovad. Seega loovad need väärtust ka aktsionäridele. Väärtus on ka aktsiatel, mille puhul ei ole tuleviku väärtusloomet hinna hulka veel täielikult arvestatud. Kõige rohkem väärtust loovaid investeeringuid otsides katsetame ja seame küsimuse alla vanade meistrite meetodid ning võrdleme väärtusaktsiaid kasvuaktsiatega.
Kõigepealt õpime ära tundma väärtuse loojaid. Börsil. Ühiskonnas. Portfellis. Sinu elus. Tahad aktsiaid, mis lasevad sul öösel rahulikult magada. Enamik inimestest soovib, et firma teeks õigeid asju ja see kajastuks ettevõtte kasumis, rahavoos ja dividendides. Lõppude lõpuks toimub finantsilise väärtuse loomine ikka hinna kasvu kaudu.
2
Väärtusaktsiate eelised
Paljudel üle maailma kuulsatel meisterinvestoritel on üks ühine nimetaja. Enamik, kuid mitte kõik, on teeninud palju raha just väärtusaktsiatele panustades. Hästi töötavad küll paljud erinevad investeerimisstrateegiad, aga kui uurida kõige õnnestunumaid, siis on väärtusaktsiate strateegia neist tavalisim.
Lisaks minule on oma raamatus „Världens 99 bästa investerare“ („99 maailma parimat investorit“) samale järeldusele jõudnud ka Magnus Angenlfelt. Mingisugust väärtusstrateegiat kasutas 52 protsenti tema uuritud investoritest, aga sõltuvalt erinevate strateegiate piiridest ja kattuvusest tundub mulle, et see protsent on suuremgi.
Põhimõtteliselt võtab väärtusaktsiate strateegia kõige parema osa dividendistrateegiast ja pigem börsihinnale kui dividendidele keskenduvatest strateegiatest. Lihtsalt öeldes tuleb leida aktsiad, mille väärtus börsil jääb kõvasti alla nende tegelikule väärtusele. Mida suurem erinevus, seda parem, sest siis on suurem ka niinimetatud turvavaru. Ingliskeelsetes raamatutes ja artiklites on tihti teemaks suur margin of safety. See näitab, mida aktsia tegelikult väärt peaks olema.
Väärtusaktsiate väärtuse hindamise risk on muidugi suhteliselt madal. See tähendab, et paljude kasvuaktsiatega võrreldes ei ole nõuded nii kõrged. Teisisõnu vähendad väärtusaktsiatele panustades investeeringuriski. Börsi languse ajal võivad näiteks firma stabiilne rahavoog ja aktsionäridele makstud suured dividendid kukkumist tasasemaks muuta.
Samaks jääb ka riskiga korrigeeritud tulusus. Tõenäoliselt on kõige suurem risk seotud kõige põnevamate valdkondade kuumimate aktsiatega. Vana väsinud väärtusaktsia, mis sobib investoritele, kes ei taha ise õiget börsitrendi otsida, vaid jätavad selle töö aja hooleks, on igal juhul parem kui üles spekuleeritud hinnarakett.
Tänu väärtusaktsiate strateegiale töötab kapital suurema tõenäosusega meie kasuks ning me ise ei pea kapitaliga töötamiseks aega kulutama. Erinevalt lühikese perspektiiviga müügist, nagu näiteks trading, või kui ostad tehnoloogiasektori kasvuaktsiaid, kus on suurem oht, et eeldused muutuvad.
Puhtalt teoreetilisest aspektist võid kasvuettevõtetest odavaid aktsiaid leida ja neid väärtusaktsiateks liigitada, aga see definitsioon on pigem ebatavaline. Väärtusaktsiad on tihti hoopis suhteliselt suurtel ja turvalistel firmadel, millel on tugevad kaubamärgid ja tooted, mis peavad vastu igasugustele oludele. Aga nagu öeldud, võib väärtusaktsiaid leida ka väikeste ja keskmiste ettevõtete hulgas ja pikas vaates õnnestub sealt tihtipeale enam teenida, kuigi väiksemad firmad võivad olla suurtest ka tundlikumad.
Väärtusinvestorit eristab kasvuinvestorist laias laastus see, et väärtusinvestor otsib firmasid ja aktsiaid, millel on just hetkel ette näidata suhteliselt suur edu ja näitajad. Kasvuinvestorid võivad leppida ka firmadega, mis on pigem hiljuti asutatud, neid hinnatakse kõrgemalt, kui vaid tulevik piisavalt lubav välja näeb. Üldiselt nõuavad kasvuaktsiad väärtusaktsiatest enam üldisi teadmisi ja ennustusvõimet.
3
Toetu väärtusele, mitte börsile
Väärtusaktsiatesse investeerimine toob edu siis, kui näed börsi ja firmasid õigesti. Toon ühe näite. Väärtusinvestor vaatab esmajoones, kuidas vanaproua Väärtusel õues kõndida õnnestub. Proua käib iga päev kannatlikult jalutamas. Tema ümber aga tiirutab pöörane Finantskutsikas (börs), kes pole rihma otsas. Mõnikord lippab kutsikas proua sabas ja siis on hind madal. Väärtusinvestor tahab ju osta siis, kui firma on rohkem väärtust kogunud kui kajastub börsihinnas, see tähendab aktsiahinnas.
Kui rõõmus Finantskutsikas aga proua Väärtusest kaugele ette sibab, siis väärtusinvestor ostma ei kipu. Hea tehingu jaoks pole väärtust piisavalt isegi mitte siis, kui kutsikas proua kõrval püsib.
Tegelikult on Finantskutsikas СКАЧАТЬ