Название: Juhiks saamine. Mida teha siis, kui kõik vaatavad sinu poole
Автор: Julie Zhuo
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Общая психология
isbn: 9789949694129
isbn:
Oletame, et suudan ise müüa kakskümmend topsi limonaadi tunnis.
Oletame, et Henry ja Eliza suudavad kumbki müüa viisteist topsi limonaadi tunnis.
Oletame, et kõik töötavad neli tundi päevas. Kuna mina olen meist parim limonaadi müümisel, võib näida, et minu aega on parim kasutada leti taga. Mina müüksin kaheksakümmend topsi päevas ning Henry ja Eliza müüksid kumbki kuuskümmend topsi. Minu panus oleks 40 protsenti meie kogumüügist!
Aga millele ma võiksin oma aja selle asemel kulutada? Oletame, et kulutan selle Henry ja Eliza õpetamisele, kuidas limonaadi paremini müüa. (Räägi limonaadinalju!6 Mõõda koostisained varem valmis! Täida topse mitmekaupa!) Kui ma kulutan nende õpetamisele kolmkümmend tundi, võrdub see kuuesaja limonaaditopsiga, mida oleksin selle ajaga ise müüa võinud – see on päris suur kaotus.
Aga kui selline koolitus aitab Henryl ja Elizal tunnis viieteistkümne asemel kuusteist topsi müüa, tähendab see, et nad müüvad päevas kahe peale kaheksa topsi rohkem. See on väike edusamm, kuid vähem kui kolme kuuga on nad tasa teinud need kuussada topsi, mis minul õpetamise ajal müümata jäid. Kui nad töötavad leti taga terve aasta, siis kolmkümmend tundi, mille ma limonaadi müümise asemel nende koolitamisele kulutasin, annab üle kahe tuhande rohkem müüdud topsi!
Koolitus pole ainus asi, mida ma saan teha. Mis juhtub siis, kui ma kasutaksin need kolmkümmend tundi naaber Toby värbamiseks? Ta oskab nii hästi veenda, et võiks ka leopardile tähne müüa!7 Oletame, et minu visioon „limonaadilett igasse kvartalisse“ innustab teda meeskonnaga ühinema. Ta suudab tunnis müüa kolmkümmend topsi limonaadi, pannes meid oma müügioskusi häbenema. See tähendab, et aastas müüks meie lett üle 21 000 topsi rohkem!
Kui ma kasutan kogu oma aja ise limonaadi müümiseks, aitan ma kaasa ainult lisamüügile, mitte ei kordista seda. Mind võib pidada halvaks juhiks, sest tegelikult tegutsen ma nagu spetsialist, mitte juht.
Kui ma otsustasin Henryt ja Elizat koolitada, andis mu pingutus tulemuseks pisut suurema müügi, seega oli mul väike kordistav mõju. Ma olen õigel teel, kuid see pole veel midagi märkimisväärset. Kui ma palkasin Toby, oli tulemuseks palju suurem kordistav mõju.
Muidugi on ülaltoodud näide väga lihtne. Päriselus pole nii kerge välja arvutada, millist kasu annab see, kui sa teed ühte asja teise asemel, ning järgmistes peatükkides räägime rohkem prioriteetidest oma aja kasutamisel. Kuid edu saavutamise põhimõtted jäävad tegevusalast sõltumata samaks.
Sinu roll juhina ei ole ise töö ära teha, isegi siis mitte, kui oled selles parim, sest see ei vii sind edasi. Sinu roll on meeskonna eesmärki, inimesi ja protsesse paremaks muuta, et saavutada võimalikult suur kordistav mõju kollektiivi tulemustele.
JUHTIMINE ELLUJÄÄMISREŽIIMIL
Eesmärki, inimestesse ja protsessi investeerimine nõuab aega ja energiat. Limonaadileti näites loobusin täna mõne topsi müümisest, sest uskusin, et koolitus või värbamine annab meeskonnale võimaluse edaspidi rohkem limonaadi müüa. Kas see on alati õige otsus? Ei, kindlasti mitte. Tähtis on kontekst.
Mis siis, kui laenasin limonaadiäri alustamiseks raha ja pean selle kahe nädalaga tagastama, vastasel korral on oht, et pean laenu kümnekordselt tagasi maksma? Sellisel juhul on palju tähtsam ise võimalikult palju limonaadi müüa, et võlg kontrolli alt ei väljuks. Kuudeks või aastateks ette planeerimisest pole kasu juhul, kui mu limonaadilett seisab tegevuse lõpetamise veerel.
Tavapäraselt kuuled juhtimise kohta nõuandeid, mis lähtuvad pikemast ajaraamist, kus tänane kulutus tasub ennast aja jooksul kuhjaga ära. Kuid see kehtib ainult siis, kui sinu ettevõte ei ole ohus. Aga kui on, siis me ei tea, mis saab tulevikus. Sel hetkel pead sa tegema kõik võimaliku, et leegid summutada.
1943. aastal tuli psühholoog Abraham Maslow välja kuulsa inimeste motivatsiooni selgitamise teooriaga, mida tänapäeval tuntakse Maslow’ vajaduste hierarhia nime all.8 Selle põhiidee kohaselt on ühed vajadused teistest tähtsamad ja enne kõrgematele tasemetele keskendumist tuleb rahuldada madalamad vajadused.
Kui sa ei saa näiteks hingata, pole tähtis, et sa oled näljane, üksildane või töötu. Sel hetkel, kui sa hakkad näost siniseks tõmbuma, keskendud sa ainult sellele, kuidas täita kopsud õhuga. Aga kui hingamisega on kõik korras, ei tähenda see veel, et sinu elu on täiuslik. Nüüd hakkad sa lihtsalt tegelema ellujäämise mõttes järgmise kõige kriitilisema takistusega: otsima toitu kõhu täitmiseks.
Kui sa saad hingata ja kõht on täis ning keskkond turvaline, siis võid keskenduda hierarhia kõrgematele tasanditele nagu kuulumine toetavasse kogukonda või panustamine millelegi tähendusrikkale sinu elus – Maslow nimetas seda eneseteostuseks.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.