Название: Галицька сага. Тінь незалежності
Автор: Петро Лущик
Издательство: OMIKO
Жанр: Историческая литература
Серия: Галицька сага
isbn:
isbn:
– Полковник Вітовський високо оцінив вашу участь у боях, – похвалив свого ад’ютанта ерцгерцог.
– На жаль, Ваша високосте, все було даремне! – відказав Вовк. – Ми залишаємо Львів.
– Нічого даремного не буває! – заперечив Вільгельм. – І пролита кров колись стане добривом для сходу державності. Пам’ятаєте, у Франка? «Твердий змуруємо гостинець і за нами прийде нове життя, добро нове у свiт». Будемо сподіватися, що довго чекати не доведеться. І давайте домовимося, пане підхорунжий: я не ерцгерцог Вільгельм, а полковник Василь Вишиваний.
– Яволь! – вихопилося у спантеличеного Вовка. – Тобто, наказ, пане полковнику!
– Оце вже краще! – похвалив австрієць.
– Пане полковнику, мені доручено супроводжувати вас до Тарнополя! – урочисто сказав Вовк і показав на авто позаду.
Василь Вишиваний подивився на авто, на якому йому доведеться проїхати сотні кілометрів. Одразу він упізнав марку. Авто віденської фірми «Ґреф унд Штіфт». Саме на цій моделі відправився у свою останню подорож у Сараєво спадкоємець престолу ерцгерцог Франц Фердинанд. Саме на ній його вбили. Не відомо, чи знав про цю обставину Дмитро Вітовський, пропонуючи йому саме це авто, чи просто іншого не було, але долати такий довгий шлях доведеться саме на моделі 28/32PS. (Василь Вишиваний добре розбирався в автомобілях.)
– Пане полковнику, дозвольте представити вашого шофера, а заодно і володаря авто Семена Кульчицького! – сказав, підійшовши до автомобіля, Левко Вовк.
– Не шкодуєте, що їдете? – поцікавився Василь Вишиваний. – До Тарнополя – дорога не близька!
– А чого тут шкодувати, пане полковнику? Я від першого дня воював з паном підхорунжим. Прийдуть поляки – мою машину відберуть точно, а ще пригадають, що воював проти них! А так хоч зі мною буде! – відповів середнього віку чоловік. – Сідайте! Маємо їхати, а то всяко буває: дивись, і поляки нагрянуть!
– Так, пане полковнику, ми маємо їхати! – підтвердив Вовк.
Але одразу від’їхати не вдалося. Підхорунжий почекав, поки Вишиваний з Луцьким зайняли задні місця в автомобілі і вже хотів сісти поруч водія, як позаду почулося:
– Левко! Левко Вовк!
Він озирнувся. З колони вийшов молодий стрілець, у якому Левко упізнав Федора Мороза.
– Федю! – крикнув він і кинувся назустріч.
Односельці обнялися. Зараз не існувало на світі найрідніших людей, хоч ця зустріч була першою після тієї достопам’ятної ночі на околиці рідного села.
– Ти як? Звідки? – допитувався Левко, тормосячи Федора.
– Та я з четвертого листопада у Львові! – говорив Мороз.
– А я тут прибув за тиждень перед тобою. Де воював?
– Цитадель!
СКАЧАТЬ