Minu Vormsi. Väinamere Twin Peaks.. Barbi Pilvre
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu Vormsi. Väinamere Twin Peaks. - Barbi Pilvre страница 5

Название: Minu Vormsi. Väinamere Twin Peaks.

Автор: Barbi Pilvre

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Путеводители

Серия:

isbn: 9789949651887

isbn:

СКАЧАТЬ paika praegu isegi raske ette kujutada. Elavaid talusid on hetkel kümmekond ja suur osa külast on rohtunud põllumaa. Pärast tulekahju muutus Sviby küla oluliselt hõredamaks, sest kehtestati uued ehitusreeglid, mis pidid takistama tule levikut. Rajati ka tuletõrje veevõtukoht, mis on siiamaani olemas, bussipeatuse kõrval.

      Siin on praegu 1980ndate sovhoosiajal saabunud uue elu otsijaid ja selle sajandi suvilaomanikke, selles mõttes on see tüüpiline Vormsi küla. Kuigi paljudes majades elatakse veel üle talve, jääb Sviby talvel nagu kogu Vormsi saar väga vaikseks.

      Sviby küla eelis on sadama ja suure tee lähedus. Sadam asub kilomeetri kaugusel. Et praam käib saarele vaid mõned korrad päevas – suvel tihemini, talvel harvemini –, ei sega liiklus elamist. Nagu nüüdseks on selgunud.

      Svibysse sadama poolt sisse sõites jääb paremale kivimägi, kus oli enne sõda mitu veskit kõrvuti. Praegu ei kujuta ettegi, kuidas nad sinna ära mahtusid. Nüüd on seal mälestusplaat rootslaste põgenemise kohta. Suvel – enne rootslaste ja turistide suurema liikumise aega juulis – trimmerdatakse mägi alati korralikult rohust tühjaks, et saarel tavalised ringivolksavad maod külalisi ära ei ehmataks.

      Rälby poole viiva tee ristmikul on Pearse ajaloolisel kinnistul Vormsi talumuuseum väikese näitusega rannarootslaste elamisest. See on rootslaste eestvõttel taastatud ehtne rannarootsi taluõu kõrvalhoonete ja suitsusaunaga. Lahked giidid jutustavad rannarootslaste elust ja selgitavad lahkumise asjaolusid.

      Nüüdne Sviby küla territoorium ongi päris suur ja osa talukohti on peidus teest kaugemal metsa sees, meenutades pigem eestipärast hajaasustusega küla. Säilinud on kohati ka vana rootsilik külatänavate võrk. Minu ja naabrite majade vahelistel rohtunud sõiduteejuppidel, mis praegu näivad lihtsalt kui sissepääsuteed, on vanadel maakaartidel lausa tänavanimed! Neid kaarte saab uurida muuseumis.

      Krundid on tähistatud ristimärki kandvate piirikividega, mille leidmiseks tuleb rohu sees pisut kaevata. Uuemal ajal märgitakse neid raudpostidega.

      Nüüdseks minu omaks saanud majas Mägede kinnistul on elanud krundi müüja ema, põline Vormsi eestlane perekonnanimega Rank. See on olnud korralik maamajapidamine kõikide põllumajandusloomadega: lehmad, sead, kanad, lisaks kassid ja koerad. Siin õues on alati elu ja palju rahvast olnud, jutustab naabri-Galja hiljem.

      Vormsi saar on jäänud krundi omanikele, kahele üle keskea vennale, kaugeks, sest elu ja töö on ühel Lääne-Virumaal ja teisel Haapsalu kandis. Sviby külas ja mujal Vormsil on vendadel siiani palju sugulasi, mis on nii tüüpiline Vormsile, kus vanasti olid suured pered. Etteruttavalt võib öelda, et nüüdseks on endistest majaomanikest vennad meie hulgast lahkunud.

      Krundi ajalooline nimi on Nigase, aga üks vendadest seletab, et vahetas nime, sest see kõlas halvasti, nagu „vigase“. Maa on valla omandist tagasi saadud 1997, kui Eestis tagastati nõukogude ajal võõrandatud kinnistuid nende õigusjärgsetele omanikele. Mägede on igati sobiv, sest krunt on ehk paarkümmend sentimeetrit kõrgemal kui naabrikrundid! Naabritalude nimed on Laurase (endise pagaritöökoja omaniku kinnistu) ja Larase (Galja ja Tanja majapidamine).

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEAYABgAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCAPFApUDAREA AhEBAxEB/8QAHgAAAgICAwEBAAAAAAAAAAAAAAIBAwQFBgcICQr/xABvEAABAwIEBAQDAwYHCAsK BRUBAgMRAAQFEiExBgdBUQgTImEUcYEJMpEVI0KhscEWM1JidLPRJDZyc4Ki4fAXJSY0Q2N1g5Ky whgnNURTk6O00tQZN1WElbXDxNPxKEVUVmRl5ClHZnZ3lKSl4v/EABwBAAMBAQEBAQEAAAAAAAAA AAABAgMEBQYHCP/EAEoRAAICAQMCBAIIAwcCBAQEBwABAhEhAxIxBEEFEyJRYXEGFDKBkaGx0ULB 8BUjMzRykuFSsiRik/EWQ1OCNURjc6LiB4PCJVT/2gAMAwEAAhEDEQA/AN3wn/erg39CZ/q018L1 P+PP5v8AU/oDwv8AyHT/AOiP/aja1zHphQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQ AUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFAB QAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFAGq4T/vV wb+hM/1aa6ep/wAefzf6nmeF/wCQ6f8A0R/7UbWuY9MKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgA oAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACg AoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKACgAoAKAC gAoA1XCf96uDf0Jn+rTXT1P+PP5v9TzPC/8AIdP/AKI/9qNrXMemFABQAUAFABQAUAFABQAUAFAB QAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFA BQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAFABQAUAF ABQAUAFABQAUAarhP+9XBv6
СКАЧАТЬ